„Éljen május elseje, virágozzék hazánk!”: 10 fotó a szocializmus majálisairól
A nosztalgikus fotók felidézik a rendszerváltás előtti időszak majálisait.
Május 1-je Magyarországon 1946 óta hivatalosan elismert nemzeti ünnep, melyet a nemzetközi munkásmozgalmak teremtettek meg, és jelenleg is több mint 160 országban tartják. Bár hagyományosan a gazdasági és szociális teljesítményt ünnepelték vele, gyökerei az 1800-as évekig nyúlnak vissza.
Az ipari forradalmat követően, az 1800-as években a dolgozók fontos célja volt, hogy a gyárak 10-16 órás munkaidejét 8 órára csökkentsék, melynek egyik szószólója Robert Owen gyártulajdonos lett, szlogenjük pedig a „nyolc óra munka, nyolc óra rekreáció, nyolc óra pihenés”. Vegyes sikerű tüntetésekkel, menetekkel, sztrájkokkal végül a század végére több országban sikerrel jártak a szakszervezetek elődeinek tekinthető munkáscsoportok. Egy súlyos áldozatokkal járó 1886. évi chicagói tüntetés évfordulójára világszerte szolidaritási meneteket indítottak május 1-jén.
Május 1-i ünnepség Magyarországon
A szolidaritási nap Magyarországon ma is a munka ünnepeként ismert. A rendszerváltás előtti időszakból sokan emlékezhetnek a felvonulásokra, a mozgalmi nótákra, a vállalatok és intézmények transzparenseire, az úttörők, kisdobosok csapataira vagy éppen az önfeledt szabadtéri ünneplésre.
(Borító- és ajánlókép: Fortepan / Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény.)
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció