Magyarország madárpókjától sokakat kiráz a hideg: kell-e félned tőle?

A szongáriai cselőpók egyre gyakrabban fordul elő az ember környezetében. Arachnológust kérdeztünk, mennyire veszélyes.

Szongáriai cselőpók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tévesen Magyarország madárpókjának is nevezik a farkaspókfélék közé tartozó szongáriai cselőpókot, amely az elmúlt évek beszámolói alapján egyre gyakoribb vendéggé vált az ember környezetében. Bár ijesztő látvány, indokolatlan esetben soha nem támad az emberre.

A szürkés-barnás színű szongáriai cselőpók hazánk legnagyobb méretű pókfaja, teste akár 3-4 centiméter, lábaival együtt pedig akár 10 centiméter nagyságú is lehet, nem meglepő, hogy sokakban félelmet kelt megjelenésével.

Csak veszélyben csíp

Más pókfajokhoz hasonlóan nem tekint prédaként az emberre, mérge a rovarzsákmány elejtésére alkalmas. Ha teheti, a veszély elől is inkább a földbe fúrt, mély tárnájába vonul vissza, legfeljebb végső esetben, védekezésképpen mar. 

Kovács Péter arachnológus, a Szombathelyi Arachnológiai Műhely tagja kérdésünkre elmondta, hogy a cselőpók csípése darázscsípésszerű fájdalommal jár, kellemetlen duzzanatot és gyulladást okozhat. Bántani, piszkálni viszont nemcsak ezért, de védettsége miatt sem tanácsos. 

A félelmetes külsővel megáldott cselőpókon kívül hazánkban a mérges dajkapók az, aminek csípése ugyancsak kellemetlen, hosszan tartó fájdalmas érzéssel, erőteljes duzzadással jár, ám közös bennük, hogy az ember társaságában menekülőre fogják.

Nem a cselőpók, az ember terjeszkedik

A cselőpók vagy más farkaspókfélék családjába tartozó fajok jelenlétéről legtöbbször csak a mély, széles peremű, hálóval beszőtt tárnák árulkodnak. A beszámolók szerint egyre gyakoribb vendég a házak környékén, feltűnik az építkezéseken, de a kirándulások alkalmával is észrevehet az ember egy-egy példányt a gyepen. Elsősorban a városok terjeszkedése, az élőhelyek változása tehető felelőssé a találkozások megszaporodásában.

- A cselőpókok az olyan száraz, meleg gyepeket részesítik előnyben, ahol rövid fűvel találkoznak, és a terület nagyobb, nyíltabb felszínekkel tagolt. Természetes élőhelyei a sziklagyepek, homokgyepek, másodlagos élőhelyeként a nyers bányafelszíneket, parlagokat, töltéseket tartják számon. Ha belegondolunk, az építkezések során keletkező nyílt felszínek, friss füvesítések, parlagok nagyon hasonlatosak az előbbi élőhelyekhez. Ezért - főleg, ha térségben természetes úton is jelen van a pók - ezeken a helyeken jó eséllyel megjelenik.

Kovács Péter elmondta, lakóhelyén, Győr térségében, különösen a megyeszékhely peremterületein évről évre előkerül a „cselőpók-téma”, amely elsősorban a külvárosi lakóparkok terjeszkedésével magyarázható. A város térségében jelen levő pókfaj előszeretettel foglalja el az üres, gyepes építkezési területeket.

- Nem egy helyzetben a pók volt ott előbb, és az ember építette át a környezetét, de az állat továbbra is talált magának megfelelő élőhelyet. Nem egy új keletű lakópark gyepesítésében van jelen tömegesen.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Pók a lakásban: mi a teendő?

A pókok hívatlan vendégekként megjelenhetnek a lakásokban, ám aggodalomra ilyen esetben sincs ok, és tévedés azt feltételezni róluk, hogy éjszaka megmarják az alvó embert, inkább elkerülik a társaságát. Az elpusztításuk ezért nem indokolt, főképp, hogy esetenként védett állatokról van szó, a szongáriai vagy a nála kisebb pokoli cselőpók eszmei értéke 5 ezer forint.

- Vannak pókok, amelyek természetes élőhelyei a barlangok vagy más nyirkos, sötét helyek. Ezen fajok előszeretettel találják meg életfeltételeiket a házak pincéjében vagy a lakások egyéb helyein. A lakásban élő fajok közül egy sem veszélyes az emberre nézve. Kimondottan kerülik az embert, főként éjszaka mozognak. Más fajok pedig csak véletlenül keverednek a lakásokba - a cselőpókok is ilyenek. Főként ősszel, amikor a hímek keresik a nőstényeket, kerülhetnek be a házba, ám nagyon nem érzik ott jól magukat. Helyzettől függően seprűvel vagy éppen egy üvegben megfogva ki lehet vinni a lakásból - tanácsolta az arachnológus.

Bogaras kvíz

Aki szeret elidőzni a kertben vagy a természetben, hamar felfigyelhet a szüntelen mocorgásra és döngicsélésre. Vajon felismered, milyen rovar mozgolódik épp?

Kvíz! Hogy hívják ezt a különös bogarat? Most kiderül, mennyire ismered az apró rovarokat

Kvíz!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary, Wikipédia/Szaboakos576, Sandhu, Vongiawe.)

Ezt is szeretjük