Több mint 5 ezer halottat találtak a magyar faluban: ismerd meg a rejtélyes Perkátát

A Fejér megyei falu sötét, ősi titkokat rejt.

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Fejér megyében, Székesfehérvártól nem messze található Perkátának állítólag már neve is a titokzatos keltákhoz kötődik, nem beszélve azokról a leletekről, melyeket a falu határában, illetve területén találtak.

Naplemente Perkátánál
Ásatás a faluban
Perkátai templom
A temető feltárása

Egy igazán különleges település

Az idilli nagyközség nem csupán a Győry-kastélyról, református és római katolikus templomáról, a községházáról és a Galgóczy-kápolnáról híres - ezen látnivalók miatt is érdemes azonban meglátogatni -, sokkal inkább arról, hogy környékén mintegy 60 régészeti lelőhely található, közöttük kelta és bronzkori temetők, római, illetve népvándorlás kori településnyomok, valamint a középkor izgalmas mementói.

A Hosszú-völgy bal oldalán fekvő Perkáta a régészek szerint mindig is központi jelentőségű területnek számított - többek között fejedelmi szállásterület volt -, nem véletlen, hogy oly sok egyedülálló jelentőségű lelet került elő környékéről.

A kunok által lakott, illetve a török hódoltság ideje alatt elnéptelenedett faluban már a 19. században napvilágra kerültek kelta leletek, az 1980-as években pedig jelentős kun leletanyagot tártak fel.

Elveszett templom és temető

A 62-es főút építése hozta azonban meg az igazi áttörést, melynek során a régészek a helyi kukoricásban egy ősi templom maradványait találták meg - feltételezéseik szerint ez lehetett a középkori Perkáta Szűz Máriának szentelt temploma -, valamint a templom körül egy mintegy ötezer síros temetőt.

A templom és a temető körül egy árok-, illetve erődrendszer maradványait is feltárták a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat égisze alatt, az elveszett templom és a rejtélyes temető területén pedig nyílt ásatásokat tartottak, így vezetéssel az érdeklődők is tanúi lehettek mindannak, amit a középkor hátrahagyott magából.

Kiút a gyermekkori traumákból - Hogyan építhetjük újra életünket?

A Femina Klub februári vendége Kovács András Péter humorista, író lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között arról beszélget, hogy szenvedélybeteg szülők gyerekeiként hogyan lehet talpra állni felnőttként. Milyen sérüléseket szereznek ezek a gyerekek, hogyan próbálnak meg túlélni? Mi történik egy olyan családban, ahol az egyik vagy mindkét szülő szenvedélybeteg? Van-e kiút, felnőttként milyen lépéseket tehetünk a múltbeli sebek gyógyítása érdekében?

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. február 26. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bár a jelentős leletanyag - ehhez hasonló a megyében, de az országban is jó ideje nem került elő - darabjai a Nemzeti Múzeumba kerültek, ha olyan helyen szeretnél kirándulni, ahol kézzelfogható a történelem, illetve az ősi titkok hangulata, mindenképp érdemes Perkátára látogatni.

Képek: archeopictures.blogspot.com; www.orszagalbum.hu, dzsiudzsicu, repműszaki.

Ismersz más különleges, titokzatos hangulatú falut itthon?

Ezt is szeretjük