Felejtsd el Dubajt! Felfedeztük az Emirátusok gyöngyszemét: Rász el-Haima, a természet emírsége
Rász el-Haima az Egyesült Arab Emírségek természetközelibb arcát mutatja.
Ha az Egyesült Arab Emírségek szóba kerül, a legtöbb embernek Dubaj jut eszébe. A Budapesttől légvonalban több mint 4000 km-re fekvő főváros az elmúlt években többek között a csillogás, a luxus szinonimájaként vonult be a köztudatba. A Burdzs Kalifa otthonától azonban már csupán 50 percnyi autóútra terül el az emirátusok egy másik, turisztikai szempontból ugyancsak fontos, ám jóval természetközelibb, itthon még kevéssé ismert emírsége: Rász el-Haima (Ras al Khaimah).
A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal és a Sofitel Al Hamra Beach Resort jóvoltából több újságíróval együtt volt szerencsém itt tölteni néhány napot októberben. Több légitársaság is indít közvetlen járatokat Dubajba, mi az Emirates gépével repültünk, és bő 5 óra elteltével landoltunk Dubajban.
Rász el-Haima: a luxustól a nomádig
Rász el-Haima az Emirátusok legészakibb részén terül el. A Perzsa-öböl partján fekvő emírségben sok luxusszálloda várja a pihenni vágyókat, de azok is megtalálják a számításukat, akiket inkább a természet érdekel, netán kifejezetten a nomád körülményeket kedvelik.
A Sofitel Al Hamra Beach 2024 tavaszán nyitotta meg kapuit a vendégek előtt. Összesen 266 szobával várják a pihenni, feltöltődni vágyókat. Bár az Egyesült Arab Emirátusok legtöbb emírségében tilos az alkoholfogyasztás, Rász el-Haima lényegesen megengedőbb az alkoholfogyasztás tekintetében, így a Sofitel Hotel pubjában és éttermeiben – melyek közül a francia étterem éppen ott-tartózkodásunk alatt nyílt – is van lehetőség sört, bort vagy akár rövid italt fogyasztani. A hotel a kisgyerekes családokra is fel van készülve: nem csupán az ősszel is kellemesen meleg tengerpart, de vízi csúszda és medence is szolgálja a kényelmüket.
Al Wadi Nature Reserve
Az arab sivatag, mely hétezer éven át a beduinok otthona volt, mára természetvédelmi területté vált. Az 500 hektáros Al Wadi Nature Reserve olyan állatoknak ad otthont, mint az oryx – magyarul nyársasantilop –, sivatagi róka, sólyom, bagoly. És természetesen a tevegelés is kipróbálható. Volt bennem némi félelem, mikor az állat pakisztáni gondozója kérése ellenére nem akart felállni, nemtetszésének adott hangot, de végül zökkenőmentesen zajlott életem első sivatagi kirándulása – teveháton.
Aki még nem ült a sivatag hajójának púpján, annak egy jótanács: a leszállásnál és felszállásnál nagyon kell figyelni. Ilyenkor szükség lesz némi belső combizomra, illetve a teve hátára szerelt fogantyúnak két kézzel történő erős szorítására. A teve ugyanis először a hátsó, majd az első lábát kinyújtva áll fel, a lefekvés pedig az első láb hajlításával kezdődik, majd ezt követi a hátsó lábé. A hátán ülve mindkét művelet során fontos, hogy az ember hátradőlve ellensúlyozza az állat ideiglenesen ferde testhelyzetét.
Az Al Wadi sivatag vadvilága nemcsak teveháton, de akár egy dzsiptúra során is megtekinthető. Aki azonban érzékeny a homokdűnéken való száguldásra, vagy éppen közvetlenül ebéd után van, az feltétlen szóljon a sofőrnek, hogy kicsit visszafogottabban nyomja a gázpedált. Aki pedig bírja a sebességet, annak kalapot le, napszemüveget fel – ellenkező esetben csak csukott szemmel fog működni a nyitott tetejű terepjáróval való rally.
Az Al Wadi sivatag természetvédelmi területén épült a Ritz Carlton európai szemmel nézve már-már hihetetlen luxusszállodája, ahol a medencés lakosztályok közvetlenül a homokdűnékre néznek. Itt az efféle élményre szomjazók a sivatagi életet a luxus kellően távolságtartó öleléséből fürkészhetik.
A világ leghosszabb zipline-ja: Jais Flight
De Rász el-Haima nemcsak luxusszállodákkal és homokdűnékkel, hanem a Hadzsar-hegység sziklás vonulataival is vár. A hegység az Egyesült Arab Emírségek északkeleti részén és Omán területén húzódik végig, legmagasabb csúcsa a Jebel Jais, mely nemcsak Rász el-Haima, de egyben az Emírségek legmagasabb pontját is jelenti: 1934 méter magas. Itt találjuk a világ leghosszabb zipline-ját is, a Jais Flightot melyet 2018-as megnyitása óta több mint 70 ezer ember próbált ki. A drótkötéllel összekötött két végpont közötti távolság 2,83 km hosszú, amit nagyjából három perc alatt lehet megtenni. Természetesen az út során a kalandvágyókat alaposan beöltöztetik: többek között sisakkal, védőszemüveggel és GoPro kamerával is felszerelik. A zipline 1680 méter magasan fut a szaggatott csúcsok és szurdok felett, és az adrenalinra éhezők számára felejthetetlen élményt nyújt.
Bár nem próbáltam ki, milyen érzés a szurdok felett 150 km/órás sebességgel, fejjel előre, hasalva repülni – ahhoz túlságosan erős volt bennem az életösztön –, de a csoportunkból többen megtették. Végül pedig az is lelkesen mesélt a tapasztalatról, akinek a zipline előtti beöltözés során még erősen remegett a lába. A fejkamerának köszönhetően pedig az élmény az út végeztével újra és újra visszanézhető lesz.
Bobpálya a Jebel Jaisen: Jais Sledder
Azoknak, akik egy kicsit kevésbé extrém programra vágynak, a Jebel Jais egy másik látványosságát, a Jais Sleddert ajánljuk. Az 1840 méter hosszú bobpályát a legmodernebb technológiával tervezték, automatikus fékezőrendszerrel ellátva. Ketten férnek el egy bobban és menet közben mindkét utas hozzáfér a fékhez. A bobpályán legfeljebb 40 km/órás sebességre lehet felgyorsulni, és körülbelül 8 perc alatt ér véget a hajtűkanyarokkal tarkított, kissé hullámvasútra emlékeztető út. A bobozás vagy a zipline után pedig lehetőség nyílik egy jó ebédre, kávéra is az Egyesült Arab Emírségek legmagasabban fekvő, 1484 méter magasan lévő éttermében, a by Puróban, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Hadzsar-hegység csúcsaira.
Camp 1770
A Jebel Jaisen volt szerencsénk megnézni Rász el-Haima egyik igazi kuriózumát, a Camp 1770 névre hallgató nomád tábort, ahol egyszerű körülmények között szállhat meg az utazó. A tábor alapítója, a Libanonból érkezett túrázó, hegymászó, túravezető Fadi vendégelt meg bennünket itt a hegyen egyszerű, helyi asszonyok által készített falatokkal: datolyapürével és olyasfajta falatokkal, melyek leginkább a magyar fánkra emlékeztettek – milyen kicsi is a világ bizonyos szempontból.
A Camp 1770-ben elsősorban túrázókat, hegymászókat várnak, de remek lehetőséget ad akár a szabad ég alatti jóga gyakorlására is, részben a tiszta levegő miatt, részben mert olyasfajta csend uralkodik itt a hegyen, melyre a városi létben szocializálódó ember már szinte nem is emlékszik. Itt kicsit közelebb lehetünk az ég kékjéhez, vagy napnyugta után a csillagokhoz.
Egyszerű, természet adta élmények valósága ez, melynek létéről a hétköznapokon rendre megfeledkezünk, de ha egy-egy percre, órára találkozunk vele, újra és újra képesek vagyunk rácsodálkozni magától értetődő szépségére, csontjainkig hatoló varázslatára.
Az Egyesült Arab Emírségek Hadzsar-hegységén akár napokat is eltölthetünk, ha túrázni szeretnénk, és kellően kalandvágyóak vagyunk. 2025. február 7–9-ig például immár negyedik alkalommal itt rendezik meg a Highlander Andventure-t. Az útvonal érint számos régi települést, illetve a mai napig működő farmot, így a túrázók abba is betekintést nyerhetnek, hogyan éltek, dolgoztak ezen a sziklás területen az emberek évszázadokon át. 2024-ben már 20 országból érkező, összesen 240 résztvevő próbálta ki magát ezen a túrán. 2025-ben három távon lehet indulni: a 20 km-es táv február 9-én egy nap alatt, a 25 km-es táv két nap alatt – február 8-9-én –, a 40 km-es táv pedig három nap alatt – február 7–9. között – teljesíthető. A többnapos túra során természetesen a résztvevők magukkal viszik a sátrat, főzőeszközöket, illetve mindent, amire szükségük lehet a hegyekben töltött idő alatt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az Emirátusok gyöngyszeme
Rász el-Haimában jól megfér egymás mellett a fényűzés és a nomád, a luxus és a hagyomány. Ebben az emírségben hét évezredre visszanyúló története van a gyöngyhalászatnak, mely csupán a még jövedelmezőbb olajipar miatt ért véget. Azoknak, akik utazásaik során kíváncsiak egy hely tradícióira, mindenképpen ajánlott megnézni a Suwaidi Pearls Farmot, melyet Abdulla Al Suwaidi nyitott meg néhai nagyapja, Mohamed tiszteletére. A gyöngyhalász farm a tengeren helyezkedik el, ahová egy kellemes hajókázással juthatunk el. Itt a kíváncsi turistáknak lehetőségük lesz megnézni különböző méretű és formájú gyöngyöket, sőt akár kipróbálni a gyöngyhalászatot is. A hét évezredre visszanyúló gyöngyhalász-tradíciói miatt Rász el-Haimáit előszeretettel emlegetik az Emirátusok gyöngyszemeként.
Azok, akik szeretnék elmélyíteni történelmi tudásukat Rász el-Haimával kapcsolatban, ajánljuk a RAK Nemzeti Múzeumot, mely lenyűgöző régészeti és etnológiai műtárgygyűjteményt kínál. A régészeti ásatások azt mutatják, hogy 46 km hosszú tengerpartjának köszönhetően Rász el-Haimában a fejlett kereskedelmi civilizációk már Kr. e. 5000 óta léteznek. A RAK Nemzeti Múzeumban megismerhetők az emírség hétköznapjai, a datolyaszárítás módja, de megtudhatjuk azt is, melyik kezünkben kell fogni az arab kávéscsészét és hogyan kell jeleznünk, ha már nem kérünk többet.
Rász el-Haimát jó szívvel ajánljuk a luxus tengerparti – vagy éppen sivatagi – nyaralások kedvelőinek, a túrázni vágyóknak, a kalandoroknak, az extrém sportok szerelmeseinek. Egyetlen jótanács, amit talán érdemes megfogadni: mivel az őszi hónapokban is 30°C feletti a kinti hőmérséklet, így az Emirátusokban minden létező zárt térben megy a klíma – nagyjából 22 °C-on –, javasolt kardigánnal, kendővel készülni, amikor a kinti melegből a benti hűvösbe megyünk.
(Borítókép: Getty Images Hungary)