Titkos város a föld alatt
Egy hely, aminek házai közül egyenesen a pokolba vezetnek utak - Guanajuato nem átlagos város.
A Mexikóban található Guanajuato igazi kétarcú város, azonban korántsem hangulatait, történelmét vagy épp kultúráját illetően. Kettőssége sajátos elhelyezkedésében rejlik, illetve abban, hogy története szorosan összefüggött a helyi bányákkal, minek köszönhetően a város felszínen található épületei egy különös, titokzatos föld alatti birodalommal állnak összeköttetésben. A házak között félelmetes alagutak szaladnak a mélybe, Guanajuato titkos föld alatti részébe, mely önmagában is kitesz egy hatalmas várost.
A Világörökség része
Guanajuato történelmi városa és a szomszédos bányaterület szép példája egy bányászati létesítmény ipari és gazdasági aspektusait egyszerre megjelenítő építészeti együttesnek, ugyanakkor az emberi alkotószellem remekműve, és az emberiség történelmének fontos állomását jelképező terület, minek köszönhetően - mint időtálló érték - 1988-ban az UNESCO Világörökség listájára is felkerült.
Lejárat a pokolba
A spanyolok által a korai 16. században alapított város a 18. század közepére a világ vezető ezüstkitermelő helye lett. A település múltját föld alatti utcái és a Boca del Inferno - a Pokol szája -, egy lélegzetállító, 600 méter mélységbe ereszkedő bányaakna idézi fel. A bányák jövedelméből meggazdagodott város csodálatos barokk és neoklasszikus stílusú épületei hatással voltak egész Közép-Mexikó építészetére. A La Companía- és a La Valenciana-templomot Közép- és Dél-Amerika legszebb barokk épületei között tartják számon.
Az ezüst városa
Guanajuato az ország történelmét megváltoztató eseményeknek is szemtanúja volt. A spanyol konkvisztádorok először 1529-ben telepedtek le a térségben, és 1548-ban Guanaxhuatánál gazdag külszíni ezüstlelőhelyekre bukkantak.
Hogy a bányakutatókat, bányászokat és új telepeseket megvédjék, erődöket emeltek Marfilnál, Tepetapánál, Santa Anánál és Cerro del Cuartónál, később e négy település alkotta a majdani Guanajuato városmagját. A 2084 méter magasságban elterülő, kanyargós völgyben meghúzódó Guanajuato szokásostól eltérő városszerkezetével különbözik Új-Spanyolország többi gyarmati városától.
Másoktól eltérően itt az elszórtan elhelyezkedő városrészek együtt növekedtek a zord, egyenetlen terep építkezésre alkalmas területeinek spontán urbanizációja során. A város fontos szerepet játszott az 1810 és 1821 között zajló mexikói függetlenségi háborúban is: Miguel Hidalgo, a felkelők egykori vezére, Guanajuato államból - melynek Guanajuato a fővárosa - indította meg harcát a spanyolok ellen.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pompás épületek, festői föld alatti utak
Az ezüstbányák megnyitása idején alapított Guanajuato a 19. századig megőrizte szimbolikus kapcsolatát a lelőhelyekkel. Növekedése, városszerkezete - közlekedési forgalmát bonyolító festői föld alatti útjaival-, közterei, valamint a kórházak, templomok, kolostorok és paloták építése mind elválaszthatatlan kapcsolatban áll a világ vezető ezüstkitermelő-helyévé váló térség ipari történelmével.
A ma is látható építészeti pompa közvetlen kapcsolatban áll a bányák gazdagságával. A La Companía - 1745-65 - és mindenekelőtt a La Valenciana - 1765-88 - a mexikói churrigueresque stílus remekműveit alkotják.
A La Valenciana-templom, valamint a Rul y Valenciana-ház építését a legsikeresebb bányákból finanszírozták, de még a legkisebb bányák közelében is épültek templomok, paloták vagy házak.
Cikkünk a Partvonal Kiadó Világörökség - Az emberiség kulturális és természeti értékei című könyve alapján készült. Képek: commons.wikimedia.org, travel.webshots.com.
OLVASD EL EZT IS!
- afrika
- hegyvidék
Hihetetlen természeti forma: a mennyország lépcsőjének is nevezik
- új-zéland
- világjáró
A semmibe vezető híd: nézd meg, miért hívják így az ijesztő építményt!
- ázsia
- dél-amerika