Tényleg kapsz ingyenbérletet a munkáltatódtól?
Elfogadták a törvényt, mely az utazási költségtérítést is szabályozza.
Év elején bombaként robbant a hír, miszerint a készülő személyszállításról szóló törvény egy pontja tartalmazza, hogy július 1-jétől a munkáltatónak kötelező lenne megtérítenie a közigazgatási határon belül lakó alkalmazott munkába járási költségeit is, vagyis eszerint járhatna a cégtől az ingyenes helyi utazási bérlet.
A korábbi szabályozás ugyanis semmi ilyesmit nem írt elő, csupán az ingázók útiköltségeinek 86%-át volt köteles állni a munkaadó. A törvényjavaslatot először szétcincálták, majd végül számos módosítás után április végén elfogadta a parlament.
Sokkolt az ingyenbérlet terve
Sokkolta a munkáltatókat a felismerés márciusban, hogy az új személyszállításról szóló törvény szerint július 1-jétől kötelező lenne megtéríteni a munkavállaló részére a munkába járás költségeinek 86%-át a helyközi mellett a helyi járatokon is.
Korábban kormányrendelet szabályozta a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítést, ami úgy működött, hogy a belföldi vagy határon átmenő országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályán, a távolsági autóbuszjáraton, az elővárosi buszon, a HÉV-en, a menetrend szerint közlekedő hajón, kompon vagy réven történő utazás költségeinek a 86%-át kellett a munkáltatóknak állniuk.
Módosították a javaslatot
A törvényjavaslathoz összesen 85 módosító indítványt nyújtottak be az általános vita lezárásáig, melyek közül az egyik kormánypárti módosítás éppen az ingyenbérlet problémakörét érintette válaszul az élénk tiltakozásra.
Fónagy János és Völner Pál államtitkárok módosító indítványukban azt kezdeményezték, hogy a törvény az eredeti verzió helyett mindössze annyit rögzítsen, hogy a munkáltató a munkavállaló személyszállítási közszolgáltatás igénybevételével történő munkába járásának költségeihez utazási költségtérítést nyújt.
Javaslatuk szerint a munkába járással összefüggésben utazási költségtérítésre jogosultak körét, a költségtérítés számítását, a számítás során figyelembe vehető költségeket, továbbá a költségtérítés mértékét és az igénybevétel jogosultsági feltételeit továbbra is a kormány szabályozza rendelet formájában.
Idén már biztosan nem lesz ingyenbérlet
A két képviselő a módosító indítvány indoklásában leírta: a módosítás hatására az idén a munkáltatói költségtérítés szabályai nem változnak, miközben a törvényjavaslatban szereplő egységes jegy- és bérletrendszer bevezetése esetén az érintettek bevonásával lehetőség nyílik a munkáltatói költségtérítés rendszerének átfogó felülvizsgálatára.
Elfogadták a törvényt
A törvény végül 233 igen, 82 nem és két tartózkodás mellett átjutott a parlamenti döntésfázison, az ingyenbérlet témáját megkerülve, és július 1-jén lép hatályba.
A jogszabály rendelkezik arról, hogy a munkaadó térítést nyújt a munkavállalónak a személyszállítási közszolgáltatás igénybevételével történő munkába járás költségeihez, viszont a jogosultak körét, a költségtérítés számítását, mértékét, az igénybevétel jogosultságát a kormány külön rendeletben határozza meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A jelenleg érvényben lévő 39/2010. (II. 26.)-os kormányrendelet szerint a munkáltatód köteles fizetni a munkába járással kapcsolatos útiköltséged 86%-át abban az esetben, ha ingázásra kényszerülsz: azaz más-más településen van a lakó- és munkahelyed.
Napi ingázás és hétvégi hazautazás címén is kérheted a költségtérítést, azonban csak a város közigazgatási határáig, ahol a munkahelyed van. Az ingyenbérlet kérdése pedig még mindig a jövő zenéje.
Szerinted lesz ingyenbérlet?
OLVASD EL EZT IS!
- változás
- vonat