Egyre többen érzik átverésnek az utazási ajánlatot - A részletek

Az üdülési jog megvásárlása csábítónak tűnhet, azonban nagyon sokan buknak bele.

Üdülési jog
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az MTI információi szerint egyre több fogyasztó tesz panaszt a megosztott üdülési jogokkal kapcsolatban, ugyanis becsapva érzik magukat amiatt, hogy az előre egyeztetett áraktól eltérő összeget kell fizetniük a bérelt szállásért.

Mi az üdülési jog lényege?

Az üdülési jog rendszerét - Time Share turizmus - csaknem ötven évvel ezelőtt találták ki olyan szállodatulajdonosok, akik furfangos üzletemberként biztos bevételre, visszatérő vendégekre szerettek volna szert tenni. 

Szobáikat, apartmanjaikat az üdülési jogot értékesítők előre meghatározott, hétnapos időszakokra felosztva, bérleti díj fejében kiadják, akár több tíz évre előre.

Ezt a rendszert azok a családok szokták elsősorban igénybe venni, amelyek számára lényeges a pénz, és előre lebeszélt árakkal szeretnének sprórolni az nyaralás költségein. Kényelmüket és anyagi lehetőségeiket szemmel tartva vásárolnak üdülési jogot abban a reményben, hogy később nem lesz financiális vagy minőségbeli problémájuk a szállás miatt, miután a szerződésben lefektetettek szerint az ár és a hely fix. Sajnos azonban előrelátásuk egyre kevésbé kifizetődő az üdülési jog buktatói miatt.

Az üdülési jog buktatói

A megvásárolt üdülési jog ugyanis együtt jár extra kiadásokkal, melyeket azonban a szerződések nem rögzítenek konkrét összeg formájában, mert mindig változóak.

Ilyen a fenntartás költsége, amely magában foglalja a kert gondozását, a fűnyírást, illetve a különböző karbantartási munkálatokat a bérelt szállás körül.

A legnépszerűbb nyaralóhelyek Magyarországon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bár az emberek azért vásárolnak üdülési jogot, mert szeretnék előre látni a szállásdíjat, így a nyaralásuk költségeit is, egy ilyen pluszban jelentkező összeg, mely ráadásul duplájára, triplájára is nőhet, kimondottan bizonytalanná teszi az üdülés pénzügyi oldalát. Éppen ezért sokan szeretnének megszabadulni az üdülési joguktól, azaz elcserélni vagy eladni azt.

A rendszer legnagyobb buktatója azonban az, hogy a több évtizedes tapasztalatok alapján az emberek - ismervén a fenntartási költség jelentette problémát - egyre kisebb kedvvel vásárolnak meg másoktól üdülési jogokat, melyeket így, hiába értékesíthetők, nem lehet eladni, legalábbis nem könnyen.

A fogyasztóknak, ha nem sikerül eladniuk a jogot, akkor is van lehetőségük lemondani a szállásról, ám anyagilag így sem jönnek ki sokkal jobban. Előfordul ugyanis, hogy, ahol a jog visszaadható, a szolgáltató nem téríti vissza a már előre kifizetett bérleti díjat, határozott ideig tartó szerződés esetén pedig a szállásadó arra kötelezheti a fogyasztót, hogy a lemondás ellenére a korábban fixált bérleti idő alatt továbbra is fizesse a fenntartási költségeket, amíg a futamidő le nem jár.

A szállást bérbe adók részéről ez a magatartás persze üzleti szempontból érthető, hiszen, ha visszavennék a bérleti jogot, és akár még pénzt is térítenének a fogyasztónak, őket veszteség érné, ráadásul a szállást az adott időszakokra újra értékesíteniük kellene, ami további munkával és marketinggel járna együtt.

Becsapós ajánlatok

Ha nem szeretnél kellemetlen helyzetbe kerülni, figyelj nagyon, mikor lefoglalsz egy ajánlatot. Hallgasd meg a fogyasztóvédelem tanácsait!

A fogyasztóvédelem lépéseket tervez

Ahogy arról az MTI is beszámolt, Baranovszky György, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének ügyvezető elnöke 2013. április eleji sajtótájékoztatójának keretében beszélt a jelenlegi, fogyasztókat érintő problémákról, beleértve az üdülési jogrendszert is. Elmondása szerint egyre több panasz érkezik ilyen ügyekkel kapcsolatosan a szervezetükhöz, és úgy véli, a jövőben még inkább a fogyasztók életminőségét befolyásoló eszközökre összpontosítva kell működtetni a fogyasztóvédelmet.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az, hogy a fogyasztóvédelem pontosan milyen lépéseket tervez - korábban sikerült már elérni a témában jogszabályváltozást -, még a jövő zenéje, mindenesetre, akármilyen csábítóak is a fix szállásköltségek, az előbbiek fényében érdemes alaposan átgondolni az üdülési jog megvásárlásának ötletét.

Ha érdekel, milyen utazással kapcsolatos átverésekről szóltak már a hírek hazánkban, kattints ide, és olvasd el korábbi cikkünket, melyben összegyűjtöttük ezeket.

Ezt is szeretjük