Így néznek ki ma Sztálin bunkerei: még most is sokat elmondanak a diktátorról
Sztálin bunkereinek egy része ma bárki számára megtekinthető.


- Sokáig újszerűek maradnak a legkényesebb ruhaanyagok, ha jól bánsz velük: a selyem és a gyapjú is meghálálja a törődést »
- A 62 éves Sharon Stone stílusa csupa meglepetés: a szexisen merész és a vagány ruhákat is lazán bevállalja »
- Pattanásokat, rosaceát, hajhullást okozhat ez a ronda kis élősködő: mikor merülhet fel a gyanú, hogy a bőratka a ludas? »
- Kiderült, Dobó Kata miért szakított Andy Vajnával: 8 év után zárta le élete egy szakaszát
- Auschwitzban halt meg a 14 éves lány: utolsó fotói még megrázóbbak színesben
- Varga Feri után felesége is lefogyott - Balássy Betty ennyire karcsú lett
- Az 50 évvel ezelőtti Budapestről kerültek elő fotók: nagyon más volt akkor az élet a fővárosban
- Helyesíráskvíz: kulturális vagy kultúrális? Tudod, hogy írjuk helyesen?
Ahogy 1941-ben a német seregek közeledtek Moszkvához, egyre valósabbá vált a szovjet vezetés számára a veszély. Amikor Sztálin megtudta, hogy Adolf Hitler lassan csaknem minden fontos találkozóját titkos, föld alatti bunkerekben tartja, az orosz diktátor is megsürgette a hasonló építkezéseket.
Az elit számára óvóhelyek készültek Kujbisev, Sztálingrád, Szaratov, Jaroszlavl, Gorki, Uljanovszk és Kazán városoknál. Emellett Sztálin a Kreml közelében is óriási, föld alatti, bombabiztos létesítményt hozatott létre. A bunkerek egy része ma is áll.
Sztálin bunkerei
Elsőként a Jaroszlavl közeli bunker épült fel, de ezt az 1960-as évek környékén felrobbantották. Sztálingrád - ma Volgográd - mellett a bunkert egy természetes hasadék rejtette, melynek mélyén egy tízméteres belmagasságú csarnok volt. Szükség esetén tankkal, repülővel is lehetett volna innen menekülni. A létesítmények építése során semmit nem bíztak a véletlenre.
Sztálin felfedezett bunkerei közül három másik ma már a nagyközönség számára is nyitott. A föld alatti komplexumok múzeumokká alakítva mesélnek a Szovjetunió történelméről, Sztálin nagyravágyásáról és paranoiás félelmeiről, miközben azt is megmutatják, mit jelentett az oroszok számára akkoriban a luxus.