Nézd meg a Földanya tejeskávéját!

A titokzatos Cappuccino-part

Az ausztrál Cappuccino-parton az egyik legritkább természeti jelenség figyelhető meg.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bámulatos hegyek, paradicsomi szigetek, vadregényes tájak és romantikus tóvidékek látványa mellett a természet olykor olyan meghökkentő csodákkal áll elő, amilyenekhez hasonlót ritkán láthat emberi szem. Igaz ez a Sydney-től északra található Yambára is, melynek partjaira gyakorta borítja rá reggeli tejeskávéját a földanya.

A világ legnagyobb habfürdője

Bár a tengerek és óceánok habzása természetes folyamat, mindez különféle folyamatok hatására túlzott méreteket is ölthet. Ez történt 2007 augusztusában - illetve a későbbiekben is - az ausztráliai Új-Dél-Walesben, a Sydney-től északra fekvő partok mentén, a világ legnagyobb és leghíresebb habfürdőjét hozva létre, egyúttal az utazók és a helyiek körében hosszú időre átkeresztelve a Yamba-partszakaszt Kapucsínó-parttá.

Az éppen a tengerben tartózkodó, szörföző fiatalokat egyik pillanatról a másikra borította be a krémes, kávészínű, könnyű habréteg, mely egyre inkább a szárazföld felé tolódott.

Végül a hab nem csupán a part menti fövenyt borította be, de még a házakra is jócskán került belőle, a helyi mentőszolgálat épületét pedig teljes mértékben be is fedte.

Bár sokan pánikba estek, a furcsa jelenség semmiféle veszélyt nem jelentett, sőt, ezt követően jelentős mértékben fellendítette a hely idegenforgalmát.

Ritka természeti jelenség

A hullámokon fodrozódó fehér habréteg mértéke - melyet többek között a hullámok által keltett, egymáshoz tapadó buborékok hoznak létre - helyileg változó lehet, épp úgy meghatározza az ár-apály ingadozás és a víz tisztasága, mint az időjárás.

A Kapucsínó-part jelenségét a Yamba-partnál a tudósok a Queensland és Új-Dél-Wales partjainál jellemző viharos időjárással magyarázták, mely úgy hatott a tengerre, mint egy turmixgép a tejes italra, felrázta és felhabosította azt.

A világ 20 leghatalmasabb látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tudósok szerint a habzás mértéke a szél erősségétől függ, ha ugyanis a tengeren végigfutva másodpercenként több mint hat métert tesz meg, olyan energiát szolgáltat, és oly mértékben felkorbácsolja a hullámokat, hogy könnyűszerrel képes egy ilyen furcsa jelenség létrehozására.

A különös, barnás-krémes szín pedig nem másnak, mint a vízben található szerves anyagoknak és speciális planktonoknak volt köszönhető. Hasonló jelenséget 2007 előtt harminc éven át nem tapasztaltak a környéken - azóta azonban már igen -, a kezdeti ijedtség után pedig a beszámolók szerint sokan önfeledten a habokba vetették magukat, melyet hűvösnek, furcsának, alig érezhetőnek és az égen úszó felhőkhöz hasonlónak írtak le.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kávé nélkül is gyönyörű

Bár az, hogy a Yamba-part pontosan mikor változik át úja Kapucsínó-parttá, kiszámíthatatlan - erőteljes viharok után azonban jóval nagyobb a valószínűsége -, önmagában is megéri az utazás.

A népszerű nyaralóközpont, mely 680 kilométerre található Sydney-től, az idősebbek körében a csend és a nyugalom miatt jelent vonzó úti célt, míg a fiatalok elsősorban szörfözni járnak ide. A közelben található továbbá a Bundjalung Nemzeti Park is, melynek különlegességét a nagy kiterjedésű esőerdők, illetve az őslakosok történelméhez és kultúrájához köthető helyszínek jelentik.

Ezt is szeretjük