Itt a legolcsóbb az élet Magyarországon: nézd meg az egyik első ökofalut
Gyűrűfű különleges hely: ha nem is akarsz itt telepedni, egy látogatást megér!
- 11 arckontúr-feszesítő gyakorlat toka ellen: ezeket a pontokat stimuláld, hogy eltűnjön a zsírpárna »
- A ’80-as évek legmenőbb trendje volt, és visszatért a feledés homályából: a válltömés felemelkedése és ragyogása »
- 6 lépés, ami profi szintre emeli a nyári hajápolást: így előzd meg a töredezést és a szénaboglya-effektust »

- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- Felismered, melyik magyar városban készült a fotó? 9 kérdéses kvíz, hogy próbára tedd a tudásod
- Mit jelent, ha a másik karba teszi a kezeit veled szemben? Testbeszédkvíz
Gyűrűfű néhány évtizeddel ezelőtt nem volt több, mint egy elnéptelenedett Baranya megyei település, 1991-ben azonban ökofaluként született újjá Borsos Béla és Kilián Imre jóvoltából.




Bár ma már számos hasonló település található hazánkban - Agostyán, Drávafok, Galgahévíz, Gömörszőlős, Máriahalom, Somogyvámos és Visnyeszéplak -, Gyűrűfű volt az egyik első, egyúttal máig az egyik legnépszerűbb a látogatók körében.
Mi az az ökofalu?
Egy ökofalu létrehozásának célja az, hogy az emberi település a környezettel a lehető legnagyobb összhangban legyen képes működni, használja annak energiaforrásait, de ne károsítja, ugyanakkor az itt élők számára nyugodt, harmonikus és élhető életet biztosítson, mellőzve a felesleges kiadásokat és az ésszerűtlen luxusra való törekvést.
Gyűrűfűre is teljes mértékben igaz mindez, gyönyörű környezet és összetartó közösség jellemzi, lakói óvják a természetet, és felelősséget éreznek bolygónk iránt, törekszenek a függetlenségre, ugyanakkor a civilizációval való egészséges kapcsolat megtartására is.
A csend és a nyugalom mellett a település létrehozóinak célja volt a takarékosság, illetve az egészségtudatosság is, ezt szolgálja többek között a biogazdálkodás, a vegyszermentesség, a nádágyas szennyvíztisztító, illetve a tiszta ivóvizet szolgáló kútrendszer, valamint a megújuló energiaforrások minél nagyobb arányú felhasználása és a házak energiafelhasználásának minimálisra csökkentése.
Az egyébként is jól szigetelő, vastag vályogfalú, illetve tömésházak fűtésére napkollektorokat és biomasszát használnak, emellett telekocsival közlekednek az üzemagyag-fogyasztás minimalizálása miatt, a régi dolgokat pedig újrahasznosítják. Mindennek köszönhetően energiafelhasználás terén jóval az átlag magyar szint alatt állnak a falu lakói.
Letelepedés és látogatás
Gyűrűfűn, ha valaki elfogadja és megismeri az alapelveket, illetve bizonyos időt eltölt az itt élők között, a letelepedés is lehetséges, ugyanakkor turistaként is érdemes felkeresni. Az idelátogatók betekintést nyerhetnek a gyűrűfűi mindennapokba, emellett a közelben is számos kirándulóhely és látnivaló található: ilyen többek között az Isten-kúti forrás, egy 11. századi földvár, az ibafai pipamúzuem, az abaligeti barlang, az orfűi tórendszer, valamint Pécs városa sincs messze.
Képek: Gyűrűfű ökofalu Facebook-oldala.
Élnél az ökofaluban?
OLVASD EL EZT IS!

- falu
- falusi turizmus
Az ország legpajkosabb helye: a tüzes nőkről és férfiakról híres

- tópart
- pihenés itthon
A fiatalság forrása Magyarországon: tökéletes hely hűvös téli napokra

- falu
- falusi turizmus