Itt folyik az élet vize
Van egy forrás, mely képes életet adni annak, aki felkeresi. Nem véletlen hát, hogy a Dadés-szurdok vidékét annyian meglátogatják.
Ahol a Dadés-folyó utat tör magának a Magas-Atlasz félelmetes csúcsai között, van egy szűk szurdok, mely hajtűkanyart ír le a szédítően magasra - 500 méterre - emelkedő fekete, zöld és vörös sziklafalak között. Innen nem messze található egy forrás, mely a helyi hagyományok szerint képes gyermeket adni. Nem véletlen, hogy nők százai keresik fel, hogy megmártózzanak az élet vizében.
Az emberi testekből álló hegy
Mintegy 200 millió évvel ezelőtt ezek a sziklák még korallzátonyokat alkottak a tengerfenéken, de az utóbbi néhány millió év során a földkéreg mozgása lassan kiemelte, meggyűrte őket, és létrejött belőlük a Magas-Atlasz. A hegység geológiai története nyomon követhető a szurdok falát alkotó homokkő-, mészkő- és márgarétegekből.
A folyómedret sok ezer év téli viharai alakították ki. Mikor a Dadés a legvadabb, a hegyek magasából lezúdult hordalékkal nekiront a folyómeder lágyabb kőzetének, fokozatosan egyre mélyíti, különféle alakzatokat hozva létre: vannak itt asztallaphoz, piramishoz és csipkézett szirtekhez hasonlatosak éppúgy, mint különös, ember formájú képződmények, melyek miatt a környéket a helyiek így emlegetik: az emberi testekből álló hegy.
Út a szurdok mélye felé
A piacáról ismert Boumalne városától fölfelé a folyó mentén 24 kilométert kell megtenni a Dadés-szurdokig. A város és a szurdok között a folyó két partját ősi kasbahok - erődök - és ksourok - erődített falvak - szegélyezik. Ahogy a szurdok szűkül, az út egészen a vízszintig ereszkedik, és a meredek sziklafalak jótékony védelmet nyújtanak az égető napsugarak ellen. Ait Oudinar falunál az út hídon vezet át, ezen túl kezdődik a szurdok legszűkebb és legszebb szakasza. Msemrir kicsiny városáig kavicsos ösvény visz föl. A városka mögött az út egyre nehezebbé válik, mert az Atlasz sziklás hegyei egészen a folyóig leereszkednek.
A termékenység völgye
A Dadés-szurdok északra a festői Todra-szurdokban folytatódik. A Tinerhirtől kiinduló út a kristálytiszta vizű Todra-folyó mentén haladva ér el ide. Az utat szegélyező magas datolyapálmák védelmező árnyékot vetnek a szőlőkre, olajfákra, dió- és gránátalmafákra. Ahol a völgy szurdokká szűkül, a meredek sziklafalak 300 méter magasba emelkednek.
A szurdok a legkeskenyebb pontján alig kilenc méter széles. A sziklaüregbe rakott fészkük fölött mérgesen csivitelő afrikai szirti fecskék köröznek, följebb pedig héjasasok lebegnek méltóságteljesen.
Az élet forrása
A szurdoktól nem messze van egy tiszta vizű forrás, melyet az itt lakó berberek nagy tiszteletben tartanak, mert hitük szerint a vize csodákat művel. Azt mondják, ha egy meddő nő átküzdi magát a zúgón, miközben Allah nevét mondogatja, termékennyé válik.
Az út a Todra-szurdoknál ugyan véget ér, de a teherautók és a négykerék-meghajtású járművek továbbhaladhatnak a Magas-Atlasz sziklás belseje felé. Tamtatouchte falutól, mely a szurdoktól északra fekszik, az utazó nyugat felé autózhat, a nem kis veszéllyel járó hegyi utakon át a Dadés-szurdok fölött fekvő Msemrirbe, ahonnan pedig délnek fordulhat Boumalne felé, a Dadés-völgyben. Ezzel véget ér az a körút, mely Észak-Afrika egyik leglátványosabb vidékén vezet át.
A berberek földjén
A környéket a csodás természeti kincsek mellett a berber hagyományok teszik igazán különlegessé. A berberek - mint nomád pásztorok - már évszázadokkal az arabok ideérkezése előtt ezen a vidéken éltek. Ez a nép mindig a hegyek között élt, a fennsíkokon erődöket épített, és bármilyen mostoha körülmények között is, de szabadon élhetett, saját szokásai szerint, messze a városok csábításától.
A legfőbb erény a harcban tanúsított bátorságuk volt, emellett a vendégszeretet törvényeire is szigorúan ügyeltek, és, ha két berber egyszer megosztotta egymással a kenyerét, azontúl halálukig védelmezték egymást. Régen, ahogy ma is, a berber nők szabadabban élhettek, mint arab társaik. Fátyol nélkül járhattak, és nagyobb esélyük volt a szerelmi házasságra.
A berber házasságokat még ma is a lányok intézik. Rendszeres vásárokat tartanak - ez az úgynevezett maussem - az Imilchil városa melletti hegyoldalban, Tinerhirtől északra - 14-15 éves lányok, erősen kifestve, ezüst ékszerekkel megrakva odalépnek a szóba jöhető férjjelöltek elé, és alkuba bocsátkoznak velük saját menyasszonyi árukról. Ha megegyeznek, a szülők megrendezik az esküvőt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült. Képek: wikipedia.org, Jerzystrzelecki.
OLVASD EL EZT IS!
- afrika
- vízesés
Ahol kettéhasadt a föld
- spanyolország
- mexikó
Ahol mindent eltemetett a láva
- szikla
- világjáró