Háborítatlan világ, csend várja a kirándulókat Budapest mocsaránál: télen is varázslatos helyszín

A budapesti Merzse-mocsár télen-nyáron értékes és imádni való helyszín a kirándulásokhoz.

A Merzse-mocsár télen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan talán nem is sejtik, hogy egykor milyen értékes mocsárvilág húzódott meg Pest keleti határában, több tíz kilométeren. A gazdag élettér az idők során egyre szűkült, mára már csupán néhány hely őrzi nyomait: a Merzse-mocsár a főváros fontos kincsének számít.

A város legszélén, a Liszt Ferenc repülőtér mellett bújik meg ez a különösen értékes és gyönyörű ingoványos terület, amely az embert felfedezésre csábítja: a Merzse-mocsár körüli útvonalak bejárásával a fővárosi környezet egészen izgalmas arcát ismerheti meg a kiránduló.

A Merzse-mocsár télen

A Merzse-mocsár körül egy könnyen bejárható, szintemelkedés nélküli tanösvény vezet, melyet bejárva megismerhető a lápi élővilág, megfigyelhető a gazdag madárpopuláció, és megcsodálható a távoli horizontra nyíló megismételhetetlen panoráma is.

A csapadékszegény években egyre inkább zsugorodó, időnként részben ki is száradó mocsár kétségtelenül a pesti oldal értékes természeti kincse, melynek fontosságát egyre szélesebb körben felismerik, a tervezett rehabilitáció a fennmaradása kulcsa lehet.

A helyi védettséget élvező terület peremén 6-7 kilométeres utat jelöltek ki, 15 állomáson információs táblákkal. A zöld béka tanösvényjelzést és a piros + jelzést is lehet követni, utóbbi már Rákoskert vasúti megállóhelytől mutatja az irányt. Ebből is jól látszik, hogy tökéletesen megközelíthető tömegközlekedéssel, a Keleti pályaudvartól Sülysáp vagy Nagykáta felé félóránként közlekedő elővárosi járatokkal.

Autóval érkezőknek is a legkényelmesebb a vasúti megállóhely környékén kijelölt parkolóhelyeknél megállniuk, innen pár perc alatt elérhető a tanösvény, mely eleinte szántóföldek között halad el. A tágas területen szinte tapintható a csend és a nyugalom, a kirándulók is szépen eloszlanak a térségben.

Télen kimondottan háborítatlan a mocsárvidék, ahol még a nádasban és a környező erdősávokban pihenő madarak is megfigyelhetők egy gyönyörű, többszintes kilátóból. A Gyolcs-rét, a Kis- és a Nagy-Merzse nádasa mentén több pihenőpad és asztal várja a fáradt túrázókat, jó időben tökéletes alkalmat adva egy jóleső piknikezésre is: a hideg időben vigyetek magatokkal termoszban némi forró teát!

Nádas, sásos vizek, füzek, ligeterdők határozzák a mocsár arcát, kiemelt értékei közé tartozik madárpopulációja: a szerencsésebbek megtekinthetik akár a barna rétihéja, a nádirigó, a barkóscinege, a nádiposzáta és különféle récefajok, vízi madarak egyedeit.

A telepített ligeterdőkben, valamint a mezőgazdasági területek magasságában számos egyéb közt rigófélék, fácán, kakukk, búbos banka, egerészölyv és vörös vércse is előfordulhat. Kétéltűeket, hüllőket inkább tavasztól őszig fedezhet fel az, aki csendben járja a vidéket, kisebb és nagyobb emlősök, nyulak, vörös rókák, őzek télen is feltűnhetnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A mocsárvidék egykor hatalmas kiterjedésű területe a 19. század óta egyre zsugorodik, a főváros terjeszkedése, majd a repülőtér megépülése, bővítése, a vízelvezető árkok kialakítása mind-mind hatással volt a térségre. A múltbeli állapotokról már csak ez a gyönyörű hely mesél, melynek védelme mindannyiunk érdeke.

Budapest kincsei

Budapesten számtalan kevésbé ismert, mesés hely bújik meg, ami segít kiszakadni a városi forgatagból.

Olyan, mintha nem is a fővárosban lennél: 8 csodás hely, ha egy kis nyugalomra vágysz

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Tamás Katalin.)

Ezt is szeretjük