Képeslapra illik a gyönyörű szlovén Toszkána: különleges látnivalók a szomszédban
Festői borvidékek, bájos kisvárosok, tengerpart és havas hegycsúcsok - Szlovéniát látni kell!
Az utóbbi években már a magyar turisták is kezdik felfedezni, hogy milyen csodás úti célt jelent délnyugati szomszédunk, Szlovénia. Az ország kicsi, alig több mint 2 millióan lakják, ám szerény mérete ellenére minden megtalálható benne, ami a feltöltődésre vágyók kedvére lehet: a kirándulóknak festői tájak, az extrém sportok szerelmeseinek hegyvidékek, a városi séták rajongóinak ékszerdoboz kis települések, a gasztronómiai kalandokra éhezőknek pedig finomabbnál finomabb falatok - hogy a mennyei borokról ne is beszéljünk!
A Best Press Story meghívására négy napot tölthettem el a sokszínű Szlovéniában, ez alatt az idő alatt megfordultunk a tengerparton, két festői borvidéken, az örök klasszikus Bledi-tónál, három gyönyörű, más-más hangulatot árasztó településen, továbbá megannyi felejthetetlen ízélményt kínáló vendéglátóhelyen. Lehetetlen lenne kiválasztani a kedvenceket, következzen hát egy úti beszámoló, amelyben remélhetőleg mindenki találhat magának bakancslistás célpontot.
Szlovénia rejtett látnivalói
Az út egyből egy itthon talán kevésbé ismert gyöngyszemmel indult. A Vipava-völgy Szlovénia egyik legfontosabb borvidéke. Az Alpok és a Földközi-tenger között fekvő, lágyan hullámzó térség klímájának köszönhetően kiválóan alkalmas a bortermelésre. A helyi borászatokban jobbnál jobb borok készülnek, sok a napsütés, és gyakori vendég a szél is. Ez utóbbi miatt régen a háztetőkön nagyobb terméskövekkel óvták a cserepeket, ennek nyomai még ma is láthatók a környék egyik legfontosabb településén, Vipavában. Itt tekinthető meg egyébként az azonos nevű folyó csodás forrása. A források felett átívelő hidak miatt Vipavát a szlovén Velencének is nevezik.
Az sem fog itt csalódni, aki a helyi konyha specialitásait tanulmányozná behatóbban. A Faladur étterem és borbár, ami alig pár perc sétára van a főtértől, egyszerű, ám annál ötletesebb fogásokat kínál.
Leginkább az omletthez hasonlítható a helyi specialitás, a frtalja, ám a tojásfehérje kemény habbá verve kerül bele, és lisztet is kevernek hozzá. Különleges zamatát pedig az éppen elérhető gyógynövényeknek, például citromfűnek köszönheti, amivel nem fukarkodnak az étel készítésekor.
Míg a Vipava-völgyben láthatóan nyugodt mederben folyik az élet, a tengerparti Portorož elegáns szállodáival, kaszinóival, a part mentén található bárjaival modern és lendületes. Karnyújtásnyira van innen Horvátország és Olaszország, a LifeClass Hotellánchoz tartozó Mind Hotel Slovenija tengerre néző erkélyeiről órákon át lehetne gyönyörködni a víztükörben és a partok vonulatában.
A szálloda étterme, az Istrian Bistro and Tapas a szomszédos országok gasztronómiájából is merít, és bár újító szellem és találékonyság jellemzi, a jól bevált helyi finomságokhoz is ragaszkodik.
Tiszta Toszkána!
A második napon utunk az olasz határ mellett fekvő Goriška brda felé vezetett. Az idilli jelző kevés a környék leírására: a dimbes-dombos táj szőlőtőkékkel, gyümölcsfákkal - főleg cseresznyefákkal - fedett, a szem itt-ott megpihenhet a falvak és kisvárosok templomtornyain.
Nyugalom, természet, friss levegő, minőségi borok és finom falatok jellemzik a festői régiót. Érdemes megcsodálni felülről is, ehhez jó választás a Gonjače-kilátótorony, ahonnan tiszta időben lélegzetelállító körpanoráma tárul a kirándulók elé. A Júliai-Alpok, a Karni-Alpok, a Dolomitok, a Vipava-völgy és a Trieszti-öböl is látható a tetejéről. Goriška brda legjellemzőbb szőlőfajtája a rebula, amelyből friss, fiatal borok éppúgy készülnek, mint desszert- és habzóborok, valamint testesebb narancsborok, amelyek aranyló színükről kapták kissé megtévesztő nevüket. Az itteni borászatok szőlőjének egy kisebb része gyakran már olasz területen található.
A borvidéken járva több pontból is látszik a dombon elhelyezkedő, fallal körülvett középkori falucska, Smartno. Apró utcáin sétálva gyorsan bejárható, ám az ember úgyis meg-megáll, hogy gyönyörködjön a bájos részletekben és a tájban. A település nevét a Szent Márton-templomról kapta, amely a legnagyobb ilyen építmény Brdában. Smartno ideális bázis Goriška brda felfedezéséhez, az Aldila Smartno modern, központi apartmanjai pedig gondoskodnak a nyugodt pihenésről.
Csokoládé, méz és egy örök klasszikus
A Bledtől egy karnyújtásnyira található középkori városka, Radovljica joggal érdemelte ki az édes jelzőt, amellett, hogy otthont ad a híres csokoládéfesztiválnak, a méhészetnek is komoly hagyománya van itt. Méhészeti múzeum és mézeskalács-múzeum is várja a látogatókat. Ha van olyan turista, aki nem lelkesedik sem a csokoládéért, sem a mézeskalácsért, valószínűleg meghódítja majd a szívét a hangulatos főtér, amit jó állapotban megőrzött, homlokzati freskókkal díszített 16-18. századi házak öveznek. A tér közelében található panorámapontról pedig remek kilátás nyílik a Júliai-Alpokra és a Száva völgyére is.
Az sem mellékes szempont, hogy a városkában, a Hiša Linhart étteremben dolgozik az ország egyik legjobb séfje, Uroš Štefelin, aki tradicionális helyi alapanyagokból készít különleges és emlékezetes fogásokat.
Radovljica után pont belefér az örök klasszikus Bledi-tó felfedezése. A víz könnyedén körülsétálható, a gyalogút elhalad Tito egykori villája mellett is. Nem érdemes kihagyni a szigetet sem, ahová hagyományos fahajókkal, pletnával juthatunk át.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szigeten a Szűzanya tiszteletére szentelt templomban gyakori a harangszó, úgy tartják ugyanis, hogy annak, aki meghúzza az oltár előtt lógó harangkötelet, teljesül egy kívánsága. A legikonikusabb kilátást a tóra és a környékre viszont mégis az óriási sziklákon tekintélyesen magasodó bledi vár nyújtja, ha valaki nem riad meg egy kevés kaptatótól, mindenképp győződjön meg róla a saját szemével! A fáradalmak kipihenésére jó választás a színes, elegáns és modern Bled Rose Hotel.
Tudomány és történelem Celjében
Ha pedig már vár: Celje, Szlovénia harmadik legnagyobb városa szintén büszkélkedhet eggyel. A hangulatos települést viszont nem csak ezért javasolt felkeresni: már az óváros szívében elhelyezkedő tourinform irodája is gazdag történelmi múltjáról tanúskodik, római kori régészeti emlékeket pillanthatunk meg a lábaink alatt. A kisgyermekes családok, játékos kedvű felnőttek pedig jól teszik, ha a Tehnopark felé veszik az irányt.
A számunkra leginkább a hazai Csodák Palotáját idéző intézményben interaktív tárlat vezet be a tudomány lebilincselő világába. Ha megéheztetek, keressétek fel a Stari Pisker éttermet, ami leginkább a húsos fogásai, hamburgerei, jókora steakjei miatt népszerű a helyiek és a turisták körében egyaránt. A tulajdonos ragaszkodik a minőséghez, a mangalicazsírért például, ha kell, Debrecenig utazik.
Talán már ez az összeállítás is érzékelteti, hogy a szomszédos Szlovénia mennyi kincset tartogat a kalandorok számára. A gyönyörű természet mellett a városkák és falvak, valamint a gasztronómia is megér egy kiruccanást.
8 mesés kastély Szlovéniában
Igazi kis ékkövek a hegyek oldalában, erdőkkel körülvett kastélyok, amiket Szlovénia gazdag történelme teljes mértékben átjár. Bár nem nagy ország, mégis rengeteg ilyen építményt látni: több mint ötszáz kastély található Szlovéniában, vagyis 24 kilométerenként találni egyet!
(Képek: Járfás Eszter/Femina.)
OLVASD EL EZT IS!
- horvátország
- rekord