Mesebeli erdélyi város, ahova átszállás nélkül elvisz a MÁV: Brassó utcáin megelevenedik a történelem

Brassó egy megtestesült, színes történelemkönyv, ahova vonattal is egyszerű eljutni.

Brassó látnivalók

Erdély különleges gyöngyszeme Brassó, az erdélyi szászok egykori központi városa, melyet páratlan fekvése és szép városképe is különlegessé tesz a környéken.

A 250 ezer fős Brassó utcáin megelevenedik a történelem, a város hátterében pedig meseszép helyek sorakoznak, bámulatos panorámát nyújtva az ott élők és a látogatók számára.

Brassó látnivalói

Brassó talán leghíresebb látnivalója az 1300-1400-as években épült, evangélikus Fekete templom, mely Erdély legnagyobb temploma, és az európai gótika legkeletebbi fontos alkotása is egyben. A nevét az 1600-as évek végi brassói tűzvészt követően kapta, amikor hatalmas koromréteg fedte be, ezt azonban később eltávolították róla.

A város Fellegvára ugyancsak megkerülhetetlen látnivaló, mely az északi Márton-hegyen épült meg, melynek legrégebbi részei még az 1500-as évekből származnak. Számos magyar vonatkozásainak egyike, hogy itt zajlott az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik harca, a tömösi-szorosi csata, mely az orosz cári és a császári csapatok túlereje miatt kudarccal végződött.

Történelmi emlékek városszerte

Brassó városának utcáin több helyen is lehet találkozni a múlt darabjaival: az északi Warte-dombon megtekinthető az egykor védelmi funkciót ellátó Fekete- és Fehér-torony, míg a Cenk-hegyen még a régi várfalak egy része is áll. A Takácsok bástyája vagy Lenszövők bástyája és a délnyugati oldalon álló Katalin-kapu díszes kaputornya is impozáns pontjai a városnak. 

Brassóban megközelítőleg húsz templom is áll, köztük számos katolikus, evangélikus, ortodox és zsidó istentiszteleti építmény, melyeket kívül-belül érdemes megcsodálni. De számos múzeum, így néprajzi és várostörténeti gyűjtemény, sétányok és parkok is várják a városnézőket.

Az óváros mellett magasodó Cenk-hegy a túrázókat és a mesés panorámák kedvelőit is vonzza. A hegy a Keleti-Kárpátokhoz tartozó Keresztényhavas része, és csúcsa akár felvonóval is elérhető. Ugyancsak vonzó a környék üdülőövezete, Brassópojána is, amelyet a téli sportok szerelmesei céloznak meg leginkább.

Brassó vonattal

Brassó városába vonattal is egyszerű eljutni, noha az út meglehetősen hosszú, járattól függően körülbelül 14-16 óra. A MÁV InterCity-járatai a budapesti Keleti pályaudvarról indulnak, hogy aztán Szolnok, Mezőtúr, Békéscsaba és Püspökladány után az erdélyi városba folytassák az utat. Vonat egyébként Budapestről 4-szer indul naponta: ezek a Hargita, a Fogaras, a Corona, az Ister és a Dacia IC. 

A kedvezményes jegyek ára egy útra 19 eurótól kezdődik, oda-vissza pedig 38 euró, ezek azonban korlátozott számban vehetők igénybe. A helyjegyek ára 3-3 euró irányonként. Összesen tehát akár 14 ezer forintba is kerülhet az út. A nem korlátozott jegyárak oda-vissza helyjeggyel együtt nagyjából 26 ezer forintba kerülnek.

Erdély leggyönyörűbb falvai

Csak kapkodja az ember a fejét, mennyi felfedezésre váró kincs van Erdélyben! Ezek a falvak nem hiányozhatnak a bakancslistáról.

10 mesebeli erdélyi falucska: mintha megállt volna az idő

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, Wikipedia/Banciu romulus.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük