Horvátország legelegánsabb városa kocsival is gyorsan elérhető - A Monarchia előkelőségei is rajongtak Opatijáért

Opatija, a horvát riviéra gyöngyszeme a strandoláson kívül is sok izgalmas programot rejt.

Opatija látnivalók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Horvátország nem véletlenül az egyik legnépszerűbb úti cél a magyarok körében: kocsival, vonattal is könnyen és viszonylag gyorsan megközelíthető, ráadásul gyönyörű városokat és tengerpartokat rejt. A legismertebb nyaralóhelyek közé tartozik többek közt Rovinj, Dubrovnik, Porec, Split, Pula és a Krk-sziget, az igazán elegáns, festői városok kedvelőinek pedig tökéletes választás lehet Opatija is, ami nagyjából ötórányi távolságra van Budapesttől.

Az Adria gyöngyének és a horvát Nizzának, illetve Monte Carlónak is becézett város már az Osztrák-Magyar-Monarchia előkelőségei körében is kedvelt üdülőhely volt, mesés épületei pedig a mai napig elvarázsolják az oda látogatókat. Én három napot töltöttem itt a Liburnia Hotels&Villas szállodalánc jóvoltából, az út során pedig bejártuk Opatija legszebb helyeit, és izgalmas programokon vettünk részt. Ezeket nem érdemes kihagyni annak, aki ide utazik.

A horvát tengerpart gyöngyszeme, Opatija

Bevallom, Opatija régóta közel áll a szívemhez, ugyanis ez volt életem első tengerparti nyaralásának helyszíne, ezért különösen örültem, hogy újra megnézhettem. Hét éve jártam itt utoljára, és bár a város képe élénken élt az emlékeimben, most, másodszorra is lenyűgözött. És arra is rá kellett jönnöm, hogy bár én akkor a nyaralás nagy részét a vízparton töltöttem a hőségben, a városban és a környékben sokkal több lehetőség is rejlik csupán a strandolásnál, ezért az utószezonban és ősszel egyaránt érdemes lehet ide utazni. Persze azt azért hozzá kell tenni, hogy strandolásra is tökéletes: a vízből csodás kilátás nyílik az épületekre, a hegyekre, a part pedig tele van jobbnál jobb kávézókkal és éttermekkel.

Hol érdemes megszállni?

Az opatijai riviérán különböző árfekvésű apartmanokat is bőven talál az ember, de a szállodák terén szintén nagy a választék. Ott van például a Hotel Kvarner, amit 1884-ben nyitottak meg, és ami akkor az Adria első szállodája volt, azóta pedig a legidősebb, legrégebbi hotelnak számít. Az ötcsillagos Hotel Ambasador pedig a modern luxus kedvelői számára tökéletes, Cubo étterme kihagyhatatlan íz- és látványélményt tartogat mindenkinek, különösen a fine dining rajongóinak.

Mi a négycsillagos Hotel Palace Bellevue-ben szálltunk meg. A szálloda impozáns, történelmi épülete a főutcán magasodik, a szobákból elképesztően szép látvány tárul a vendégek elé. Én egy negyedik emeleti, tengerre néző, erkélyes szobát kaptam, az erkélyről a tengert és szinte egész Opatiját beláttam. Végignézhettem a napfelkeltéket, a látvány pedig annyira gyönyörű volt, hogy már-már giccsesnek számít, de egyszerűen nem tudtam betelni vele.

A Hotel Palace Bellevue és a kilátás az erkélyről.
A Hotel Palace Bellevue és a kilátás az erkélyről.
Fotó: Femina/Váradi Melinda.

A sós vizes medencével is kecsegtető wellnessrészleg kipróbálását semmiképp nem akartam kihagyni, ezért az érkezést és a késői, a szálloda Café Strauss kávézójában elfogyasztott ebédet követően gyorsan ledobtam a bőröndöt, fürdőruhára és köntösre váltottam, hogy kimaxoljam a vacsora előtti időt. De azért persze nem csak ettünk és wellneseztünk, hanem másnap a nyakunkba vettük a riviérát is. 

Programok, amiket ne hagyj ki Opatijában

Városnézés

Az Isztriai-fésziget keleti partján fekvő város eredetileg egy halászfalu volt. A XV. században egy kis bencés apátság - Opatija Sveti Jakov - épült a határába, innen kapta a nevét: az opatija szó ugyanis horvátul apátságot jelent. Gyönyörű, központi parkja a mai napig Szent Jakab nevét viseli, a jelenlegi Szent Jakab-templom pedig pontosan az eredeti apátság helyén áll - ezeket semmiképp sem szabad kihagyni a városnézésből.

De az 1844-ben, Iginio Scarpa által építtetett Villa Angiolinát, illetve az előtte elterülő Angiolina parkot sem. Ez az épület volt az első opatijai nyaraló, amit az itteni turizmus mérföldköveként tartanak számon. Többek közt olyan híres embereket látott vendégül, mint I. Ferenc József császár, Mária Anna osztrák főhercegnő vagy Josip Jelačić horvát bán. Opatijába egyébként sokáig egészségügyi célból érkeztek az emberek, legfőképpen a tehetősebb, előkelő rétegből, ez volt ugyanis a gyógyulni vágyók egyik központja.

A Lány sirállyal szobor és a Villa Angiolina.
A Lány sirállyal szobor és a Villa Angiolina.
Fotó: Femina/Váradi Melinda.

Rengeteg neves orvos tevékenykedett itt, köztük a magyar Markusovszky Lajos, akinek emléktáblája a Hotel Palace Bellevue szálloda oldalán látható. Az Angiolina park festményein pedig számos ismert ember arca látható, köztük a híres amerikai balerináé, Isadora Duncané is, akinek szobrát is érdemes megnézni a városban.

A villa közvetlen közelében található a szintén magyar vonatkozású Juraj Šporer Művészeti Pavilon, ami eredetileg cukrászda volt, és Gerbeaud Emil alapította, az édességeket pedig naponta szállították ide Pestről. Ma már kiállítások és művészeti események helyszínéül szolgál. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

És végül, de nem utolsósorban megéri, sőt kötelező végigsétálni a Lungomare sétány opatijai részén, és a város ikonikussá vált szobrát, a „Maiden with a Seagull”-t vagyis a „Lány sirállyal” nevű alkotást is látni kell közelebbről. Ha pedig egy kis szünetre vágyik az ember városnézés közben, az elegáns Café Imperial remek helyszín lehet egy kávéra vagy egy süteményre.

Hajókirándulás a Liburnia Riviérán

Nem csak Opatiját, hanem a környező városkákat is érdemes megnézni. Mi egy gyönyörűen felújított, hangulatos halászhajóval fedeztük fel a Liburnia Riviérát. A hajókirándulás során szintén lélegzetelállító látvány tárult elénk, nem győztünk fotózni az út alatt. Lovran városában kötöttünk ki először, és bejártuk az olaszos hangulatú városkát. A szűk utcák, a hangulatos épületek, a gótikus stílusú Szent György-templom különleges élményt nyújtanak.

A második, és egyben utolsó állomásunk Mošćenička Draga volt. A településre gyakran tettek kirándulásokat a 19. században Abbáziában üdülő vendégek, és sokan beleszerettek az öbölben elhelyezkedő község romantikus partjaiba. Mošćenička Draga strandjai, hangulatos sétányai és épületei mellett egy aprócska, de érdekes halászati múzeumot is rejt.

Hangulatos halászhajóval jártuk be a Liburnia Riviérát, kikötöttünk Lovranban és Mošćenička Dragában is.
Hangulatos halászhajóval jártuk be a Liburnia Riviérát, kikötöttünk Lovranban és Mošćenička Dragában is.
Fotó: Femina/Váradi Melinda.

Az Učka-hegy és a Vojak-csúcs

Opatijában járva az Učka-hegyet sem szabad kihagyni, és ez nem csak azok számára ideális program, akik szeretik és bírják a hosszú kirándulásokat. Persze az edzettebbek gyalog is útnak indulhatnak, ez esetben viszont egy egész napos programmal kell számolni. Ha pedig az Učka Natúrpark Poklon Látogatóközpontjától döntene úgy az ember, hogy sétával folytatja a csúcsig, nagyjából 1,5 óra hegymenetre számíthat. Természetesen mindkét helyszín kocsival is könnyedén - és jóval gyorsabban - megközelíthető.

A látógatóközpont múzeumi kiállítása is érdekes része lehet a programnak, ugyanis az Učka Natúrpark természeti és kulturális örökségét mutatja be, méghozzá olyan interaktív módon, amit a felnőttek és a gyerekek egyaránt élvezni fognak.

Kilátás a Vojak-csúcsról.
Kilátás a Vojak-csúcsról.
Fotó: Femina/Váradi Melinda.

Az Učka-hegy egyébként számos sport- és szabadidős tevékenységre ad lehetőséget, mint például a túrázás, a sziklamászás, a hegyi-kerékpározás és a siklóernyőzés. Az 1401 méter magas Vojak-csúcsról, illetve az ott található Vojak-toronyból pedig lenyűgöző kilátás tárul az emberek szeme elé.

Az első horvát kézműves szeszfőzde

A Suza Croatian Spirit Horvátország első szeszfőzdéje, és egyáltalán nem csak azok számára jó program, akik szeretnek finom italokat kóstolni. A hangulatos, hegyoldalban elhelyezkedő területről szintén gyönyörű a kilátás, és egy aprócska múzeumot is megtekinthetnek az idelátogatók. A látvány és a múzeum mellett persze a különleges alkoholos italokat, a pálinkákat, a likőröket és a gineket is megkóstolhatják a vendégek.

Emellett érdekes történeteket hallgathatnak például a Fiumanka és a Fiuman italokról, amiket a nagymama és a nagypapa házassága ihletett - ami, mint a végén kiderült, a nőcsábász nagypapa miatt nem tartott tovább egy évnél. 

Galériánkban még több kedvcsináló képet nézhetsz a fentebb említett helyszínekről, az ételekről, a programokról és az utazásunkról. 

Olvass tovább! Gyönyörű öblök Horvátországban

Eldugott öblökben csobbanhatsz, ha ide veszed az irányt Horvátországban.

8 öböl Horvátországban, amit sokan nem is ismernek: egy titkos világba repítenek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, Femina/Váradi Melinda.)

Ezt is szeretjük