Még szűz, és mindenki megnézheti: az ország leghíresebb őserdői

Az őserdők hazánk legféltettebb természeti kincsei közé tartoznak. Most megnézheted őket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon napjainkban kevés helyen találhatók őserdőállományok, amelyeket a természetvédelmi oltalom mellett az erdőrezervátumok hálózata is szigorúan véd. Ezek a lenyűgözően ritka növény- és állatvilággal rendelkező erdők ma háborítatlanul állnak, ahol a kirándulók mindenféle emberi beavatkozástól mentesen fennmaradt természeti környezetben gyönyörködhetnek. A következő három hely is ilyen.

A bükki őserdő
Zuzmók a bükki őserdőben

Érintetlen, békés félhomály: a bükki őserdő

Az egyik utolsó magyar őserdő a Bükki Nemzeti Park területén, a tengerszint fölött közel 900 méter magasan, Istállós-kő és Tar-kő között, a Virágos-sár oldalában helyezkedik el.

A festői és békés farengeteg már a 19. század eleje óta nem része a gazdálkodásnak, így a hatalmas, 45-50 méter magas, 180-200 éves bükkóriásokat senki sem háborgatja, életük végén békésen, állva halnak meg.

A hely szabadon látogatható, de a turistaösvény az őserdő mellett vezet, védve a különleges növényvilágot, melynek néhány virága egész Európában csak a Bükkben maradt fenn az utolsó jégkorszak óta.

Ha idelátogatsz, a környék számos látnivalója közül feltétlenül keresd fel a szentléleki kolostorromot, valamint nézd meg az Örvény-kőről és a Látó-kőről nyíló csodaszép panorámát.

Rusztikus kőfolyások, óriási bükkfák: a kékestetői erdőrezervátum

A Kékestető északi oldalán mintegy 63 hektáron, a Sor-kövek és a Pisztrángos-tó között, a Károlyiak egykor vadászerdőként használt területén található a rendkívül öreg bükkfákból álló erdőállomány.

14 gyönyörű hegyvidéki kirándulóhely itthon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az őserdő 1986 óta védettség alatt áll, a meredek hegyoldalon, a különböző facsoportok között több mint kétszáz éves magashegyi bükkösök is találhatók.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A bejelentkezéssel látogatható, csodaszép erdőterület napjainkban főleg kutatási célokat szolgál, de mindenképp érdemes erre járnod: a mohás sziklák, a kőfolyásos törmeléklejtők, a Nagy-forrás és a csendes Pisztrángos-tó melletti erdei pihenőhely felejthetetlen élményt jelent.

Kékestetői erdőrezervátum
A szalafői őserdő jellegzetes talajtakarója: moha

Gazdag, egyedülálló természeti adottságok: a szalafői őserdő

Az Őrségi Nemzeti Park 2002-ben jött létre: magában foglalja az Őrséget, a Vendvidéket, a Rába folyó völgyét és Szentgyörgyvölgy környékét. Szalafő szintén ennek az országos jelentőségű természetvédelmi területnek a része, mely a festői táj szépségei mellett a helyiek természeti környezethez fűződő viszonya miatt is különleges értékeket hordoz. A szalafői őserdő egy különböző korú fákból álló növénytársulás, mely 1950 óta érintetlenül áll.

A területén található erdőket főleg erdei fenyvesek, tölgyesek, bükkösök és égeresek alkotják, valamint a táj ezen részén kisebb-nagyobb lápok is találhatók, melyek ritka növényeket rejtenek. A kutatók folyamatosan figyelemmel kísérik az impozáns növény- és állatvilágot, melyen belül 42 védett növényfaj és nemzetközileg védett állatfajok is megtalálhatók. Szalafő erdőrezervátuma előzetes bejelentkezés után szabadon látogatható. Ha ide kattintasz, még egy csodás erdőt megismerhetsz!

Képek: www.orszagalbum.hu, Mea; www.magyarorszag.utazas.hu.

Ismersz még hasonló, buja és vad rengeteget, ahol érdemes kirándulni?

Ezt is szeretjük