Tetszhalottak a Tiszán
Hazánk olyan csodát tudhat magáénak, mely Európa-szerte egyedülálló. Gyönyörködj benne!
„Temető a Tisza! Mikor kivirágzik, millió kis lepke vize fölött játszik. Egy sem él odáig, míg olvasok százig. Temető a Tisza! Mikor kivirágzik.”
A Tisza vidékén ismert népköltés egyszerre életteli és szomorú sorai hűen adják vissza az ország egyik legszebb kora nyári látnivalójának, a Tisza virágba borulásának hangulatát.
A tiszavirág rajzása és néhány órányi élete méltán egyedülálló természeti csoda. A születés, a fajfenntartás és az elmúlás drámai előadása sűrűsödik csupán néhány órába.
Európában egyedülálló jelenség
Maga a rajzás igen látványos és népszerű, nem utolsósorban pedig Európában is egyedülálló jelenség. Nyugat-Európában már a 20. század első harmadában kihaltak az évmilliók óta röpke násztáncra születő, majd holtan vízbe hulló kérészek. Nem csoda, hogy ez a már az ókorban is megcsodált apró élőlény a Tisza szimbóluma lett.
Rajzáskor olyan a kérészektől a folyó, mintha milliónyi kicsi fehér virágocska ringana a felszínén.
Csak addig élnek, amíg megtermékenyített petéjüket a víz tetejére rakják, az álcák azután a mederfenék iszapjában fejlődnek.
A megtermékenyített pete lesüllyed a folyófenékre, a kikelő lárva befúrja magát a meder falába, és a víz felé nyitott vájatban három évet tölt kérész formájában. A lárvák több százezres példányszámú telepekben szunnyadnak több évig tetszhalottként a Tisza területén.
Egy nap az élet
A várva várt csoda június elején következik be: egyazon nap egyazon órájában előbújnak az üregükből a kérészek, és a víz felszínére emelkednek. A vízből kibúvó lárvák levedlenek, és a belőlük kikelő szárnyas egyedek a víz felszíne közelében megkezdik látványos rajzásukat.
A néhány méter magasságú kavargó tömegben a hímek párt keresnek, és a levegőben párosodnak. A hímek rövidesen elpusztulnak, a nőstények a vízbe rakják a petéiket, majd követik párjuk sorsát. Ilyenkor a víz felszínét elhalt tiszavirágtetemek ezrei lepik el, lassan tovasodródva a folyóval.
Mindez néhány óra alatt játszódik le, és aki arra jár, tanúja lehet az átalakulás, a fajfenntartás, az elmúlás és a továbbélés színpompás, ám egyben drámai előadásának. Aki csak egyszer is megnézhette a tiszavirág kérészéletű táncát, az nem felejti el soha a látványt.
Felejthetetlen élmény
A kérészekhez tartozó kecses, nagyméretű - 8-12 centi hosszú - tiszavirág napjainkban már csak a Tisza és mellékfolyói alföldi szakaszán él. 1974 óta a Duna alsó szakaszán sem láttak rajzást, sőt, lárvát sem találtak. Tömeges rajzás már csak a Tisza Vásárosnamény feletti szakaszán figyelhető meg.
Bár még van néhány hét a Tisza kivirágzásáig, ha egy kiadós kirándulással szeretnéd egybekötni a természeti csoda megtekintését, érdemes előre felkészülnöd, pontosabban eldöntened, mely látnivalókban gazdag, izgalmas alföldi városba látogatsz el a kedvéért, ha pedig egy, a jelenségnek szentelt fesztivál miatt érkezel a környékre, szállást is érdemes előre foglalnod.
Hol nézd meg a virágzást?
Szeged klasszikus úti célnak számít e szempontból, a júniusi kérészrajzásnak és a folyó apró kis szimbólumainak a parton egy különleges szobor is emléket állít.
Szeged mellett Szolnokon is minden évben tisztelegnek a ritka jelenség előtt, ennek apropóján rendezik meg idén az V. Tiszavirág Fesztivált, melynek egyhetes eseménysorozata a kérészek násztáncát állítja középpontjába.
A zenei programok és a kézműves vásárok mellett tiszavirágtúra várja az idelátogatókat, melynek keretében hajóval merészkednek a virágeső közelébe, azonban csak óvatosan, a tiszavirág ugyanis igen érzékeny a környezeti változásokra, így a faj minden előfordulási formája és élőhelye természetvédelmi oltalom alatt áll, pusztítása vagy élőhelyének megbolygatása, megszüntetése pedig szigorúan tilos.
A rajzás megtekintéséhez Csongrád, Tiszakürt és más tiszai települések mellett a Tisza-tó környékét is érdemes célba venned, a Tiszafüred-örvényi Tiszavirág Ártéri Sétaúton például teljes pompájában tárul majd eléd a jelenség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- balaton
- túrák
Utazz fillérekért: hétvége 6000 forintból
- sziget
- magyar csodák