Kinek kell elsőbbséget adni stoptáblánál? Meglepően sokan rosszul válaszolnak a kérdésre

Az elsőbbségadásra vonatkozó jelzőtáblák szabályait pontosan kell ismerni.

Az elsőbbségadás szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az útkereszteződésekben az elsőbbségadási szabályokat gyakran különböző jelzőtáblák teszik még egyértelműbbé, így a köznyelvben stoptáblának hívott Állj, elsőbbségadás kötelező és mackósajtként is emlegetett Elsőbbségadás kötelező jelzésekkel. De vajon melyik az erősebb, és mi számít pontosan az elsőbbségadásnál?

Köztudott, hogy egyenrangú útkereszteződésekben, ahol nincsenek kihelyezve elsőbbséget szabályozó jelzőtáblák, a jobbkéz-szabály értelmében a jobbról érkező járműé az elsőbbség, szemből érkezve pedig a kanyarodási szabályt kell figyelembe venni, az irányváltoztatás nélkül haladót illeti meg az elsőbbség.

Az elsőbbségadás szabályai

A KRESZ úgy fogalmaz, hogy "útkereszteződésben a járművel elsőbbséget kell adni a jobbról érkező minden jármű és a balról érkező villamos részére". Az alárendelt utaknál pedig először a jelzőtáblák irányadók, ezt követően alkalmazandó a jobbkéz- és a kanyarodási szabály. A stop- és az Elsőbbségadás kötelező tábla szabályaira vonatkozó különbségeket érdemes szigorúan szem előtt tartani a mindennapokban. Egy KRESZ-kvízben is tesztelheted erre vonatkozó tudásodat.

A stoptábla lényege, hogy a kötelező megállás helyét jelző vonal előtt szigorúan meg kell állni, és a védett úton közlekedő járművek részére meg kell adni az elsőbbséget. Amennyiben így még nem látható be az útkereszteződés, a szabály szerint akkor is először a vonal előtt kell megállnia, majd onnan gurulhat előre a szükséges pontig.

A mackósajtnak is nevezett háromszögjelzésnél a forgalom függvényében néha elegendő a lassítás, és csak akkor kell teljesen megállni, ha másképp nem tudja a vezető biztonságosan megadni az elsőbbséget.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Nem erősebb a stoptábla

Az azonban tévedés, hogy stoptábla felől érkezőnek biztosan minden közlekedő számára elsőbbséget kell adnia. Sokakat összezavar, ha az egymással szemből jövők egyikének stop-, míg a másiknak Elsőbbségadás kötelező táblája van. Az egyértelmű, hogy a védett úton haladók prioritást élveznek, ám ennek megadása után már nem ennyire nyilvánvaló, mi a további sorrend.

Amennyiben a stoptábla felől érkező egyenesen kíván továbbhaladni, míg vele szemben az Elsőbbségadás kötelező tábla felől jövő járművezető nagy ívben balra kanyarodna, az elsőbbség azt illeti meg, akinek stoptáblája van, hiszen a kanyarodási szabály érvényesül, ebben a relációban az egyenesen haladó mehet elsőként. Erről Cegléd Járás Biztonság posztolt egy szemléletes videót Facebook-oldalára.

Nem erősebb a 🛑 stop tábla a 🐻🧀 táblánál!👇 Még mindig sokan nem értik🤔 Lesd meg a videót😉 Videó: Mr. Kresz

Közzétette: Cegléd Járás Biztonság – 2024. február 26., hétfő

Balra kanyarodás esetén a KRESZ szerint a védett úton közlekedőkön túl a szemből egyenesen vagy jobbra kanyarodva továbbhaladó jármű számára kell elsőbbséget adni. A két tábla közül tehát egyik sem mondható a szituációban erősebb tiltásnak.

Hol tilos megállni a KRESZ szerint? 6 büntetőpontot érhet, ha valaki megszegi a szabályokat

A megállás tilalma rendkívül fontos szabály a KRESZ-ben, amelynek megszegése komoly szankciókkal járhat.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük