Képeken 7 elpusztított magyar falu: tragikus történetek

A következő falvak pusztulása az emberi akarat miatt következett be. Ez maradt belőlük.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egykori román vezető, Ceauşescu 1988-ban jelentette be, hogy az ezredfordulóig végre kívánja hajtani az úgynevezett településszisztematizálási tervet, melynek célja többek között az ország lakosságának homogenizálása, valamint a nemzeti kisebbségek beolvasztása volt. Mindezt már akkor falurombolásként emlegették, a kifejezést pedig hivatalosan is a diktátor nevéhez kötik.

Sokan azonban úgy vélik, nem csupán ez jelenthet falurombolást, de minden olyan, emberi akarathoz köthető tényező, minek hatására a falvakban ellehetetlenítik a mindennapi életet, ezáltal pedig arra ösztönzik az ott élőket, hogy jobb sorsot keresve elhagyják otthonaikat. Íme, hat, egykor magyarok lakta falu, melyre sajnos ilyen szempontból is pontosan illik a lerombolt jelző. Amellett, hogy időnként egykori lakóik visszatérnek emlékezni, ma már csak a turisták látogatják maradványaikat.

A romániai, Maros megyei Bözödújfalu a falurombolás szimbólumává vált. A települést hivatalosan egy víztározó megépítése miatt árasztották el, valószínűbb azonban, hogy Ceauşescu tervei álltak a háttérben. Kattints ide, és tudj meg többet a faluról!

Fotó: hu.wikipedia.org, Lacihobo

A Temesvártól száz kilométerre fekvő Bunyaszekszárd sorsát is a romániai kommunista falurombolás pecsételte meg. 1995 óta azonban egykori lakói évente találkoznak az egykori templom helyén.

Fotó: www.magyarvagyok.com

A romániai Bihar megyében helyezkedett el Mezőfalva, mely szintén a falurombolás áldozatává vált. A bal oldali képen a település és lakói előtt tisztelgő emlékmű látható, jobb oldalon pedig a román falurombolás ellen szervezett budapesti tiltakozás, melyen több tízezren vettek részt.

Fotó: www.nagyvarad.ro; mti.hu

Derenk elnéptelenedése 1943-ban kezdődött meg, mikor Horthy Miklós úgy döntött, vadászterületet hoz létre a környéken. A lebontott házakat és templomot harckocsik szállították el. Kattints ide, és tudj meg többet!

Fotó: www.orszagalbum.hu, SzPéter

Az egykori Somogy megyei falu, Kakpuszta azután néptelenedett el, hogy a negyvenes-ötvenes években kihagyták az ekkor megkezdődött útépítési és villamosítási programból. Kattints ide, ha többet akarsz tudni a faluról!

Fotó: kakpuszta.hu

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei, egykor élettel teli Nagyecsér elnéptelenedését és vesztét az ötvenes évek hozták meg, mikor is a helyi parasztságot állami gazdaságokba tömörítették, a kegyelemdöfést a hatvanas évekbeli körzetesítés adta meg. Ha többet akarsz tudni, kattints ide!

Fotó: wikimapia.org; www.szellemvarosok.hu, Hajner-Zajza Gyula

A magyar-román határhoz közeli települést, Nagygécet egy éjszaka alatt öntötte el az áradó Szamos, a helyzetet azonban súlyosbította, hogy a román hadsereg rakétabázisainak védelméért felrobbantotta a Fernezelyi-víztározó gátjait. A faluból a lakókat kitelepítették, a párt pedig tilalmat rendelt el az újjáépítésre. Kattints ide, és tudj meg többet!

Fotó: hu.wikipedia.org, Beroesz

Ahová nem engednek turistákat

Vannak helyek, ahová bizonyos okokból a turisták nem, vagy csak szigorú feltételek mellett mehetnek. Nézd végig a képeket!

10 tiltott hely a világon, ahová nem engednek turistákat: tudd meg, miért

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük