Ha ez szolgálja az érdekeit, az ember ma már képes hegyeket tenni a földdel egyenlővé, vagy éppen folyókat terelni új mederbe. A környezet változtatása azonban mindig áldozatokkal jár.
Gyakran nemcsak a természet szenvedi meg a rombolást és az építést, de azok az emberek is, akik balszerencséjükre túlzottan közel élnek az átalakításra kiszemelt területekhez.
Elsüllyedt falvak
A következő tíz falu szörnyű döntések miatt, víztározók, gátak, új folyómedrek kiépítése során vagy gondatlanság következtében került víz alá. A tragédia megakadályozásához sem a lakók tiltakozása, sem a falvak ősi múltja nem volt elegendő, így több helyen pótolhatatlan történelmi és kulturális kincsek, emberi életek munkái nyugszanak a víz alatt.

A Reschensee mesterséges tó Dél-Tirolban, Olaszországban. A 22-28 méteres víz 1950-ben nyelte el
Reschen, Graun és St. Valentin falvait, illetve velük a 14. századi templomot, melyet a tó jegén megközelíthetnek a turisták.

Spanyolország bővelkedik víz alá süllyedt falvakban, ám az egyik leglátványosabb a turisták számára Mediano temploma La Fueva mellett. A csaknem ezer éve lakott települést 1974-ben semmisítették meg, amikor létrehozták a Mediano-víztározót.

Kaljazin Oroszország egy kisebb, 13 ezer fős, vidéki városa, ahol 1940-ben a Uglics Hidroelektronikai Állomás építése miatt a helyi kolostor és az óváros is az Uglics-víztározóba került, így pótolhatatlan kulturális értékek vesztek el.

A mexikói Quechula lakosságát a 18. században járvány tizedelte meg. A parányi, újjáéledő közösség azonban akkor semmisült meg végleg, amikor 1966-ban a Malpaso-gát építésekor a falut elárasztották. Mára csak a templomrom maradt meg.

Fabbriche di Careggine 146 olasz lakót számlált, amikor a duzzasztógát miatt keletkezett Vagli-tó 1947-ben elöntötte. Azóta a vizet tízévente engedik csak le, hogy megtisztítsák a feneket.
Az előbukkanó falu romjait turisták ezrei keresik fel.

Argentínában, Villa Epecuén partjain ezrek nyaraltak a lagúna mellett. Az üdülőfalut 1985-ben érte utol a katasztrófa, amikor tóingás következtében átszakadt egy közeli gát, és a lakókra tíz méter víz ömlött végleg, elárasztva a települést.

A kanadai Ontario tartomány kilenc faluja veszett oda a St. Lawrance Seaway 1958-as építése során. Az itt látható Aultsville-ban és a többi faluban élő néhány száz családot városokba telepítették. A romok csak a levegőből, alacsony vízszintnél látszanak.

Kekova török szigete adott otthont Kaleköy falujának, mely, mivel túl közel volt a vízhez, egy földrengés során a vízbe csúszott. Az ókori katasztrófát senki sem élte túl. A védett, víz alatti, lükiai nekropolisz romjai tengeri kirándulások népszerű helyszínévé váltak.

Indiában, Karnatakától nem messze építették fel a francia telepesek Shettihalli rózsatemplomát, melyet 1960-ban végleg elhagytak. Azóta a monszun miatt júliustól októberig a történelmi épületek víz alá merülnek, és csak novembertől júniusig vannak szárazon.
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A képek forrása: indafoto.hu / bandorbt, f.I.