Ezen a 3 helyen találod a legjobb borpincéket: tökéletes helyek szüretre

A szüreti hangulatot idén sem érdemes kihagyni. Íme, három hely, ahol majdnem minden a borról szól.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van abban valami sorsszerű és istenesen tréfás, hogy az ősz melankóliáját a természet, nem utolsósorban pedig az emberek a szürettel, valamint a borok mennyiségi és minőségi hódolatával próbálják ellensúlyozni. A vénasszonyok nyarának langyos napsugaraihoz nehéz is tökéletesebb társat találni egy pohár egri, tokaji vagy épp villányi bornál - ha egy kicsit is egyetértesz, a következő helyeket a szüreti időszakban mindenképp vedd célba!

A Szépasszony-völgy
Forgatag a völgyben

Szépasszony-völgy

Ma közel kétszáz pincéjével az egri Szépasszony-völgy az ország egyik leghíresebb helye szüret idején, egyúttal a legnagyobb, összefüggő borpincéket magában foglaló területe.

A helyi hagyomány szerint nevét egy itt élő borárus leányról vagy egy helyi villában lakó, kikapós asszonyról kapta, míg a néprajzkutatók szerint valószínűbb, hogy a szépasszony egyfajta, Vénuszhoz hasonló istenasszonyt jelölt az ősvallás szerint, kinek ezen a területen mutattak be áldozatokat.

Már a 13. században is foglalkoztak a környéken szőlőtermesztéssel, az 1700-as évek végén pedig már 32 pince sorakozott a völgyben - ezek sajátos, riollittufába vájt, úgynevezett lyukpincék, melyekhez hasonló máig nem található túl sok helyen.

Az egyre ápoltabb, hangulatosabb, takarosabb és népszerűbb völgyben számos szabadidős rendezvényt tartanak, de a szüreti időszakban ettől eltekintve is igen népszerű az Egri bikavér, a Leányka, a Királyleányka vagy épp az Egri szürkebarát és tramini kedvelőinek körében.

14 gyöngyszem falu távol a világtól

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tokaj

A Miskolctól nem messze, a Tisza és a Bodrog találkozásánál fekvő Tokaj a Tokaj-hegyaljai borvidék messze földön híres központja. A borvidék nem csupán világörökségi rangjáról és külföldön is kedvelt, klasszikus borairól ismert, de arról is, hogy 1737 óta a világ első zárt borvidéke, ami azt jelenti, hogy tilos ide behozni máshonnan származó bort, szőlőt vagy akár mustot.

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A terület legkedveltebb borai közé tartozik az aszú, illetve a szamorodni, melyeket Tokaj leghíresebb pincészeteiben - például a Bene vagy a Dobogó Pincészetben - is megkóstolhatsz. A helyi borokon kívül a történelmi belváros nevezetességeit, a Tokaji Borok Házát, a Rákóczi Pincét, valamint az elpusztult tokaji vár romjait is érdemes megismerni.

A szerelmi pincesor Tokajban
Bor a tokaji szüreten

2011-ben továbbá szeptember 30. és október 2. között rendezik meg a Tokaj-hegyaljai Szüreti Napokat, így a hétvége tökéletes lehet egy tokaji kiránduláshoz.

Villány

A Baranya megyei település területén már az ókorban is termesztettek szőlőt, később, a tatárjárás után a magyarok kezdtek bele Szársomlyó és Siklós környékén. Bár a helyi települések a török hódoltság végére szinte teljesen elpusztultak, a szőlőtermesztés nem szűnt meg, sőt, a később idetelepülők olyan fajtákkal gazdagították a helyi termést, mint a kadarka vagy a kékportói.

A kadarka és a kékfrankos ma a legnépszerűbb villányi borok közé tartoznak, melyeket a híres Siklós-villányi borút mentén található pincékben vagy épp Teleki Pince- és Bormúzeumban is megkóstolhatsz.

Pince Villányban
A villányi kékfrankos szőlő

A bor városának és a borturizmus egyik fellegvárának is nevezett Villány célja különleges gasztronómiai élményeket nyújtani a turistáknak, valamint régi barátként fogadni őket, amiből a 2011. szeptember 30. és október 2. között megrendezendő Villányi Vörösborfesztiválon is ízelítőt kaphatsz.

Képek: www.orszagalbum.hu, Evcsi, bardi, pocokvick, SALCHEE, missmoon.

Szerinted egy nőnek - vagy akár férfinak - mennyit szabad innia egy borfesztiválon?

OLVASD EL EZT IS!

epulet
  • magyar csodák
  • különleges épület

Rejtélyes vörös sün Budapesten

Ezt is szeretjük