40 évnyi munkával, a saját kezével építette fel: a Bory-vár máig az örök szerelem szimbóluma

A helyiségeket és a kertet is megmutatjuk.

bory var lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bory Jenő székesfehérvári építész, szobrászművész évtizedeken át dolgozott családja otthonán, mely nemcsak lakhely, de óriási műalkotás is volt. Keze munkája, a róla elnevezett Bory-vár a világ legnagyobb olyan épülete, melyet egyetlen ember alkotott.

A Bory-várat a székesfehérvári Tádzs Mahalként is emlegetik, ugyanis akárcsak az indiai épület, ez is a hitvesi szeretetnek állít emléket. Bory Jenő rajongással imádta feleségét, Komócsin Ilona festőművészt, akinek alkotásai - sok más kollégájukéval együtt - szintén a vár falait díszítik.

A Bory-vár kívülről és belülről

Bory Jenő szobrászként kapott honoráriumából egy aprócska telken 1923-ban vágott bele az építkezésbe. A legtöbb munkát saját kezűleg végezte, csak akkor kért segítséget, ha egyedül megoldhatatlan problémával szembesült. A lassan bővülő épületnek eleinte csak a környéken lakók jártak a csodájára, ám nagyjából tíz év elteltével országos híre lett. Bory Jenő szívesen vezette körbe az érdeklődőket, akiket az építkezés történeteivel szórakoztatott. A második világháborút követően a vár karbantartásával, javításával, díszítésével foglalkozott, egészen 1959-ben bekövetkezett haláláig. Megmutatjuk kívülről-belülről a Bory-várat, csaknem 40 év szakadatlan munkájának gyümölcsét, melyet máig évente ezrek keresnek fel.

A képek forrása: indafoto.hu / neogra, Varga György Napvadász, klari50, marcipan74, schindlerildiko, Copfos, sasy, Puffancs, serzsebet, Lelu és bory-var.hu.

Ezt is szeretjük