Nézd meg a cukorkatavat!

Gyönyörű képeken a rózsaszín csoda

Az ausztráliai Hillier-tó furcsa színével a világ egyik legkáprázatosabb természeti csodája. Nézd meg most!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A különleges Hillier-tónak otthont adó Middle-sziget a legnagyobb azon szigetek és szigetecskék közül, melyek a nyugat-ausztráliai Recherche-szigetvilágot alkotják. Mindemellett az a sziget a leglátványosabb is, és az utazók közül is ezt nézik meg a legtöbben, köszönhetően a máig megfejthetetlen, gyönyörű, színpompás természeti csodának.

Alkonyat  a Hillier-tónál
A sziget környéke
Woody-sziget
Máig nem tudják, mitől rózsaszín

Ausztrália egyik legszebb természeti csodája

Felülről a távoli Hillier-tó csillogó, halvány rózsaszín felszíne úgy fest, mint a cukormáz egy hosszúkás tortán.

A tó meglepő színt kölcsönöz az erdőkkel sűrűn borított Middle-sziget csücskének, mely a Nyugat-Ausztrália déli partjainál húzódó Recherche-szigeteket alkotó több mint száz apró sziget egyike.

A nagyjából 600 méter széles, sekély, sós tó, mely Ausztrália természeti csodákat felsorakoztató listáján is előkelő helyen szerepel, látszólag inkább Jancsi és Juliska mesevilágához tartozik, mint a vihar dúlta tengerekéhez.

A fehér sóval szegélyezett és sötétzöld eukaliptusz- és kajeputfa-erdőkkel körülvett tavat keskeny, fehér dűnék és homoksávok választják el az Indiai-óceán mélykék vizétől.

A tó szépséges színe máig rejtély

A tó különleges színét, mely állandó, nem függ semmiféle környezeti változástól, 1950-ben egy tudóscsoport is tanulmányozta, akik arra számítottak, hogy sós vizében algát, például Dunaliella salinát találnak.

A természet 15 szemet gyönyörködtető csodája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A nagy sótartalmú vízben ez a fajta alga vörös színezőanyagot termel, ami magyarázattal szolgál Ausztrália több rózsaszín tavának, például a tengerparton fekvő Esperance-hoz közeli tónak a színére. A Hillier-tóból származó vízminták azonban semmilyen alga előfordulására utaló jelet nem tartalmaztak, így a tó színének okát továbbra is titok övezi.

Napjainkban is érintetlen a sziget

A Middle-sziget rózsaszín taváról szóló első feljegyzés 1802-ből származik, amikor Matthew Flinders brit hajós és hidrográfus itt kötött ki Sydney-be vezető útja során. Flinders látogatását néhány rövid életű kereskedelmi vállalkozás követte - az 1820-as és 1840-es évek között fóka- és bálnavadászok telepedtek le a szigeten, a 20. század elején pedig sót termeltek ki a tóból. A sólepárlást azonban mindössze hat évig folytatták, azóta szinte semmi sem háborítja a sziget és a rózsaszín tó rendíthetetlen nyugalmát.

A szigetvilág további csodái

A Recherche-szigetvilág több mint száz kisebb-nagyobb szigete számtalan további érdekes látnivalót rejt, köszönhetően többek között a páratlan növény- és vadvilágnak, ami miatt több szigeten is folynak természettudományos kutatások.

Recherche-szigetvilág

Számos sziget is híres arról, hogy egykor kalózok menedékeként szolgált, ma azonban csak a Woody-sziget rendelkezik állandó lakosokkal a tengeri rezervátum területén belül. Ez a sziget továbbá a környék turistaközpontja is, évente csaknem tízezren látogatnak ide, hogy élvezzék a paradicsomi körülményeket. Az egyes természeti látnivalókhoz is innen indulnak hajótúrák, emellett kisrepülőről is meg lehet csodálni az apró szigeteket, többek között a Hillier-tavat, mely a magasból mutatja csak meg igazán egyszerűségében rejlő pompáját.

Cikkünk a Reader’s Digest Varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük