Hol és milyen vadorchideák virágoznak most Magyarországon? Mutatjuk, milyen gyönyörűek!

A kosborok változatossága egészen lenyűgöző.

Magyarország orchideái
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Magyarországon vadon élő orchideák a kosborfélék családjába tartoznak. Kicsit ugyan máshogy néznek ki, mint a boltokban megszokott, nemesített orchideák, mégis a legszebb virágos növények közé tartoznak.

A kosboroknak szinte minden fajtája nagyon különleges, színes és látványos, ráadásul az sem ritka, hogy a családok és nemzetségek keveredése teljesen rendkívüli hibrideket hoz létre. A magyar orchideáknak számos rajongójuk van, akik  állandóan kedvenc virágaik után kutatva járják a természetet. Nézd meg, mivel ejtik őket rabul ezek a fantasztikus növények!

Magyarország orchideái

Hazánkban az összes orchidea védett, sőt, 16 fajt fokozottan védettként tartanak számon. A ritkaságnak számító növények mocsaras lápréteken, gyepeken, nedves erdőkben általában májusban és júniusban is virágoznak, ám mivel nagyon érzékenyen reagálnak a környezet változásaira, sajnos egyre több területről visszaszorulnak. A következő gyönyörű virágok azonban még megtalálhatóak itt-ott az országban. Ha szeretnéd megnézni őket élőben, eláruljuk hol érdemes keresned, ám a növényekhez ne érj hozzá, csak fotózd őket vagy gyönyörködj bennük!

A gyönyörű erdei vagy bíboros kosbor - Orchis purpurea - 30-50 centi magas is lehet, szálanként nő, és a Cserhát, a Mátra, a Börzsöny és a Keszthelyi-fennsík tölgyeseiben, löszgyepein elterjedt.
A tallós nőszőfő - Epipactis tallosii - magyar felfedezőjéről lett elnevezve, az ország egyik legelterjedtebb orchideája. Legsűrűbben a Mecsekben él, ám szinte minden régióban előfordul.
A mocsári kosbor - Orchis laxiflora - tömegesen előfordul a Duna-Tisza közén, a Balaton körül, a Kisalföldön, a Dráva-menti síkságon és Bodrogközben. Fürtös, sötétlila virágairól ismerheted fel.
A sápadt kosbor - Orchis pallens - kicsit alacsonyabb, csak 15-40 centi. Kellemes illatú virágait mészkedvelő tölgyesekben, bükkösökben vagy gyertyános erdők mély, nedves talaján ontja.
A rigópohár vagy boldogasszonypapucsa - Cyprideum calceolus - fokozottan védett. A 250 ezer forint eszmei értékű növény a Mecsekből már kihalt, de  a Bükk-vidéken még megtalálható.
A füles kosbor - Orchis mascula - kicsattanóan rózsaszínes, lila, kellemetlen szagú virágai a Bükk-vidéken és a Börzsönyben nyílnak a lándzsa alakú, bíbor mintás levelek közt.
A fehér sarkvirág - Planthera bifolia - a Keszthelyi-fennsík apró ékszere. Az alig 30-40 centi magas növény krémszínű virágai vaníliaszerű illattal csábítanak.
A légybangó - Ophrys insectifera - szintén 250 ezer forintos eszmei értékkel bír. A nyúlánk növény virága sötétbarna, csaknem fekete. Kedveli a lápokat, a Szigetközt és a Bükki Nemzeti Parkot.
A tarka kosbor - Orchis tridentata - a Gödöllői-dombság fűszálai közt bújik meg többek közt. A 10-30 centi magas, gömb alakú virágok fehér vagy halványrózsaszín szirmait pettyek díszítik.
A lándzsaszerű agárkosbor - Orchis morio - 8-20 centi magasan dús fürtökben hoz virágot. Az Alföld szikes pusztáitól a homoki sztyeppékig előfordul.
A zöldike orchidea - Coeloglossum viridea - különleges sárgászöld virágot hoz, és hegyi réteken, szőrfűgyepeken, bükkösökben, bokorerdőkben hajt.
A széleslevelű ujjaskosbor - Dactylorhiza majalis - nagytermetű növény, melyet pettyes leveleiről ismersz fel. Számos hibridje létezik. A Dunántúl-középhegységben és a Börzsönyben is elterjedt.
A madárfészek kosbor - Neottia nidus-avis - jellemzően alig zöld, inkább viaszos, sárgásbarna. Levelei eltörpülnek virága mellett. Itthon a Kisalföldön, a Cserháton és a Keszthelyi-fennsíkon él.
A bodzaszagú ujjaskosbor - Dactylorhiza sambucina - 10-35 centi nagy, virágai egyszínűek, sápadtak vagy lilásvörösek. A növény hegyi réteken, gyertyán- vagy gesztenyefák alatt érzi jól magát.

Múzsák a csók után irodalmi est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel. 

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük