Az elsüllyedt falu
Bár ma turisztikai látnivaló, romjai fájó emlékekről mesélnek. Ha szeretnél elcsendesedni, látogass el ide.
„A tó fenekén Bözödújfalu nyugszik, 180 házának volt lakói szétszórva a nagyvilágban ma is siratják” - ezek a szavak, emellett pedig az itt élők példás békességéről, egymás iránti tiszteletéről és szeretetéről szóló sorok emlékeznek meg az elsüllyedt faluról, mely a romániai falurombolás jelképévé vált. Ha szeretnél elgondolkodni, illetve az emberségről és az összetartozásról épp úgy tanulni, mint az elmúlt évtizedek történetéből, látogass el a múlt árnyai közé.
Békés falu a Küsmöd partján
Bözödújfalu Romániában, Maros megye délkeleti részén, a Küsmöd-patak partján feküdt, az Erdőszentgyörgy és Székelykeresztúr útvonalon.
Az okiratok 1566-ban tesznek először említést róla, temploma már a középkorban is volt, melynek híres bözödújfalusi Madonnáját messzi földön is ismerték.
A csodás táj békés népe hosszú időn keresztül gyarapodott és fejlődött, kulturális élete virágzott, emellett lakói híresek voltak vallási felekezeteik sokszínűségéről és az összetartásról.
A falubeliek többnyire a katolikus és az unitárius vallás hívei voltak, de megfértek közöttük az ortodoxok, a reformátusok és a székely szombatosok is. A hívek részére templomokat is építettek, melyeket egykor épp úgy élet töltött meg, mint a zsibongó iskolát, a boltot, a mezőket és erdőket, valamint a kicsiny, de takaros házakat, melyek maradványait ma már csak a szelíd hullámok és az emlékek lakják.
Elhagyott falu a Küsmöd vize alatt
Eredetileg árvízvédelmi szempontból hozták létre azt a gátat, mely Bözödújfalu vesztét okozta, nagy esőzések alkalmával ugyanis felfogta a Küsmöd-patak és mellékpatakjainak vizét.
A 625 méter hosszú és 28 méter magas gát megépítése 1975-ben kezdődött meg, a víztározóé pedig 1988-ban, amit hivatalosan árvízvédelmi okokból hoztak létre, sokan azonban a Ceuşescu-féle szervezett falurombolást látják a háttérben.
A falu lakóinak kitelepítését már 1985-ben megkezdték, 1992-ben azonban még 126 lakosa volt. A házak egy részét ledózerolták, az építési törmeléket eladták, 1994-ben pedig a falu teljes mértékben a víz alá került. Csupán 12 ház nem lett a víz áldozata. A lakók többsége elmenekült, a legtöbben a közeli Erdőszentgyörgyre, a többiek pedig szétszóródtak a világban - sokan telepedtek le Magyarországon is.
Sajnos ahhoz, hogy teljes falvakat temessen maga alá a víz, a természet pusztító ereje is elég. Azok számára, akik a hazánkban tomboló árvizek miatt mindenüket elvesztették, bármilyen segítség áldás lehet. Ha te is tenni akarsz valamit értük, az 1749-es számot tárcsázva minden hívással 200 forintot juttathatsz el nekik, de tárgyi adományokat - tartós élelmiszer, pokróc, ruha - is küldhetsz, amiben az autozz.blog.hu is segít, illetve a 6X6 TAXI is, bármelyik várakozó autójukba beteheted az összekészített csomagot, a gyűjtőpontról a Vöröskereszt segítségével eljuttatják a rászorulóknak.
Ma turisztikai látnivaló
A falu maradványai, a fák vízből kilátszó csúcsai és a romos állapotban lévő templomtornyok kísérteties mementói az egykori településnek, a környékbeliek azonban úgy emlegetik a helyet, mint különös attrakciót. Sok turista látogat el ide, a tavat a horgászok és fürdőzők is gyakran felkeresik, emellett közelében - elsősorban a különleges természeti környezetnek köszönhetően - sorra épülnek a hétvégi házak.
A falu emlékét a romokon túl egy kiemelt lakóháztorzó őrzi, melynek márványtábláin az említett sorokon kívül az egykori lakók nevei is szerepelnek. A még élő kitelepített lakosok és a leszármazottak minden év augusztusának első szombatján megemlékezést tartanak a márványfal mellett.
Bözödújfalut legkönnyebben Marosvásárhely felől közelítheted meg, a 13A jelű országútról, ahonnan Erdőszentgyörgynél kell letérni a 136A jelű útra. A tavat jobb oldalról megkerülve juthatsz el az elárasztott településre. A falutól néhány kilométerre lévő, a Rhédey-kastélyról és -mauzóleumról is híres Erdőszentgyörgyön találhatsz magadnak szállást is. A Júlia Panzióban már 2500 forintért eltölthetsz egy éjszakát. A további információkért kattints ide!
Emellett Bözödújfalu első világháborús emlékműve is itt kapott helyet - rajta 33 katona nevével -, melyet 1996-ban sikerült a vízből kiemelni.
Az egykori falu határában áll továbbá az egyik dózer is, melyet a mai napig a faluirtás jelképeként emlegetnek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bözödújfalu története előtt tisztelegve mindemellett a közeljövőben a tervek szerint múzeumot és emlékhelyet emelnek.
Kép: wikipedia.org, Lacihobo.
OLVASD EL EZT IS!
- olaszország
- törökország
3 megdöbbentő hely, amit látnod kell!
- történelem
- múzeum
3 hátborzongató hely, melyet látnod kell
- sziget
- magyar csodák