Megdöbbentő dolgot találtak a föld alatt a magyar városban: régóta erre vártak!

Ez a közelmúlt méltán legnagyobb felfedezése.

Szigetvár, Szulejmán türbéje
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, Szigetváron hosszú ideje folyt az a török-magyar együttműködésben megvalósuló kutatás, melynek célja I. Szulejmán szultán türbéjének, vagyis síremlékének megtalálása volt. Tavaly év végén azonban hivatalosan is bejelentették, hogy magyar tudósok ténylegesen felfedezhették előbbi maradványait.

Pap Norbert, a Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok Központjának igazgatója egy 2015. december 9-i sajtótájékoztatón kijelentette, minden valószínűség szerint I. Szulejmán szultán sírhelyét, az egykori mauzóleumot, valamint egy unikális oszmán kori települést sikerült megtalálniuk a szigetvár-turbéki szőlőhegyen. Nézd meg képeken is!

A kutatók szerint egyértelmű, hogy a feltárt maradványok egy szultáni építményhez tartoztak, 16. századi oszmán díszítésekkel, de azt még nem lehet bizonyossággal megmondani, hogy melyik épület a türbe, és melyik a dzsámi. A képen Szita Károly kaposvári polgármester és a török testvérváros, Üsküdar delegációja látható, miközben megtekintik I. Szulejmán szultán nemrégiben feltárt és már téliesített sírhelyét.

Fotó: MTI/Lendvai Péter

8 méterre a feltételezett türbétől egy nagyobb épület van, ahol egy dzsámi állhatott, és a közelben egy derviskolostor maradványai is megtalálhatóak. Az épületegyüttest árok veszi körül. A képen arab betűs felirattöredék látható a síremlék feltárásáról.

Fotó: MTI

A 2014 őszén a turbéki szőlőhegyen megkezdődött vizsgálatok jelenlegi állása szerint minden információ és jel egy irányba mutat, a megtalált épületegyüttes I. Szulejmán türbéjét foglalja magában, és ide temethették a szultán belső szerveit is. A képen építészeti maradványok láthatóak a feltárásról.

Fotó: MTI

A képeken a feltételezett türbe feltárási helyszíne látható. I. Szulejmán utolsó nagy vállalkozása Magyarország ellen irányult: 1566. szeptember 6-án Szigetvár elhúzódó ostroma közben hunyt el. Halálát a sereg elől eltitkolták, a vár bevétele után belső szerveit Szigetvár mellett temették el, föléjük pedig szentélyt emeltek. A 2016-os év I. Szulejmán és Zrínyi Miklós halálának is 450. évfordulóját jelenti, mely alkalomból számos megemlékezést terveznek.

Fotó: MTI

A képen Szita Károly kaposvári polgármester - jobbra - és Hilmi Türkmen, a török testvérváros, Üsküdar polgármestere látható, amint koszorút helyeznek el Zrínyi Miklós és Szulejmán szultán szobránál a Magyar-Török Barátság Parkban. Azon a helyen, ahol egykor a szultán sátra állt, 1994-ben avatták fel Szulejmán emlékművét és a Magyar-Török Barátság Parkot. Az emlékmű hatalmas vihart kavart, ezért 1997-ben felállították itt a várvédő Zrínyi Miklós emlékművét is, így az egykori ellenfelek szobra ma már a két nép barátságát hirdeti.

Fotó: MTI/Lendvai Péter
Ezt is szeretjük