Tündérmesébe illő vidéket járhatsz be a Kis-Balaton körül: 5 idilli hely, amit látnod kell

A Kis-Balatonnál gyönyörű látnivalók várják a kirándulókat.

A Kis-Balaton látnivalói
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Kis-Balaton természeti és kulturális értéke egyaránt jelentős, nem csoda, hogy egész évben a kirándulók kedvelt úti célja. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó területet falvai, ösvényei, látnivalói különlegessé teszik az országban, talán nincs olyan olvasó, aki ne emlékezne szeretettel Fekete István regényeinek magával ragadó világára.

A Zala folyó által táplált Kis-Balaton mindig gazdag mocsárvidéknek számított, noha a 19-20. századi folyószabályozások, lecsapolások, csatornaépítések, illetve a mezőgazdasági tevékenység növekedése következtében sokszínűsége, vizes élőhelyeinek aránya és vízminősége jelentős romlásnak indult. Rehabilitációja az 1970-es években indult meg, következtében a mocsárvilág élővilága szerencsére újjáéledt a 2000-es évekre. 

A Kis-Balaton látnivalói

A terület értékességét mi sem mutatja jobban, mint hogy vadvizeket, illetve a vízimadarak élőhelyeit védő ramsari egyezmény hatálya alá került. Csodás tájait érdemes akár évszakról évszakra bejárni, mindig újat mutat a látogatók számára.

Kányavári-sziget

A Kis-Balaton szabadon látogatható, fokozottan védett területe a Kányavári-sziget, melyre egy különleges, már-már ikonikus gyalogos fahíd vezet át. A nemzeti park által itt kialakított Búbos Vöcsök tanösvény bemutatja a térség természeti értékeit, madárvilágát mintegy 1,5 kilométeren.

A szigeten többszintes madármegfigyelő torony található, de játszótér is várja a kisebbeket. Ha az ember nyitott szemmel és csendben jár, akár búbos vöcsköket, kócsagokat, gémeket is láthat.

Zalavár

Zalavár község a Kis-Balaton északi részén bújik meg, és kihagyhatatlan látnivalókkal csalogatja a turistákat. A parthoz egészen közel található Kis-Balaton Ház a páratlan mocsári és nádi élővilágot és a tájegység történetét, néprajzát hivatott ismertetni interaktív kiállítások formájában.

A szomszédos Zalavári Történelmi Emlékparkban a régészek által feltárt emlékeket tekinthetik meg az érdeklődők, a területhez tartoznak többek között egy Árpád-kori templom romjai, Cirill és Metód-emlékoszlopok, valamint a Makovecz Imre tervezte Millenniumi Emléképület is.

Kápolnapusztai Bivalyrezervátum

A különleges mocsárvidék zalakomári térsége ad helyet az őshonosnak számító vízibivalyok rezervátumának is, mely génmegőrző szerepet is ellát. Az ország legjelentősebb látogatható bivalycsordája egy kijelölt sétaútról figyelhető meg, a melegben dagonyázó egyedek megcsodálásán túl a hely kiemelt célja a faj megismertetése is az emberekkel.

A téli időszak során pedig az istállóban és a karámban tekinthetők meg az állatok. A fogadóépületben és az istállóban a hagyományokat is bemutatják az érkezőknek.

Vörs, a Kis-Balaton fővárosa

A Kis-Balaton fővárosaként is ismert Vörs bővelkedik a látnivalókban. A falu Talpasháza például a környéken egykor elterjedt füstöskonyhás épületek berendezését, lakóinak életét, mesterségeit, szerszámait mutatja meg, illetve a lápi pákászok tradicionális tudásába is beavatja a látogatót. A faluban egy Tűzoltó Múzeum érdekes eszközarzenálja is megtekinthető. 

A falut egykor gólyája, Charlie tette egyébként igazán ismertté, aki 14 éven keresztül mindig elsőként érkezett haza. A híres állat tiszteletére szobrot is emeltek. A központban a késő barokk stílusú Szent Márton-templom áll, mely minden évben télen válik igazán különlegessé: itt található ugyanis Európa legnagyobb templomi betleheme. Vörsön ráadásul még a kisbolt is igazi építészeti remekmű: az organikus építészet jegyében épült Tüskevár ABC-t Sánta Gábor, Makovecz Imre tanítványa tervezte.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fenékpusztai Kis-Balaton Látogatóközpont

A Keszthely közigazgatási területéhez tartozó Fenékpusztát is érdemes meglátogatni, itt található ugyanis a Kis-Balaton Látogatóközpont új, modern, tájba illeszkedő épülete, mely a fenntarthatóság jegyében egyébként napelemparkkal, geotermikus talajszonda-rendszerrel rendelkezik. Interaktív kiállítás, mozi, kis tanösvény és játszótér is várja az érdeklődőket itt.

A legizgalmasabb mégis talán az, hogy a fokozottan védett Diás-szigetre is vezetett szárazföldi és vízi, kenus túrák indulnak. A kenutúrán és a Kis-Balaton szakvezetésen előzetes bejelentkezéssel van lehetőség részt venni. A Fekete István-emlékhely és a Matula-kunyhó is megcsodálható ilyen módon. A Diás-szigeti szakvezetésre egyébként kutyus is vihető pórázon, megfelelő figyelem mellett.

Mesebeli várak a Balaton környékén

A Balaton környékén a természeti csodákon túl a várak is remek túracélpontok, ráadásul a panorámájuktól is elakadhat az ember szava.

Mesebeli várak a Balatonnál: lenyűgöző világba kalauzolják el a látogatókat

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Országalbum/gilmur, Indafotó/lászló lovag, Templomok, Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük