Nem Photoshop! Az öt szín folyója tényleg szivárványként ragyog - A vízesések a legszebbek

A Caño Cristales-t nem véletlenül hívják szivárvány- vagy kristályfolyónak.

A kristályfolyó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világon itt-ott elszórva előfordulnak olyan tájak, melyek különleges formáikkal, furcsa színeikkel eltérnek a megszokottól akár annyira, hogy inkább szürrealista festők vásznán lehetne őket elképzelni, mintsem a valóságban.

A folyók esetében teljesen normális, ha a víz barnás vagy inkább zöldes, kékes árnyalatokban ragyog. Idegen azonban vöröset, rózsaszínt, narancssárgát látni a habok közt, sőt, még ritkább az, ha a hullámok szivárványosan többféle színűek. Éppen ezért a párját ritkító látványért tartják a Caño Cristales-t az egyik legszebb folyónak.

A kristályfolyó

Caño Cristales neve magyarul kristályfolyót vagy kristálycsatornát jelent, de szépsége miatt emlegetik az öt szín folyójaként vagy folyékony szivárványként is. A vidék azonban nemcsak tarkasága, de víznyelői, vízesései, mély medencéi miatt is igazán látványos, melyeket évmilliók munkájával vájt a barnás sziklába a víz. Gyönyörködj a Kolumbiában található természeti csoda látványában, és tudd meg, miért sziporkázik ennyi színben a víz!

A kristályfolyó színei júliustól egészen novemberig ragyogóak, köszönhetően a vízben élő tarka növényzetnek. A képeknél nincs szükség Photoshopra: noha sok fotós élénkít a színeken, a valóságban is mesés a látvány.
A tiszta, kékes-zöldes vízben fekete, élénksárga, buja zöld vagy a leglátványosabb helyeken piros-rózsaszín vízi növények sarjadnak.
A folyó szépségét ez a Macarenia clavigera nevű növény határozza meg, mely a tévhittel ellentétben nem alga vagy moszat. Ez a faj csakis ezen a vidéken fordul elő az egész világon.
Január és május között tart a száraz évszak Kolumbiában, amikor a folyó néha kiszárad. Ez alatt a növények színüket vesztve hibernálják magukat, de a víz érkezésével újra felragyognak.
A Caño Cristales több mint 100 kilométer hosszú, de csak 30 kilométer látogatható La Macarena városából indulva. A környék természetvédelmi terület, a látogatásokat előre le kell foglalni.
A vidék a 2000-es év után vált látogathatóvá, korábban gerillaháborúk dúltak. Egy szakasz ma is piros zónának minősül, azaz a kolumbiai kormány itt nem tudja garantálni a turisták biztonságát.
Ezt a pontot a helyiek Carol medencéjeként ismerik. A legenda szerint egy férj hallott róla, hogy a szülés a vízben kevésbé fájdalmas, így sok baba jött itt világra, köztük elsőként a pár gyermeke, Carol.
A kristályfolyó biológiai egyensúlya nagyon érzékeny, de a környezetvédelmi terület dolgozói még időben észbe kaptak, amikor látták, mekkora bajt tudnak okozni a turisták.
Ma szigorú szabályokat tartatnak be. Mindenkit vezető kísér maximum hétfős csoportokban, és egy nap csak kétszáz látogató lehet. Aki úszni akar, nem használhat rovarriasztót, naptejet, nehogy a vegyszerek kárt tegyenek a csipkefinomságú növényekben.
Az állatvilág is csodálatos a folyó körül, ahol három ökológiai terület találkozik: az Andok, az Amazonas esőerdői és Llanos. Több száz tarka madár, majmok, békák, sőt, kapibarák és anakondák is élnek itt.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük