Hová ülj, ha túl akarod élni a zuhanást?

Tippek repülőre, buszra, vonatra

Így tudod maximalizálni a túlélés esélyeit, ha beütne egy közlekedési katasztrófa.

Amikor az ember autóval utazik, a volán mögött ülve óriási felelőséggel tartozik azért, hogy az út során mindenkit biztonságban tudhasson, ám a közösségi közlekedést használva jócskán megnő a kiszolgáltatottság érzése az utazás ideje alatt.

A legtöbben különösen a repülőgépeken hajlamosak túlizgulni az utat. Ha nem akarsz aggódni, és szeretnéd úgy érezni, mindent megtettél biztonságod érdekében, érdemes jól megválasztanod az ülőhelyet, ugyanakkor néhány aprónak tűnő óvintézkedésre is fontos lehet figyelni, melyek adott esetben életet menthetnek. Ezeket tartsd szem előtt.

Minél nagyobb, annál jobb?

A szakértők szerint, ha van rá lehetőség, érdemes minél nagyobb gépet választani a repülős utazáshoz, mivel a méret ebben az esetben nagyobb garancia a biztonságra.

A légiközlekedésben ugyanis a nemzetközi szabályzat értelmében szigorú, több lépcsős vizsgálatot kell lefuttatni minden 30 ülésesnél nagyobb repülőgép esetében, és kizárólag akkor kaphatják meg a hatóságtól a repülési engedélyt, ha ezeken a vizsgálatokon biztonságosnak nyilvánították őket. Így egy nagyobb gépen utazva megnő a túlélés esélye is a kisebb vasmadarakhoz viszonyítva.

A legbiztonságosabb hely

Több elmélet is született már arról, hogy a gép mely részében érdemes helyet foglalni ahhoz, hogy az ember nagyobb valószínűséggel túléljen egy esetleges katasztrófát, illetve mely helyeket lehet a legbiztonságosabbnak mondani. Egyes statisztikák szerint jobban járhat az, aki a repülőgép hátsó soraiban ül, mivel a számok azt mutatják, hogy a hátul ülőknek 40%-kal nagyobb az esélyük a túlélésre, mint
azoknak, akik az első sorok valamelyikében kaptak helyet.

Emellett persze fontos az is, ahogy az az Inforadio cikkében is szerepel, hogy az ülés minél közelebb essen valamelyik vészkijárathoz, tehát ebből a szempontból nem szerencsés az ablak mellett ülni, inkább a közlekedőfolyosó melletti székeket érdemes választani. Minél távolabb ül valaki a vészkijárattól, annál inkább csökken az esélye a túlélésre: a túlélést modellező szakértők ezt a kritikus határt a vészkijárattól számolt hatodik sornál húzták meg, ott már valószínűbb, hogy inkább áldozat, mint túlélő lesz az emberből katasztrófa esetén.

A világ 29 legnépszerűbb turistacélpontja

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hová pakold a csomagot?

Bár kimondottan a csomagok számára biztosítják a helyet az utasok feje fölötti rekeszekben, a nehezebb pakkot érdemesebb a lábadhoz csúsztatni. Repülés közben ugyanis előfordulhat, hogy a gép túlzottan megrázkódik az időjárási viszontagságok miatt, a rekeszek pedig olyannyira túl vannak terhelve a súlytól, hogy könnyen leeshet a csomag. Tanulmányok szerint a leggyakoribb sérülések egyike a fejekre eső poggyász esete, persze amellett, hogy nem veszed komolyan a biztonsági öv használatát, és a turbulencia miatt rázkódó gépen megsérülhetsz.

Ezt s tedd meg a biztonságodért

Ha utazol, elengedhetetlen, hogy biztosítást köss. Nézd meg a videót, és tudj meg róla többet!

A legjobb hely buszon, vonaton

Ha autóbusszal utazol, akkor is érdemes megkeresni a legbiztonságosabbnak tűnő helyet. A statisztikák szerint a legkevésbé veszélyes ülések a busz közepe táján, mégpedig nem az ablak, hanem a közlekedő folyosó felé eső részen találhatók, ezért érdemes ezeket a helyeket előnyben részesíteni. Ha teheted, ne vállald be az állva történő utazást, bármilyen fontos is az úti cél, inkább várd meg a következő járatot, és váltsd meg előre a helyjegyet.

És persze, ha már ülsz, ne feledkezz meg a biztonsági öv használatáról se, ami jelentősen csökkenti a súlyos sérülések kockázatát. Hasonló a helyzet a vonatok esetében is.

Testtartás vészhelyzetben

Akár repülőn, akár buszon vagy vonaton utazol, a hátradöntött ülések baleseti szempontból még nagyobb kockázatot jelentenek, ezért érdemes az ülésed támláját függőlegesre állítani. Ahogy az Origo.hu erről szóló cikkében is olvasható, vészhelyzetben, ha közel van hozzád az előtted lévő ülés, támaszd neki az egyik tenyeredet, a másikat pedig tedd az előbbi karod alsó részére úgy, hogy a homlokodat épp a két alkarodra tudd fektetni.

Ha az ülés távolabb van tőled, akkor hajolj előre, tedd a fejed a térdeid közé, a kezeddel pedig fogd meg a bokádat. Ez a két testtartás azért fontos vészhelyzetben, mert megelőzheti a gerinctörést baleset esetén.

Tartasz a közlekedési balesetektől?

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük