Tudtad, hogy a Vajdahunyad vára kartonból készült? Meglepő érdekességek Budapestről

Nap mint nap a magyar főváros lélegzetelállító érdekességei közt jársz, anélkül, hogy tudnál róluk.

Budapest érdekességei

Budapest a vizek, azon belül is a gyógyfürdők városa, ezért is látogat ide a legtöbb külföldi. Persze, a helyiek jól ismerik a városukat, és azt gondolhatják, hogy nem tartogat meglepetéseket.

Pedig rengeteg olyan érdekességgel szolgál a város, amivel kevesen vannak tisztában. 

Budapest érdekességei

A főváros történetét sokan ismerik: 1873-ig Óbuda, Buda és Pest három különálló rész volt, az egyesülést követően azonban ma is érezhetőek különbségek - de nem a látnivalókban. Mindkét városrész bővelkedik ugyanis a szebbnél szebb, érdekesebbnél érdekesebb részletekben. Meghökkentő építészeti megoldások és elképesztő történelmi legendák színezik az amúgy is lélegzetelállító várost. Aki régóta a főváros lakója, lehet, hogy egyik vagy másik kuriózumról már hallott, de korántsem biztos, hogy mindet ismeri! 

Ma már természetes, hogy Budapest Budapest, azonban az 1873-as egyesítéskor több név is felmerült: Bájkert, Dunagyöngye, Etelvár, Hunvár, Honderű, Pestbuda is versenyben volt a lehetséges elnevezések között.
A Vajdahunyad várának első verziója az 1896-os világkiállításra készült. Az eredeti tervek szerint viszont csak időszakosan funkcionált volna, így kartonból alkották meg. A látogatóknak azonban annyira tetszett, hogy végül egy stabilabb változatát is létrehozták 1904-ben.
A ma ismert Hősök tere és az ott található emlékmű a honfoglalás jubileumára készült, ez köztudott. Azonban kevesen tudják, hogy előtte, az 1800-as években egy 970 méter mély hévizes ivókút állt a mai Gloriett helyén.
Fotó: Klösz György / Fortepan, Getty Images Hungary
Budát és Pestet összesen 14 híd köti össze. A Szabadság híd a legrövidebb közülük: csupán 324 méter hosszú. A hidat 1945-ben felrobbantották, de újjáépítése gyorsan megtörtént: ez volt az első újjáépített híd.
Fotó: ZoltanGabor / Getty Images Hungary
A város rengeteg utcája közül az Üllői út büszkélkedhet a leghosszabb címével: a városon átfutó út 15,6 kilométer hosszú, annyi, mint a Budapest és Dunakeszi közötti távolság.
Fotó: KRANTZ KÁROLY / Fortepan, Wikimedia Commons
A Rákóczi híd világítását néhány éve cserélték le. Korábban egy egészen furcsa, tükrös-reflektoros módszerrel árasztották el fénnyel a hidat: a reflektorok alulról megvilágították a tükröket.
Fotó: to_csa / Getty Images Hungary
A budapesti földalatti gyönyörű megállói sokak kedvencei. Az viszont nem köztudott, hogy a Kodály körönd és a Bajza utca között felesleges metróra szállni: a két megálló mindössze 190 méterre van egymástól. Néhány szünettel, de 1955-ig egy speciális, "királyi" kocsi is közlekedett a vonalon: ez előkelőbb volt a többinél, és eredetileg Ferenc József 1896-os látogatására készült.
A Szent István-bazilika a város legmonumentálisabb temploma, az ország legnehezebb, 9250 kilogrammos harangjával. A kezdetekben azonban sok volt a nehézség: a tervező, Hild József az építkezés megkezdése után nem sokkal elhunyt, a kupola 1868-ban beomlott, majd a renoválás után kevesebb mint száz évvel le is égett. Az épületóriásba rengetegen beférnek, közel nyolcezer fő befogadására alkalmas, ráadásul 600 forintért felmászhatsz körülnézni a felújított kupolából is.
Fotó: HÁMORI GYULA / Fortepan, Getty Images Hungary

(Képek: Getty Images Hungary, Wikimedia.)

Múzsák a csók után irodalmi est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel. 

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük