Gyönyörű alpesi tájakon robog a Gleccser expressz: sokak bakancslistáján szerepel a 8 órás vonatút

A világ leglassabb expresszvonata felejthetetlen utazást kínál.

Gleccser expressz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mindennapok során az expresszvonatoktól leginkább azt várja az utazó, hogy gyorsak és pontosak legyenek, illetve az ígéretükhöz hűen ne álljanak meg minden bokornál. A Svájc egyik fő turisztikai attrakcióját jelentő Gleccser expressz esetében azonban nem ez a helyzet.

A világhíres vonat meglehetősen lassú tempóban, lélegzetelállító alpesi tájakon, havas hegycsúcsok árnyékában zakatol, de a sebességre aligha van bárkinek is panasza.

Bakancslistás vonatút meseszép tájakon

A közel nyolcórás vonatutat a világ egyik legszebbjének tartják, nem csoda, hogy a rendhagyó élményekre vágyó turisták bakancslistáin előkelő helyen szerepel. A Gleccser expresszre (Glacier Express) valóban igaz, hogy maga az utazás a lényeg.

A híres Glacier Express 1930 óta közlekedik, nevét a Rhone-gleccserről kapta. Napjainkban különösen nagy népszerűségnek örvend a német és japán turisták körében. Minden évben tömegek váltanak jegyet a fantasztikus tájakon haladó vonatra.
Fotó: Franz Aberham / Getty Images Hungary
Az expressz két neves síparadicsom, Zermatt és St. Moritz között közlekedik. Előbbi a fenséges és közeli Matterhornra nyíló kilátás miatt is híres (lásd a képen), utóbbit pedig egész Svájc legelegánsabb üdülőhelyeként tartják számon.
Fotó: Getty Images Hungary
A panorámakocsik már az 1980-as évek végén forgalomba álltak, pazar kilátást engednek a svájci Alpok legszebb tájaira, hegyi tavakra, impozáns hegycsúcsokra és szakadékokra. A látvány, a modern, légkondicionált kocsik és a kényelmes ülések gondoskodnak róla, hogy a turista kikapcsolódhasson az út során.
Fotó: Giovanni Mereghetti/Education Images/Universal Images Group via Getty Images
Az utasoknak ígéretes gasztronómiai élményekben is része lehet a vonaton. A friss, helyi alapanyagokból készülő, hagyományos fogásokat a fedélzeten készítik el, mellé a régió borait ajánlják. A korlátozott készletek miatt azt javasolják, hogy előre foglalják le a választott ételeket a turisták.
Fotó: Getty Images Hungary
Bár a Gleccser expresszről sokan talán a télre asszociálnak, a tavaszi és a nyári hónapok a legforgalmasabbak. Sőt, 1982-ig csak nyaranta lehetett a teljes vonalon utazni vele, mivel a zord időjárás és a fagy helyenként ellehetetlenítette a közlekedést. A téli menetrend szerint napi egy, a nyári szerint négy vonat közlekedik.
Fotó: Roberto Moiola / Sysaworld / Getty Images Hungary
A vonat a 291 kilométer megtétele alatt 291 hídon és 91 alagúton halad át. A téli közlekedést a Furka vasúti alagút átadása tette lehetővé. A leghíresebb és legtöbbet fotózott híd, amin a Gleccser expressz átkel, a Landwasser-viadukt. A 135 méter hosszú építmény az azonos nevű folyó felett 65 méterrel ível, az UNESCO világörökség része.
Fotó: <b><a id="hyperlink_0e70e1f1133d4732482190ad1e69fecf" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:GlacierLandwasser.jpg" target="_blank">Wikipédia/Champer</a></b>
Az út során a Gleccser expressz hét völgyön és három kantonon halad át. A képen látható Oberalp Pass, vagyis az Oberalp-hágó Graubünden és Uri kantonokat köti össze.
Fotó: Giovanni Mereghetti/UCG/Universal Images Group via Getty Images
A felejthetetlen kaland nem olcsó, az egész útvonalra, másodosztályra szóló kocsiba az alapár 152 svájci frank, erre jön még rá a kötelező helyjegy, ami a szezontól és az út hosszától is függ, 29-49 svájci frank között mozog. Az Excellence Class néven futó prémium-kocsiosztályra, ahol hétfogásos menü és koktél is megilleti az embert, télen-nyáron 420 svájci frank a helyjegy.
Fotó: KvdB50 / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük