226 sírt találtak a magyar falu mellett: képeken a rejtélyes, mégis gyönyörű hely

A községet nemcsak a természet szépségei miatt éri meg felkeresni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Veszprém megyei Bakonybél község a Bakony északi részén fekszik, és többek között arról is híres, hogy 1023 és 1030 között itt élt remeteként Szent Gellért, akinek a nevét a falu közelében egy kis kápolna is viseli. Cseh Tamás, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző is lakott ezen a helyen két évig, sőt, a művész 1964-ben társaival itt alapította meg a híres indiántábort is. Bakonybél számos történelmi és természeti látnivalót tudhat a magáénak, melyek közül a 226 sírból álló Százhalom talán az egyik legérdekesebb, hisz Közép-Európa legnagyobb halomsíros kultúrkörbe tartozó sírmezeje. Nézd meg képeken, még miért érdemes a falut felkeresned!

Az időszámításunk előtti 15. században olyan népek telepedtek le Bakonybél térségében, melyek halomsírokba temetkeztek. Az elhunytak hamvait urnába helyezték, melléjük pedig ékszert, fegyvert és edényeket tettek, végül kővel vagy földdel fedték le a sírokat. Így jött létre Százhalom, mely a falu közvetlen közelében fekszik: a halmok egy-három méter magasak, és akár húsz-harminc méter átmérőjűek is lehetnek. A képen Bakonybél környéke látszik, ha meg szeretnéd nézni a halomsírokat, kattints ide, Bakonybél honlapján megteheted!

Fotó: www.orszagalbum.hu, araneus

Ezek nem egyszerű kövek, hanem Szent László pénzei, melyek 40-50 millió éves eukarióta egysejtűek megkövesedett maradványai. A monda szerint a kunok úgy próbálták meg elvonni a magyar vitézek figyelmét, hogy aranyat szórtak maguk köré. Szent László fohásza révén azonban ezek kővé változtak, így végül a magyaroknak sikerült legyőzniük a cselhez folyamodott ellenséget.

Fotó: www.orszagalbum.hu, evami

A Hubertlaki-tó egy mesterségesen felduzzasztott tó a Somberek-séd völgyében, melyre a vizéből kiálló fatönkök is utalnak. A kinézete nagyon hasonlít a romániai Gyilkos-tóéhoz, a látnivalót ezért bakonybéli Gyilkos-tónak is nevezik.

Fotó: www.orszagalbum.hu, stuksza

Bakonybéltől mindössze néhány kilométerre található az Odvaskői-barlang, melyhez a Boroszlán Tanösvényen lehet eljutni. Ahogy a képen látható tábla is jelzi, ez hazánk legrégebben említett barlangja, nevét már 1036-ban írásba foglalták. A háttérben látható lépcső vezet el hozzá.

Fotó: www.orszagalbum.hu

A Borostyán-kút vagy más néven Szent-kút egy kilométerre fekszik a falutól, itt élt remeteként Szent Günther, a bakonybéli monostor alapítója és Szent Gellért is. Emlékük tiszteletére 1826-ban kápolnát építettek, melynek helyére a század végén egy új épület került - ma ezt a látványt nyújtja kívülről. Előtte három forrás is fakad, ezeknek kőből készítettek medencét.

Fotó: www.orszagalbum.hu, araneus

Így néz ki az építmény belülről.

Fotó: www.orszagalbum.hu, araneus

A képen látható Kálvária egy időben készült a kápolnával, Krisztus, Szűz Mária, valamint Szent János alakjából áll.

Fotó: www.orszagalbum.hu, araneus

Képek forrása: www.orszagalbum.hu, evami; stuksza; araneus.

Gyógyító erdő Magyarországon

A legendák és az orvosok szerint is gyógyít a magyar falu környéke: nézd meg képeken is a gyönyörű helyet!

Gyógyító erdő Magyarországon: nézd meg képeken is a gyönyörű helyet!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük