173 év után is mesegyönyörű a pompás magyar kastély - A parkja sem utolsó
Megmutatjuk a Károlyi család fehérvárcsurgói, fényűző otthonát.
Fehérvárcsurgó kevesebb mint kétezer főt számláló, apró községe Székesfehérvártól és a Gaja-patak völgyétől nem messze, a Bakony és a Vértes domborulatai között elterülő, festői Móri-árokban helyezkedik el.
Nemcsak a dombos-völgyes vidék természeti szépsége vonzó azonban. Maga Fehérvárcsurgó is egyike a szépen kiépített, jól rendben tartott, a turisták fogadására berendezkedett, romantikus falucskáknak, ahol sorjáznak a szebbnél szebb épületek.
A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély
Noha a község evangélikus, református és katolikus templomai is megérnek egy látogatást, a legtöbben a Károlyi-kastélyra kíváncsiak. A műemléki védelem alatt álló kúriát 1844-ben, 173 évvel ezelőtt kezdték el kialakítani egy korábban már meglévő, kisebb épületből, ám ma is kiváló állapotban van.
Az átalakítás munkáiban az akkor még fiatal Ybl Miklós is részt vett. Az építtetésért gróf Széchenyi István közeli barátja, a Magyar Tudományos Akadémia egyik társalapítója, gróf Károlyi György fizetett.
Az egyemeletes kastély alaprajza U-alakú, homlokzatából középen rizalit emelkedik ki. Az épület magán viseli a barokk és a klasszicista stílus számos jellemzőjét. Egyik legszebb része a képen jobbra látható, öntött vassal díszített csipketerasz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A birtok egészen 1944-ig volt a Károlyiak tulajdona. A második világháború alatt azonban államosították, majd üdülő, menekült-, később gyermekotthon lett belőle, míg 1997-ben továbbra is állami tulajdonként használati joga a Károlyi Alapítványon keresztül visszakerült a családhoz.
A csodaszép műemlék renoválása hamarosan elkezdődött. Először a két pavilon és a két szárny került átadásra, majd a főépület. A száz szobát magáénak tudó kastély egy részét újrabútorozták, kiállítást rendeztek be, míg másutt időszakos tárlatok, könyvtár, dokumentációs központ számára hoztak létre helyet. A látogatható részeket csakis idegenvezetővel lehet megtekinteni. A kastélytúra csoportjai 10:30 és 17:00 óra között nagyjából óránként indulnak, fejenként 1300 forint körüli jegyárral.
A kastély húsz másik szobájában szálló és étterem üzemel, ahol gyakran esküvőket, fogadásokat is tartanak. Itt egy éjszaka 9500 forintról indul a felnőtteknek. A vendégek egyik kedvenc időtöltése a meseszép kastélypark bejárása. A mintegy ötven hektár területen a csónakázótó mellett számos ősi fával találkozhatsz, köztük olyan küönlegességekkel, mint a görög jegenyefenyő, a vérbükk, a koroládófenyő vagy a császárfa.
A környék erdőiben jelentős vadgazdálkodás folyik, sőt, itt nemcsak a magyar vidékeken megszokott őzet, vaddisznót és muflont láthatod, de akár szikaszarvassal is találkozhatsz. A különleges, pettyes állatok az egész országban csak itt, Fehérvárcsurgó körül fordulnak elő.
Ilyen volt, ilyen lett
Ez az épület is nagyjából egyidős a Károlyi család otthonával, ám a barcsi Széchenyi-kastély sajnos nem volt ilyen szerencsés. Nézd meg, milyen volt, és mivé lett az egykor mesés épület!
A képek forrása: indafoto.hu / aZso, Copfos, szalay3, fülemüle.
OLVASD EL EZT IS!
- vidék
- falusi turizmus
Pest megye legkisebb faluja: Tésa csodás vidékét még nem szállták meg a turisták
- vidék
- falusi turizmus