Ilyen lesz a Föld a világvége után: képeken a bolygó legmagányosabb helye

A Concordia a világ legelszigeteltebb helye. Nézd meg, milyen ott élni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sötétség, fénylő csillagok, hasító hideg, hatalmas jégmezők, kegyetlen életkörülmények és örök magány: valahogy így lehetne leírni, milyen lenne a világ, ha újra beköszöntene egy emberöltőket felölelő, gyilkos jégkorszak.

Ahhoz azonban, hogy mindezt el tudjuk képzelni, nem is kell túlságosan előremenni az időben, elég csak megnézni, milyen az élet a világ legelszigeteltebb és legmagányosabb pontján, az antarktiszi Concordia Kutatóközpontban. Nem véletlen, hogy az itt dolgozó tudósok egy leendő gyors lefolyású klímaváltozás, egy esetleges jégkorszak életfeltételeit és lehetőségeit is kutatják. Nézd meg, milyen lenne, ha beköszöntene!

A Concordia Kutatóközpontot 2005-ben nyitották meg az Antarktiszon, a déli sarkponttól 1670 kilométerre. A központ rendkívül elszigetelt, a legközelebbi kutatóközponttól is 560 kilométerre található.

Fotó: moderncelebs.blogspot.com

A központot állandóan lakják, egész évben kutatásokat folytatnak francia és olasz tudósok.

Fotó: en.wikipedia.org, StephenHudson

Az itt élők ellátása 1200 kilométerrel távolabbról történik, földi úton 7-12 nap alatt ér ide az élelem, az időjárási körülményektől függően. Légi úton gyorsabb a szállítás, a helyre kíváncsi utazók is így közelíthetik meg a területet.

Fotó: moderncelebs.blogspot.com

A Kutatóközpont területe az egyik leghidegebb pont a Földön. A nyári hőmérséklet általában -25 °C, de télen -84 °C-ra is leeshet. Az éves átlaghőmérséklet -54,5 °C.

Fotó: moderncelebs.blogspot.com

A központ az antarktiszi fennsík legmagasabb pontján található, ami egyúttal a világ legnagyobb sivatagát is jelenti. Sem állat, sem növény nem él itt meg.

Fotó: en.wikipedia.org, StephenHudson

A tudósok biológiai, orvosi, asztronómiai és klímakutatásokat végeznek, úgy tartják például, a Földön ez a legalkalmasabb hely az űr és az űrhajósok körülményeinek, illetve magányának modellezésére.

Fotó: moderncelebs.blogspot.com

A klímát érintő vizsgálatokon belül a tudósok a téma aktualitása miatt jelenleg fokozottabb figyelmet fordítanak a jégkorszakok kutatására.

Fotó: moderncelebs.blogspot.com

Boldogtalan helyek

Nem csupán magányos, de boldogtalan helyből is sok van a világon. Nézd meg, mely országok szerepelnek a top 10-es listán.

Képeken a világ 10 legboldogtalanabb országa: mi rajta vagyunk a listán?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük