A körtvélyesi temető hajdanán a környék lakóinak temetkezési helyéül szolgált. Ám az idők múlásával a több száz éves sírok többsége kettétört, belepte őket a növényzet.
Egykor Körtvélyespusztához tartozott az elkerített sírhely, amit most Tatabánya egyik külkerületének városrészeként tartanak számon. Az Országos Kéktúrába csatlakozó kék kereszt jelzésű útvonal vezet el a Vértes fennsíkján 420 méter magasan elhelyezkedő, elhagyott településhez és a temetőhöz.
Erdei temető a Vértes szívében
A Vértes gyönyörű erdejében érdemes túrázni, hiszen nemcsak eldugott temetőkkel, de csodás panorámát kínáló kilátókkal, ámulatba ejtő templomromokkal és meseszép falvakkal is lehet találkozni. A táj az év minden szakában magával ragadó látványt nyújt, mintha csak egy tündérvilágba csöppent volna az ember. Mi legutóbb egy borús, ködös napon húztunk a lábunkra túrabakancsot, és gyalogoltunk be a Vértes szívében lapuló különleges kis erdei temetőhöz, de az élmény egész évben magával ragadó.

A körtvélyesi erdei temető egy sűrű erdőben található a Vértes-fennsík északi részén, a hozzá legközelebb fekvő község, Szárliget is több kilométerre van. A környékén található Birkacsárdától indul a kék kereszt jelzésű túraútvonal, mely hegyes-völgyes útján megközelíthető a különleges temetkezési hely körülbelül másfél órás gyaloglás után.

Az elkerített sírhelyek körül különböző fajtájú fák magasodnak az ég felé, a táj ködös időben egészen különleges arcát mutatja a túrázóknak.

"A síremlékek évtizedek óta az enyészet örök fogságában várják elmúlásukat. Tiszteljük méltósággal, óvjuk eleink végső nyughelyét!" - áll a felirat a kis erdei temető bejáratánál.

Az erdei temetőről már az 1800-as évek kezdetétől találhatóak feljegyzések. Körtvélyespuszta egyházközösség gondozása azonban már 1815-től a felsőgallai plébános feladata lett. Ez az egykori sváb község ma már szintén Tatabánya városrészévé vált.

A körtvélyesieken kívül több kisebb község, köztük Szenttamás német és magyar ajkú lakóit is ebben a temetőben helyezték örök nyugalomra. A kis településről ma már csak a szenttamáspusztai kápolna romja emlékszik meg.

Jelenleg 15 síremlék található itt. A temető előtt lévő felirat ellenére több sírkereszt elé is műanyag virágokat és mécseseket helyeztek el az elhunytak emlékére.

Egy feltételezhetően villámcsapás sújtotta fa törzsén még Jézus arcát formáló favéset is kirajzolódik.

A pár lépésnyire lévő katonasírban hét magyar honvéd fekszik 1945 óta. Láthatóan többen rendszeresen visszatérnek ide, hogy díszkoszorúkkal tisztelegjenek a hősi halottak előtt.

Útközben érdemes felmászni a Körtvélyesi-kilátó falépcsőin, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Vértes sűrű erdejére.

A kalandos túraútvonalon nem számít ritkaságnak, hogy vaddisznótúrásokba ütközik az ember, néhol még egészen frissekkel is lehet találkozni.

Érdemes strapabíró túracipőt húzni a kirándulni vágyóknak, mert a kijelölt ösvény bizonyos részein emelkedőkre és kisebb-nagyobb úttorlaszokra lehet számítani. Főleg nedves, esős időben okozhat nehézséget végigjárni a csárdától induló túrát.
(Képek forrása: Zám Adrienn / Femina.)