Nézd meg a világ leghosszabb árnyékát!
Szeretnéd látni a leghosszabb árnyékot és a legszebb napfelkeltét? Ezt meg kell nézned!
Az egykori spanyol őslakosok által a Pokol csúcsának nevezett Pico de Teide teszi teljessé a Kanári-szigetekre és Tenerifére érkező turisták elé táruló nem mindennapi látványt. A legenda szerint a jelenleg is aktív, ám szunnyadó vulkánban lakik a pokol istene, akinek közelségét az utazók is megtapasztalhatják. Ehhez azonban el kell látogatniuk a Pico de Teidéhez, melynek csúcsáról letekinthetnek a mélyen tátongó vulkáni kráterbe, sőt, a világ leghosszabb, csodás látványt nyújtó árnyékát is megtekinthetik.
Színpompás látvány
A tenger felől szemlélve a Pico de Teide feltűnő színekbe burkolózik. Hó borította csúcsának fehérsége a vulkanikus hegyoldalak mélyvörösében folytatódik, alatta a fák és farmok buja zöldjét az óceán mélykékje szegélyezi. Az útikönyvekben Tenerife, a Kanári-szigetek legnagyobb, mintegy fél Hollandia területű szigete úgy szerepel, mint hegyek borította, háromszög alakú földterület, melyet a Teide csúcsa koronáz. A valóságban azonban az egész sziget nem más, mint maga az impozáns hegy.
A nyughatatlan hegy
A spanyol fennhatóság alá tartozó Kanári-szigeteken a legmagasabbnak számító Pico de Teide 3718 méter magas csúcsa alatt a vulkanikus előhegységek fenyő borította lejtői északon a völgyekben, délen a homokos tengerpartban folytatódnak.
A hegy nem csupán Tenerife tengerparti üdülőhelyeinek fenséges háttere, hanem egy egyedülálló táj csúcspontja, melyet heves vulkáni kitörések sorozata alakított ki. A 74 kilométer hosszú fallal szegélyezett régi kráterből különféle színű - narancs, vörös, karmazsin, szürke, okkersárga -, deformálódott sziklák fordultak ki.
A kráter oldalát a folyékony láva által kivájt mélyedések és szakadékok barázdálják. Meredek, sziklás oldalaiban mély, sötétlő hasadékok nyílnak, ahova a csúcson lévő kis kráterből folyt le a láva. Ezen 30 méter mély nyílásokból még mindig kénes gázok törnek elő, és a hegy évszázadok óta ontja magából a lávát. 1705-ben szinte teljesen elborította Garachico kikötővárosát. Legutóbbi kitörésekor, 1909-ben mintegy öt kilométer hosszú lávafolyam ereszkedett alá a hegy északnyugati lejtőin.
A mennybéli pokol
Tenerife gaunche néven ismert szőke hajú őslakói a Pokol csúcsa nevet adták e hegynek, ami a 15. századi spanyol hódítók fordításában Pico de Teide lett. A gaunchék a pokol istenének, Guayotának a székhelyeként tisztelték e magaslatot. Mások jóságos atyához hasonlították, aki szüntelenül őrködik leányai - Tenerife és a Kanári-szigetek többi tagja, azaz La Palma, Hierro, Gomera, Gran Canaria, Fuerteventura és Lanzarote - felett.
A leghosszabb árnyék és a legszebb napfelkelte
Pirkadatkor a Teide varázslatos birodalom jellegét ölti magára: sötét tömege élesen elüt a kivilágosodó égbolttól, miközben a felkelő nap fénye végigpásztázza keleti lejtőit, míg a távolban a sziget többi része rózsaszínű felhőkben úszik.
E csúcs talán legmegkapóbb vonása az az árnyék, melyet tiszta időben, kora hajnalban vet a tengert 200 kilométer hosszan elsötétítő óriási piramis - ez a világ leghosszabb árnyéka. Napnyugtakor a sötét kúp bíborvörös fényben úszó háromszöggé válik, és csúcsán mintha ismét a tűz istene jelenne meg.
Betekintés a mélybe
A Pico de Teide a sziget minden részéből megközelíthető autóúton, és a nemzeti parkot behálózó sétautak olyan helyekre is elvezetnek, mint a 3350 méter magasan fekvő jégbarlang, a Cuevo del Hielo, ahol a hó soha nem olvad el.
Forrás: wikipedia.org, Dr. michi
A turistákat felvonó repíti a La Rambletára, ahonnan fél óra alatt elérhető a csúcs. A csúcsról lebámulhatnak a füstölgő, elfehéredett kráterbe, majd távolabb tekintve felfedezhetik a többi szigetet. A pirkadatkor érkezők pedig maradéktalanul átélhetik az Olivia Stone által a természet egyik legmagasztosabb művének tartott jelenséget, a napfelkeltét a Pico de Teidén.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Csodálatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- írország
- szikla
Ahol hallani a kísértetek hangját
- természeti csoda
- európa kincsei
Itt dobog a Föld szíve
- nagy-britannia
- természeti csoda