4 ismeretlen, gyöngyszem falu Magyarországon
Búcsúztasd el az őszt egy kiadós hétvégi kirándulással! Íme, négy romantikus, apró falu, mely tökéletes választást jelent.
Ha romantikus sétákra, gyönyörű műemlékekre, hangulatos kisvendéglőkre, nem utolsósorban pedig kikapcsolódásra és a késő őszi természet legjavára vágysz, barangold be a következő négy gyöngyszem falvacskát - bár lehet, hogy még nem is hallottál róluk, egész biztos, hogy ezután gyakran eszedbe jutnak majd.
A nógrádi gyöngyszem: Nézsa
Nézsa egy, az Északi-középhegységben fekvő apró település, mely csupán ötven kilométerre található a fővárostól. A falu eredete egészen a honfoglalásig vezethető vissza. Nevét a hajdani Nézsai családról kapta, akik a 15. század tájékán birtokolták a területet.
A törökök kiűzése után Vác közelsége miatt a papok és szerzetesek lakóhelyévé vált ez a csodás környezetben fekvő falvacska - a hit embereinek áldozatos munkája révén számos egyháztörténeti emlékkel ismerkedhetsz itt meg, többek között megtekintheted a temetődombon található Szent Anna-kápolnát, melyhez lenyűgöző kálvária vezet. A falu 16. századból származó Szent Jakab-temploma is igen érdekes látványosság, harangtornyát feltétlenül érdemes megtekintened. Nézsa legfőbb büszkesége mindemellett a Reviczky-kastély, mely a 18. században épült.
Az épületet övező angolpark már évek óta védett természeti érték, ahol kellemes sétát tehetsz idilli környezetben. A falu határát elhagyva is felemelően szép kirándulóhelyek várnak, hiszen nem messze találhatóak a Csővári-vár romjai, illetve a Szívalakú-tó.
A nyugvó oroszlán: Boldogkőváralja
Boldogkőváralja Borsod megyében, a Hernád-folyó völgyében fekvő, történelmileg példátlanul gazdag kicsi falu, ahol valósággal megállt az idő. A történelmi nevezetességek között járva igazi időutazást tehetsz, és teljes mértékben eltávolodhatsz a világ zajától.
A falu története eggyé vált az itt található vár múltjával és jelenével, még nevét is Boldogkő várának köszönheti. A vár a tatárjárás után épült, majd a 15. században továbbfejlesztették, azonban a 17. században jelentéktelenné vált hadászatilag - ám azóta is minduntalan rabul ejti az idelátogatókat. A helyiek a dombbal egyetemben - utóbbi különös formája miatt - előszeretettel nevezik nyugvó oroszlánnak.
A falu olyan híres magyar személyiségeknek szolgált lakhelyéül, mint Balassi Bálint, Bíró Mátyás, nem beszélve a számtalan történelmi hírességről, akik egykoron birtokolták a területet - Hunyadi Jánostól Mátyás királyon át Habsburg Ferdinándig. Boldogkőváraljai látogatásod során ne hagyd ki a Péchy-Zichy kastélyt se, melyet csak kívülről szemlélhetsz meg, mivel gyermekotthon működik benne.
A kastély parkja védett terület, különleges élővilága számos szigorúan óvott fajt fogad magába. A falu római katolikus és görög katolikus templomát, illetve a várnál látható Szent Donát-kápolnát is keresd fel, ha gyönyörködni szeretnél az egyházi művészetszépségeiben.
A kékes gyógyvíz forrása: Kéked
Kéked az Abaúj térségben található község, mely Miskolctól körülbelül nyolcvan kilométerre fekszik. Ez a terület a török pusztítás után csak a 18. században népesült be újra a Szurok-hegy aljából feltörő langyos gyógyvíznek köszönhetően. Nevét a néphagyomány szerint erről a kékes vizű forrásról kapta, melyet már a 15. századtól ismertek a környékbeliek, sőt, már ekkor gyógyhatást tulajdonítottak a víznek. A legenda szerint még Mátyás király is megtapasztalta a forrás erejét, emiatt végül róla nevezték el ezt a különleges vízlelőhelyet. A forrás vizét kihasználva később fürdő is épült ezen a területen, de ezt a második világháború alatt lerombolták.
Kéked 15. században emelt gótikus kastélyát a 16. század folyamán négyszögletes, kerek tornyokkal erődített, háromszintes várkastéllyá fejlesztették. A kastély utolsó birtokosa a Melczer család volt, akik ténylegesen itt élték életüket. Az igazi turistalátványosságnak számító épület manapság kastélyszállóként is üzemel, így akár egy kellemes hétvégét is eltölthetsz az ódon falak között. Kéked környezetében fekszik továbbá Gönc is, ahol hamisítatlan magyar kulináris élvezetekben lehet részed, hiszen finomabbnál finomabb borokat és pálinkákat kóstolhatsz meg.
A kőkeresztek faluja: Tereske
Az ősi templomot alig száz évesen átépítették: ezekből az időkből származnak gótikus részletei, később azonban ezt a látványt tovább gazdagította a reneszánsz szentségfülke, a templom klasszicista stílusú tornyát pedig csak a 19. század végén emelték. Az altemplom épen megmaradt, eredeti freskóit is megcsodálhatod, melyeken Szent László legendáját követheted nyomon, sőt, még a dicsőítő és magyarázó szövegek egy része is rendelkezésedre áll.
A templomegyüttestől nem messze tekintheted meg a rendkívüli, kőkeresztes temetőkertet, melynek érdekes megosztottságára figyelhetsz fel séta közben. Az Alsó- és Huszár-temetőt szép fasor választja el, mely elkülöníti a közemberek és a nemesek nyughelyeit.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A falu további látnivalója a volt Frideczky-kúria, illetve a volt Huszár-kastély, melyek műemléki környezete impozáns benyomást kelt. Ha igazi kikapcsolódásra vágysz, keresd fel a halastavat is, ahol zavartalanul andaloghatsz.
Cikkünk Kaiser Ottó és Papp Márió Magyarország 1000 csodája című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- város
- templom
3 hely itthon, amit az egész világ látni akar
- budapest
- labirintus