A Fogarasi-havasok valamennyi vonulata meghaladja a 2300 méteres tengerszint feletti magasságot. A monumentális gerincek és hósapkás csúcsok között minden kilométeren páratlan szépségű látnivalók várnak a turistákra.
A hegyek közt kanyarog a 90 kilométeres Transzfogarasi út, mely lavinaveszély miatt csak júniustól októberig járható, az év többi szakaszában lezárják. Nyáron azonban nemcsak lenyűgöző panoráma vár az autósokra, de az út mentén elszórt csodákat is könnyű megközelíteni.
A Bilea-vízeséstelep és a Vidraru-tó mellett a Bilea-tó a Fogarasi-havasok egyik fő szenzációja.
A Bilea-tó
A jégkorszaki fagyok rettenetes ereje máig látszik a tájon. Az olvadások vize patakvölgyeket gyalult és tómedreket faragott ki a sziklákból, melyekben ma zafírkék vizű tengerszemek csillognak. Ilyen a meredek csúcsok ölelte csoda, a 2034 méteres magasságban fekvő Bilea-tó is, melyet nem csak képeken érdemes egyszer megnézned.

Az úthoz legközelebb a Bilea-vízesés található, melyet az azonos nevű tóból fakadó Bilea-patak táplál. A vízeséstől turistaúton vagy felvonón lehet eljutni a magasba a tóhoz.

A tó egyik félszigetén vendégház áll, ám a környéken több helyen is lehet mesés panorámával rendelkező szállást találni.

A Bilea-tó - románul Bâlea-tó - körül általában nyáron is akad egy kicsi hó, télen pedig ahhoz is elég fagyos az idő, hogy hószálloda épüljön.

A Bilea-tó a Fogarasi-havasok legnagyobb vízfelülettel rendelkező tengerszeme. Vize pedig van, ahol a 11 méteres mélységet is eléri.

Páratlan látvány elindulni a tó körüli csúcsok bármelyike felé. A környéken 180 hektáron rezervátum védi a Bilea-tó ökológiai gazdagságát.

A védett területen láthatsz ritka növényfajokat, például a havasi gyopárt. Gyakori állat a zerge, ritkán látni egy-két szirti sast, a hiúzok pedig általában elrejtőznek a kíváncsi szemek elől.

A Bilea-tó vizében pisztrángok élnek, amik nem nagyon bánják, hogy a víz nyáron sem melegszik fel, a hideg hónapokban pedig hosszú időre befagy.

A tavat körben öt, 2300 méternél magasabb csúcs határolja, melyek lankásabb lejtőin akár túrázni is lehet.

A menedékházban egész nyáron nagy a turistaforgalom, szállást nem árt jó előre foglalni.

A Bilea-tó tája sajnos nem maradt katasztrófa nélkül. 1977-ben a Zerge-nyeregről egy lavina zúdult le, mely 23 embert temetett maga alá vagy sodort a tóba. Ma már lezárják a veszélyes területeket.
A képek forrása: Nagy István, ferikém, ildikoo, Ildikó., bocifiu, hunszabi, azaz Simó Szabolcs.