3 tündérszép, paradicsomi városka Horvátországban

Ha egy bájos és meseszép horvát városkában szeretnél elbújni a világ zaja elől, élvezd az élet édes örömeit a következő három hely valamelyikén!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Zegzugos utcácskák, virágokkal és futónövényekkel borított házak, apró üzletek, gyönyörű kilátás, mindez pedig egy pohár grappa társaságában - ha különleges és idilli helyen szeretnél nyaralni, vagy csak tennél egy kirándulást Horvátország vadregényesebb vidékei felé, a következő három aprócska várost nem hagyhatod ki.

A legszebb horvát tengerpartok

Nézegess képeket!

Elolvasom

A világ legkisebb városa: Hum

Az isztriai, vastag középkori kőfalakkal körülvett Humot a világ legkisebb városának tekintik.

A várossá minősítés feltétele, hogy a település rendelkezzen iskolával, templommal, postával, városházával és kocsmával - mindezek néhány házba bepréselve alkotják Humot. Régen csak két család lakott itt, a pap egy személyben kocsmáros is volt.

A világ azonban változik, az emberek ugyanis megszerették Humot, és kezdik lassan élettel megtölteni a bűbájos városkát. Ahogy belépsz a településre a hatalmas fémajtókon keresztül, egy barlangszerű, sziklákból kialakított előszobába érsz, azon túl pedig a városházát csodálhatod meg. A falain található kőtáblákon ősi glagolita írás látható - többek között erről is híres az aprócska város.

Továbbhaladva a főtér tárul eléd, balra pedig a meglepően nagy Magasztalt és áldott Szűz Mária temploma áll, melyhez pompásan csipkézett harangtorony tartozik. A közelben található Hum liliputi méretű, festői loddzsával díszített, híres háza, illetve a főutca, mely egyben a település egyetlen utcája. Egy Imela nevű kis helyiség Hum hírnevének másik forrása, itt kapható ugyanis a Biska, vagyis a fagyöngy ízesítésű grappa, mely a növény leveléből, nem pedig mérgező bogyójából készül.

Érdemes még meglátogatnod a Humi Múzeumot, mely régi isztriai tárgyakból és bútorokból mutat be tárlatot, majd célba venned a Konoba Hum éttermet, ahol gyönyörű panoráma mellett fogyaszthatod el a hely jellegzetes ételét, az olívaolajos-vörösboros isztriai supát.

A művészetek otthona: Grožnjan

A manapság csak a művészetek városaként emlegetett Grožnjan hihetetlen túlélési ösztönnel bír. Már kétszer is kis híján lekerült a térképről, de valahogy mindig sikerült fennmaradnia. A település a legszebb isztriai hegyi városok közé tartozik. 228 méterrel a tenger szintje felé magasodik - elhelyezkedése révén lenyűgöző kilátást nyújt, nyugaton az Adriai-tenger partjára, keleten pedig a csodás Mirna-völgy vidékére.

Isztria bővelkedik a hasonló, ősi, olaszos településekben, Grožnjant azonban szinte mindegyiktől megkülönbözteti, hogy szeretik, megtöltik élettel, és törődnek vele. A város túlélte a történelem viharait, melynek sötét felhői egykor vastagon sorakoztak falai fölött, az 1960-as években pedig megkezdte virágzását, ugyanis művészek kezdtek az omladozó házakba költözni, stúdiókat, galériákat, műhelyeket és műtermeket nyitottak, mindemellett a Fiatal Zenészek Nemzetközi Kulturális Központja is itt kapott helyet.

Napjainkban a város lakosságának nagy része szellemi szabadfoglalkozású. Ennek eredményeként a grožnjani utcákat kézzel festett kerámiák jelzik, a zsalugáterek színe élénk, mégis tökéletesen harmonikus, a régi kőpadok úgy vannak elhelyezve, hogy a legtökéletesebb kilátást nyújtsák, és bármerre nézel, műalkotásokat látsz. A város erkélyeiről és teraszairól pedig a kellemes nyári estéken operaénekesek és jazzmuzsikusok előadásait tekintheted meg a Grožnjani Zenei Nyár keretében.

Mítoszok földje: Motovun

Az ókori rómaiak Montonája, a mai Motovun az egyik leggyönyörűbb és legjobb állapotban fennmaradt isztriai hegyi település. Manapság inkább filmfesztiválja miatt híres - Motovuni Filmfesztivál -, mely nyáron egy hétre kulturális és partiközponttá változtatja az egyébként álmos kisvárost.

Motovun egy 277 méter magas domb tetején, a Mirna-völgy közepén, szarvasgombában bővelkedő erdő ölelésében terül el. Az első, prehisztorikus település létrejöttekor még víz övezte a területet, ugyanis akkoriban a folyó torkolata egészen a völgy kezdetéig, az úgynevezett Buzet kapuig tartott. Ez volt az az ókori öböl, ahová a legenda szerint az argonauták az aranygyapjú megszerzése után menekültek.

Annak ellenére, hogy egykor Motovun jelentette a környék kereskedelmi központját, és a velenceiek egyik fő helyőrsége is itt kapott helyet a 13. században, a második világháborút követő olasz kivándorlás következtében elnéptelenedett. Az elmúlt időkben azonban megkezdődött virágzása, folyamatosan új lakosok költöznek a településre, közöttük számos képzőművész és író.

A nem helyi lakosok számára tilos autóval behajtani a város szűk, macskaköves utcáira, de egyébként is vétek lenne, ha nem gyalogszerrel próbálnád felfedezni a helyet. Minél magasabbra jutsz a városban, annál régebbi részeket és látnivalókat csodálhatsz meg, közöttük a velencei stílusú házakat, a város 15. századi kapuját, az utakat határoló római sírköveket. Útközben betérhetsz néhány bort, szarvasgombát és helyi grappát kínáló kis üzletbe is, de akár le is pihenhetsz néhány magaslati ponton, és gyönyörködhetsz a nagyszerű, tengerre nyíló kilátásban.

Cikkünk a Time Out Horvátország című útikönyv alapján készült.

A könyv átfogóan ismerteti meg olvasóját a paradicsomi adriai tengerparttal, a zöldellő belső országrésszel és a Habsburg-múltra visszatekintő, nyüzsgő fővárossal, Zágrábbal. Legyen szó akár a szigetek nyugodt partszakaszai, akár az eldugott búvárhelyek felkutatásáról, a Time Out Horvátország ideális útitárs lesz. Bemutatja a horvát kultúra egészét, a gasztronómiát, a fesztiválokat és más kínálkozó programokat, a zenei, a művészeti, valamint az éjszakai életet.

Kiadja az Alexandra Kiadó.
A könyv ára 4999 forint.
A könyvet itt rendelheted meg! »

OLVASD EL EZT IS!

balls pyramid
  • ausztrália
  • sziget

Az utolsó paradicsom

Ezt is szeretjük