Budapest 110 évvel ez előtt: 10 hely, ami ismerős, mégis sokat változott

A város legszebb műemlékein még csak száradt a friss vakolat.

Budapest régen

Magyarország az 1867-es kiegyezés és 1914 közötti időszakban dinamikusan fejlődött. A társadalmi, kereskedelmi, infrastrukturális és ipari átalakulás következtében erősödött az urbanizáció, így 1873-ban Pest, Óbuda és Buda összeforrásából megszületett Budapest.

A város ekkor valóságos metropolisznak számított, mely elképesztő tempóban modernizálódott. Sorra alapultak az állandó fejlesztéseket kiszolgáló vállalatok, melyek olyan lendülettel vitték előre a várost, hogy Budapest nemcsak a nyugat-európai, de az amerikai városok versenytársa is tudott maradni sok tekintetben. A város mai képét meghatározó számos csoda származik éppen ebből az időszakból.

Budapest régen

Budapest szerkezetét az 1870-es években indult városrendezés alakította ki, mely Párizs sugaras-gyűrűs úthálózatáról vett példát. A millenniumi készülődés részeként földalatti vasút és villamoshálózat épült. Ezzel párhuzamosan kiépült a rakpart, új hidakat és ma már műemlékként becsült épületeket emeltek, valamint számos ma is ismert tér is kialakult.

Az épületeket olyan mesterek tervezték, mint Steindl Imre, Schulek Frigyes, Hauszmann Alajos, Lechner Ödön és még sokan mások, sőt, a fejlesztési pályázatokra számos külföldi építész is küldött terveket. Tegyél egy rövid időutazást Budapestre az 1900 évek környékére, és látni fogod, hogy ugyan volt, ami változott, mégis nagyon sok mindent ez a korszak alapozott meg a városban.

A Tabán a Gellért-hegyről. Két dolog is feltűnhet, ami még hiányzott a képről, de ma már Budapest városképének fontos része. Próbálj meg csak akkor lapozni, ha rájöttél!
Fotó: fortepan.hu/Saly Noémi
Egyrészt hiányzott az 1902-ben, Steindl Imre tervei alapján elkészült, neogótikus Országház, melyet óriási költségvetésből építettek. Másrészt nem volt ott a város második állandó hídja, az 1876-ban átadott Margit-híd, mely még a pezsgő modernizáció legelején épült.
Fotó: fortepan.hu/Schoch Frigyes
Schulek Frigyes nemcsak a Mátyás-templomot építette át, de 1902-re a Halászbástya is az ő tervei alapján készült el. Itt a vadonatúj műemlékből a tervezőjéről elnevezett Schulek-lépcső is látszik.
Fotó: fortepan.hu/Schoch Frigyes
A Deák teret már 1866-ban is így hívták. Nevezetességei közül az Anker-palota 1910-ben készült el. A tér már ekkor is fontos közlekedési csomópont volt ugyanis, 1896 óta jár a villamos és az 1-es metró.
Fotó: fortepan.hu/Budapest Főváros Levéltára, jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.08.147
A Kodály körönd akkoriban csak Körönd volt. Látszólag 1903 óta csak az útburkolat változott. Valójában azonban ekkor még a környező épületek is szinte újak, alig 20 évesek voltak.
Fotó: fortepan.hu/Schoch Frigyes
A Szabadság teret 1900 óta hívják így. Meghatározó épületeit a századfordulón emelték. Alpár Ignác 1907-es eklektikus-szecessziós munkája a Tőzsdepalota, melyet éppen most átalakítanak át.
Fotó: fortepan.hu/Fortepan
1905-ben még nem helyezték el a királyok szobrait a Hősök tere - akkor csak Millenniumi emlékmű - oszlopai közt. Ugyanekkor még az 1973-ban megszűnt Millenniumi Földalatti Vasút is itt ért felszínre.
Fotó: fortepan.hu/Magyar Földrajzi Múzeum, Erdélyi Mór Cége
A Baross tér 1903-ban. A Keleti pályaudvart - eredeti nevén a Központi Indóházat - már 1884-ben átadták, míg körben a falusias házak, kertek helyét fokozatosan a MÁV-irodák, szállodák vették át.
Fotó: fortepan.hu/Saly Noémi
Az állványzat alatt az Erzsébet híd rejtőzik 1903-as átadása előtt. A hidat 1945-ben a visszavonuló németek felrobbantották. Helyreállítása 1964-ig tartott, amihez az eredeti pilléreket használták.
Fotó: fortepan.hu/Magyar Földrajzi Múzeum, Erdélyi Mór Cége
A budapesti éjszakákat eleinte olaj- és gázlámpák ragyogták be, míg a modern, villamos közvilágítás 1909-ban jelent meg, 18 évvel lemaradva a világelső New Yorktól és pár évvel a német nagyvárosoktól.
Fotó: fortepan.hu/Schoch Frigyes

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
  • Kepes András, aki megmutatja milyen eszközökkel érhetjük el, hogy egyszerre legyünk boldogok, sikeresek és tudatosak. 2025.06.05.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A képek forrása: fortepan.hu

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük