Erre a 4 dologra figyelj, ha gombásznál az erdőben: súlyos bírság jár érte, ha rosszul csinálod

A gombászás izgalmas kaland, ám veszélyeket is tartogat, tudni kell a szabályait.

Gombagyűjtés szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az őszi nyirkos időszakban népszerű elfoglaltság a gombászás, ilyenkor nem ritka, hogy az erdei tisztások, rétek az avart böngésző emberekkel telnek meg. A gombagyűjtés izgalmas kaland, ám számos dologra figyelni kell közben.

A rutinos gombászók hamar teleszedik a kosarukat, néhány szabályt betartva viszont szinte bárki sikerrel járhat, aki jó időben és helyen keresi fel az erdőket. Ősszel sokan vadásznak többek közt nagy őzlábgombára, sárga rókagombára, késői laskagombára, ízletes vargányára, téli fülőkére vagy gyűrűs tuskógombára.

A gombagyűjtés szabályai

A vadon termő gyógynövények, bogyók, gyümölcsök és gombák gyűjtésére vonatkozóan az erdőtörvény szabja meg a kereteket, de néhány egyszerű tipp is a hasznodra válhat.

Ennyi a maximum

Ahogy a nem védett vadon termő növényekre, úgy a gombákra is igaz a főszabály, hogy személyenként 2 kilogrammos határértékig gyűjthetők engedély nélkül állami és magántulajdonú erdőben. Ennél többet egyszerre leszedni tilos, bírsággal szankcionálható. Kereskedelmi céllal pedig engedély birtokában szedheti le az ember.

Hol tilos szedni?

Vannak helyek, ahol tiltott a gyűjtési tevékenység. Az engedély nélküli gyűjtés tilos a természetvédelmi területhez tartozó erdőkben, tehát nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, Natura 2000-es területeken. Fokozott védettséget élvező területeken engedély sem adható ki a gyűjtésre.

Nem tilos, de nem javasolt mezőgazdasági, ipari területek, szemétlerakók és forgalmas utak közelében gyűjteni a lehetséges szennyeződések elkerülése érdekében, a gombák ugyanis képesek magukban elraktározni azokat. A legjobb erdei tisztásokon, tölgyesek, bükkösök alatt, réteken keresgélni, illetve a fatörzseket, tuskókat megvizsgálni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Így gyűjtsd be a gombát

A gombák gyűjtéséhez az alapvető fajismeret mellett néhány tudnivalót szem előtt tartva érdemes nekilátni a tevékenységnek. Az indulásnál a legjobb egy kosár vagy láda és egy éles kés - akár gombászkés - beszerzése, amely segíti a gyűjtést. Zacskóba szedni nem javasolt, mivel a gombák megsérülése nehezíti a beazonosítást.

Az azonosíthatóság érdekében a termőtestet minél épebb formában jó leszedni, a tönköt elvágva a helyéről, óvatosan, nem megsértve az esetleg rajta fellelhető gallért vagy bocskort, megtisztítva a sártól, földtől, levélmaradványoktól.

A választásnál az ismert gombafajokat részesítsd előnyben, azokból is csak az egészséges, fejlett darabokat gyűjtsd be. Az öregebb vagy kukacos, penészes termőtesteket hagyd az erdőben, hogy adott esetben még táplálékul szolgáljon az éhes állatoknak, vagy a spóráit szétszórhassa, így később még több gomba közül válogathassanak az arra járók. A védett gombafajok leszedése egyenesen tilos.

Hivatalos bevizsgálás szükséges

A gombászás nem játék. A leszedett gombákat mindig, az alapvető ismeretek fennállása esetén is fontos hivatalos bevizsgálásra elvinni, ahol a gombaszakértő a kosár teljes tartalmát átnézheti, hiszen már egyetlen apró tévedés végzetes lehet. Az ellenőrzés garantálja, hogy az ehető gombákat nyugodtan élvezhesse az ember a finom vacsoránál.

Számos piacon és vásárcsarnokban elérhetők gombaszakellenőrök, akik bevizsgálják a tételeket a nyitvatartási idejük alatt. A Pest Megyei Kormányhivatal oldalán pedig egy letölthető, hosszú táblázatban böngészhetsz a hozzád legközelebb eső szakértők listájáról.

Felismered a madarakat?

Gyakran járod az erdőt? Akkor ez a rövid teszt gyerekjáték lesz: ismerd fel a képeken látható madarakat!

10 kvízkérdés madárbarátoknak: hogy hívják ezt a szép kék madarat?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük