40 évnyi munkával, a saját kezével építette fel: a Bory-vár máig az örök szerelem szimbóluma

A helyiségeket és a kertet is megmutatjuk.

Bory-vár
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bory Jenő székesfehérvári építész, szobrászművész évtizedeken át dolgozott családja otthonán, mely nemcsak lakhely, de óriási műalkotás is volt. Keze munkája, a róla elnevezett Bory-vár a világ legnagyobb olyan épülete, melyet egyetlen ember alkotott.

A Bory-várat a székesfehérvári Tádzs Mahalként is emlegetik, ugyanis akárcsak az indiai épület, ez is a hitvesi szeretetnek állít emléket. Bory Jenő rajongással imádta feleségét, Komócsin Ilona festőművészt, akinek alkotásai - sok más kollégájukéval együtt - szintén a vár falait díszítik.

A Bory-vár kívülről és belülről

Bory Jenő szobrászként kapott honoráriumából egy aprócska telken 1923-ban vágott bele az építkezésbe. A legtöbb munkát saját kezűleg végezte, csak akkor kért segítséget, ha egyedül megoldhatatlan problémával szembesült. A lassan bővülő épületnek eleinte csak a környéken lakók jártak a csodájára, ám nagyjából tíz év elteltével országos híre lett. Bory Jenő szívesen vezette körbe az érdeklődőket, akiket az építkezés történeteivel szórakoztatott. A második világháborút követően a vár karbantartásával, javításával, díszítésével foglalkozott, egészen 1959-ben bekövetkezett haláláig. Megmutatjuk kívülről-belülről a Bory-várat, csaknem 40 év szakadatlan munkájának gyümölcsét, melyet máig évente ezrek keresnek fel.

Az épület az alsó kerten keresztül közelíthető meg, ahol máris Bory műalkotásai köszöntenek. A hatalmas Krisztus-fej és a Kelő napsugár bronzszobor mellett a vár makettje is megtekinthető itt.
Ez után a rózsakert és a művészgaléria fogadja a látogatót, ahol Bory sok barátjának, művésztársainak, például feleségének, Schulek Frigyesnek és Benczúr Gyulának állított emléket.
A százoszlopos udvar várfalai alatt 103 oszlop áll. Az elegáns franciapark a lakótornyokat és a központi épületet köti össze. Az árkádsor tetején párosával történelmi alakok szobrai találhatóak.
Balra a zászlós torony magasodik. Lépcsőházát az építész lánya, Klára díszítette festéssel. Jobbra a csúcsos torony pazar kilátást nyújt. A kettő közé függesztett kard a várúri pallosjog szimbóluma.
A hitvesi szeretet kápolnája a középső szárny centrumában, az épület szimbolikus szívében helyezkedik el. Az irigységtől sárga freskók közt Bory imádott feleségéről mintázott szobra áll.
Az udvar árkádsora alatt a kerengőt szobrok kavalkádja díszíti, melyek Bory Magyarország közterein és templomokban felállított alkotásainak másolatai.
Az elefántudvar a gömbön álló, a várat tartó elefántos oszlopról kapta a nevét. Körben a falakat vörössel vázolt freskók díszítik, melyek az építészet meghatározó korai előtt tisztelegnek.
A vár főépületében alakította ki Bory saját műtermét, ahol akár hatalmas szobrokat is alkothatott. Mára ez főként múzeumként működik, ahol számos mestermunka látható.
A kandallószoba névadó berendezését a mester szintén saját kezűleg öntötte testvére, Pál műhelyében. A szoba műalkotásai közül kiemelkedik felesége középen elhelyezett fehér büsztje.
A rádiós szobában Bory több szobra, felesége festményei vannak kiállítva más alkotók munkái közé keverve. A kép közepén a sárga báli ruhás lány Bory Ilona, egyike a mester ikergyermekeinek.
A sárga szoba szintén kiállítótérként működik ma. Itt a Bory família családfája is látható.

A képek forrása: indafoto.hu / neogra, Varga György Napvadász, klari50, marcipan74, schindlerildiko, Copfos, sasy, Puffancs, serzsebet, Lelu és bory-var.hu.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük