Belecsoroghatsz a pirosba, ha szirénázó mentő jön? Ha csekket kapsz, ez a teendőd
Az indokolt mértékű szabálytalanság megengedett, ha megkülönböztető jelzést használó járművet engedsz el?
Sokan vannak, akik nemes egyszerűséggel pánikba esnek, ha meghallják, hogy egy megkülönböztető jelzést használó jármű érkezik az úton, vagy még rosszabb esetben az illető mögött haladva kapcsolja be a szirénákat.
Pedig a szó szoros értelmében is életbe vágó ismerni a helyes reakciót.
A KRESZ egyértelműen kimondja, hogy a piros lámpánál meg kell állni, ám azt is, hogy a megkülönböztető jelzést használó járműnek minden helyzetben elsőbbséget kell adni, és az akadálytalan továbbhaladását félrehúzódással, vagy ha szükséges, megállással lehetővé kell tenni. Az utóbbi prioritása viszont egyértelmű.
Ha piros lámpánál jön a mentő
Ha a forgalom gyér, több sáv esetén a külső sávba kell lehúzódni, ha viszont nagy, akkor a belső bal szélére és a külső jobb szélére húzódva, halszálka formában biztosíthatnak a járművek szabad utat a szirénázó autónak. Miután az ember felmérte, merre tud lehúzódni, az indexszel jelezheti, hogy észlelte a segítségnyújtó járművet, és fokozatos fékezéssel végrehajthatja a továbbhaladást segítő félrehúzódást, természetesen a forgalommal együtt mozogva.
A Magyar Suzuki Zrt. megbízásából, az Ipsos által készített reprezentatív kutatásból kiderül, hogy valójában tízből csupán három járművezető van tisztában azzal, hogy amennyiben szirénázó autó érkezik, és nincs más mód a továbbhaladásának biztosítására, másokat nem veszélyeztetve, a szükséges mértékig "belecsoroghat" a piros lámpa elé a kereszteződésben.
- A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben az elsőbbségadási kötelezettség a közlekedés valamennyi résztvevőjét terheli. Az akadálytalan továbbhaladás lehetővé tételének fő szabálya a félrehúzódás, illetőleg a megállás. Ebből következik, hogy a tilos jelzés ellenére, a lámpa elé félrehúzódhatnak a járművek annak érdekében, hogy a megkülönböztető jelzést használó jármű továbbhaladását biztosítsák. Természetesen csak abban az esetben húzódhatnak a lámpa elé, ha ezzel mások közlekedését nem veszélyeztetik - mondta el kérdésünkre a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Többen tartanak attól, hogy a VÉDA-rendszer automatikusan megbírságolja őket a piros lámpán való áthaladás miatt, ám a bírságcsekk megérkezése esetén sem kell azt befizetni, amennyiben egy megkülönböztető jelzést használó jármű indokolta a szabálysértést.
- Amennyiben ilyen esetben készül fényképfelvétel vagy videófelvétel, abban az esetben a járművezető fellebbezéssel élhet a bírságot kiszabó illetékes hatóság felé. A rendőrség a fellebbezésben foglaltakat megvizsgálja, majd a rendelkezésre álló, illetve beszerzett bizonyítékok alapján dönt - közölte a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jó tudni, hogy a segítségnyújtó járművek mindig pontos útvonal-nyilvántartással rendelkeznek, a megkülönböztető jelzést adó készülék használatának kezdetét és végét is számon tartva, így központilag visszakereshető, ha a szirénázó jármű miatt kellett szabályt szegni.
A bírság összegét tehát nem kell befizetni, hanem fellebbezés szükséges, amelyet az első fokú határozat ellen nyújthat be az ember, melyet a döntés közlésétől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni. A fellebbezést minden esetben meg kell indokolni.
Nézz tovább: tölts ki egy KRESZ-kvízt!
A villámgyors KRESZ-teszt kérdésére tudni kell a választ jogosítvánnyal.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- rendőrség
- közlekedés