Emberi csontokkal rendezték be az épületet

Kegyeletsértő a brünni kápolna?

Brünnben a világ egyik legnagyobb csontkápolnája nyílt meg.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megnyílt Európa második legnagyobb csontkápolnája a dél-morvaországi Brünnben - adta hírül nemrég az MTI.

A brünni kápolna részlete
Csontok
És koponyák

A városközpontban álló Szent Jakab - Svaty Jakub - katolikus templom alatt elterülő kápolnában az évszázadok alatt több mint 50 ezer személy csontjait gyűjtötték össze. Ennél több emberi csontot csak a párizsi katakombákban találtak.

Bizarr hely a templom alatt

A kutatók szerint a templom mellett a 13. századtól kezdve temető volt. A város fejlődése következtében azt azonban a 18. században felszámolták, és a csontokat a templom alatt már jóval korábban kialakított csontkápolnában helyezték el.

Miután az megtelt, idővel elfeledkeztek róla, és emléke csak a levéltári dokumentumokban élt. 2000-ben fedezte fel újra Ales Svoboda történész és kutatócsapata, mely fokozatosan fel akarja térképezni a Brünn alatt elterülő különféle alagutakat, pincéket, rejtekhelyeket.

A csontkápolna felfedezése óriási érdeklődést váltott ki, ezért a város elhatározta, hogy rendbe teszi, felújítja, átalakítja, és idegenforgalmi látványossággá teszi. A munkálatok 12 év után a közelmúltban befejeződtek, és június 20-án ünnepélyesen megnyitották a csontkápolnát, melyet utána péntektől már a nagyközönség is látogathat.

Több százan éltek a föld alatt: megdöbbentő képek a Chu-chiról

Nézegess képeket!

Elolvasom

A sajtó szerint a nemrégiben felújított Tugendhat-villa, a modern építészet egyik remeke mellett az idén ez a csontkápolna lesz Brünnben a turistaidény egyik legvonzóbb színhelye.

Rengetegen kíváncsiak rá

A csontkápolnába eredetileg a Szent Jakab-templom kriptáján keresztül lehetett bejutni.

Miután azonban a kripta már tele, a szakértők, hogy meg ne sérüljenek a régi síremlékek, egy új bejáratot, alagutat készítettek az osszáriumhoz. A felújítási munkák mintegy 33 millió koronába kerültek, ennek nagyobbik részét európai uniós támogatási alapokból fedezték.

Bár a csonttemplom világhírneve lényeges mértékben lendítheti fel Brünn idegenforgalmát, sokan - mint más látványossággá tett csonttárak, osszáriumok esetében is - kegyeletsértőnek tartják, hogy a város bizonyos összegért cserébe emberi csontokat mutogat a turistáknak, így elégítve ki utóbbiak borzongás iránti igényét.

Képek: environmentalgraffiti.com.

Te is kegyeletsértőnek tartod a hasonló látnivalókat?

Ezt is szeretjük