Róma egyik hegyén, a Caelius-hegyen áll a magyarok nemzeti templomának is nevezett Santo Stefano Rotondo-templom, amelyet az első keresztény vértanú, Szent István diakónus tiszteletére szenteltek fel. A körtemplom a keresztényüldözések áldozatairól emlékezik meg, a benne található freskókon és képeken ábrázolt kínzások pedig merőben sokkolják a látogatókat.

A Santo Stefano Rotondo-templom középső főoltárát a magyar háromkirályok, azaz István, Imre és László tiszteletére szentelték fel. A templom mellett álló monostor a 16. században az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálos rend házává vált, később a jezsuiták magyar kollégiumot alapítottak a helyen, amely máig működik.
Fotó: Wikipedia/MM

Az építményt a magyar vonatkozáson túl a templombelső is különlegessé teszi. A kör alakban futó képek a keresztény mártírhalálokat rendkívül érzékletes módon ábrázolják, a hátborzongató látvány mély nyomot hagy minden látogatóban.
Fotó: Flickr/ho visto nina volare

A kegyetlen üldözés és kínzás direkt ábrázolását ellensúlyozza az üdvözülés ígérete: a földi szenvedések és megaláztatás ellenére a vértanúk arca békét tükröz. A vallásüldözés ugyanakkor sajnos nem történelem: még napjainkban is tízezrek veszítik minden évben életüket a hitük miatt. A freskókról ide kattintva még több képet találsz.
Fotó: Flickr/kitto1975

A The Daily Dot a világ legijesztőbb templomokról készített listájára egy magyar építmény is felkerült. A Makovecz Imre által tervezett, sokakat megosztó paksi Szentlélek-templomot Drakula egyik rezidenciájának titulálták a szavazáson. Az összhatást igazán különlegessé teszik a fekete falak, a jellegzetes vonalvezetés, a bordákkal szegélyezett belső tér és az őrködő angyalok.

A szokatlan templomok sora még sokáig folytatható lenne világszerte: Kolumbiában például a Zipaquirá Só-katedrális egy sóbarlang mélyén, mintegy kétszáz méterrel a föld alatt épült. Fontos zarándokhelynek számít, és bár hivatalos egyházi státusza és püspöke nincs, vasárnaponként átlagosan több mint háromezer látogatót fogad. A kivilágított területen még egy sóbánya is működik.
Fotó: Wikipedia/Novoaparra

Különleges zarándokhelynek számít a barcelonai Sagrada Família-, avagy Szent család-templom, amelynek építése már a középkorban elkezdődött, ám munkálatai jelenleg is tartanak, így építészetében számos stílusjegy megfigyelhető. 2010-ben XVI. Benedek pápa bazilika rangjára emelte, elkészülte után ez lesz a világ legnagyobb bazilikája.
Fotó: Wikipedia/Arnaud Gaillard

Ázsia legnagyobb vallási épületkomplexuma a kambodzsai Angkorvat, amely a 11-12. században épült a Khmer Birodalom fővárosában. A Kambodzsa jelképévé vált templom jelenleg is működik, a központnak fontos szerepe van a hindu és a buddhista vallásban.
Fotó: Wikipedia/Gisling
A képek forrása: Wikipedia/MM, Arnaud Gaillard, Novoaparra, Gisling, Flickr/ho visto nina volare, kitto1975.
Az évszázad felfedezésének nevezik
Az Angkor mellett talált város megváltoztathatja az eddigi történelmi ismereteket.
Elképesztő dolgokat találtak az erdő alatt - A régészek szerint ez a század legnagyobb felfedezése
Nézegess képeket!
Elolvasom