Ilyen képeket még nem láttál!

A kővé dermedt hullám

Az egyesült államokbeli Hullám a világ egyik legbizarrabb természeti formája. Te sem hiszel majd a szemednek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A The Wave-nek, vagyis a Hullámnak nevezett mészkőformáció, mely az Amerikai Egyesült Államok egyik leghíresebb természeti látnivalója, az Arizona és Utah állam közötti határtól nem messze található, a Kolorádó-fennsíkon.

Amellett, hogy a színpompás, szokatlan jelenség mágnesként vonzza a hegymászókat és a turistákat, a fotográfusok is favorizálják, hisz látványa semmiképp sem nevezhető mindennapinak.

Lenyűgöző forma

A Hullám a tudósok szerint mintegy 190 millió évvel ezelőtt keletkezett, annak ellenére, hogy rendkívül dinamikus megjelenése miatt, aki először látja, könnyen hiheti azt, hogy egy pár órája még hullámzó természeti csoda dermedt itt kővé.

A Coyote Buttes lejtőin megcsodálható sziklák különös formájának kialakulása annak köszönhető, hogy az ősi homokdűnék idővel kemény kőzetté szilárdultak fokozatosan, így őrizve meg a vízszintes rétegeket. A kőzeteket ezután a szél és a víz formálta, ezáltal vált láthatóvá a lenyűgöző hullámforma.

Mivel azonban a sziklák anyaga ma sem a legerősebb gránit, porladnak, és rendkívül törékenyek, ezért a turistáknak csak óvatosan szabad járniuk-kelniük közöttük, nehogy kárt tegyenek az egyes rétegeket elválasztó vékony sziklarétegben.

A színek szimfóniája

A furcsa természeti csodáról nem véletlenül készített már szinte minden természetfotós egy-egy különös, földöntúli képet, hiszen ahány fotó, annyiféle arcát mutatja a hely. A legjobb alkalom a Hullám fotózására a dél körüli néhány óra, mikor a Nap függőlegesen világítja meg a formációkat, ezáltal nem keletkezik jelentős méretű árnyék a területen.

A világ 15 legbizarrabb természeti formája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Hullám szinte egész nap váltogatja színeit, míg 12 óra körül éles kontrasztokkal ellátott, narancssárga ruhát ölt, addig a kora reggeli és késő délutáni órákban drámai színekben tündököl, míg a záporok után a víz megül a rétegekben, minek köszönhetően apró medencék alakulnak ki, melyeken a visszatükröződő napfény még földöntúlibb látvánnyal ruházza fel a helyet. A Hullámtól nyugatra továbbá egy másik hasonló képződmény is található, a Második Hullám, melynek kőzetein lágyabb színek uralkodnak, azonban legalább annyira vonzza a turistákat és a fotósokat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kisorsolják, ki mehet be

A helyi hatóságok és környezetvédelmi szervek annak érdekében, hogy az utazók ne tegyenek kárt a természeti csodában, különös intézkedést vezettek be az ide látogatók számának szabályozására. Csupán húsz belépést engedélyeznek naponta, melyből tíz szerencsést úgy sorsolnak ki - napjainkban már egy online lottóprogram segítségével -, hónapokkal azelőtt, hogy a látogatás aktuálissá válna.

A maradék tíz belépőt pedig a túra előtti napon sorsolják ki a közelebbről érkező jelentkezők között. A Hullám tavasszal és ősszel számít a legkeresettebb úti célok egyikének, ezért érdemes az év ezen kívül eső időszakában próbálkozni.

Ha valakinek sikerült belépőengedélyt szereznie, a kalandot nehezíti, hogy a Hullámot nem egyszerű megtalálni, nem vezet ide megjelölt út, a látogatók többsége GPS segítségével tájékozódik, vagy a Coyote Buttes régión belül jól kivehető Black Crack nevű képződményt keresi fel, a Hullám ugyanis közvetlenül alatta található.

Ezt is szeretjük