Az UFO-k leszállóhelye volt

A titokzatos Ördögtorony

A furcsa torony a földönkívülieket is leszállásra csábította. Ma turisták ezreit vonzza misztikus látványa.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egyesült államokbeli Északkelet-Wyoming dimbes-dombos marhalegelőiből egy kivágott fa hatalmas csonkjaként emelkedik ki egy magányos kőoszlop, mely széles mérföldeken át uralja félelmetes erejével a tájat. A Devils Tower, vagyis az Ördögtorony a világ egyik legfurcsább természeti formája, mely különös megjelenése miatt nem véletlen, hogy tudományos-fantasztikus filmek helyszínéül szolgált.

Indián legenda

Az itt élt kiowa indiánok legendája szerint a Devils Tower akkor keletkezett, amikor egy felbőszült medve hét kicsi lányt üldözőbe vett. A kislányok felugrottak egy alacsony sziklára, mely egyre csak nőtt, mígnem olyan magas nem lett, hogy a medve már nem érte el őket, de közben mancsaival barázdákat karmolt a szikla oldalába. Végül a medve a kimerültségtől elpusztult, a kislányok azonban a Fiastyúk hét csillagjaként ma is élnek, egészen az idők végezetéig.

Félelmetes torony

A Devils Tower, mely az Egyesült Államok első számú nemzeti emlékhelye, valójában egy hatalmas sziklaoszlopköteg, mely 265 méter magasságban emelkedik ki az alját képező, erdő borította magaslatból. Az alapnál 300 méter az átmérője, ami viszont a csúcsnál 85 méterre szűkül össze.

A geológusok szerint a torony körülbelül 50 millió évvel ezelőtt kezdett kialakulni, amikor a Föld mélyéből a fölötte lévő kőzetrétegek gyengébb pontjain át megolvadt, forró anyag tört a felszínre.

Ez a hatalmas tömegű anyag lassan kihűlt, és a környező kőzetben megszilárdult, miközben, mint az agyag száradás közben, összehúzódott és összetöredezett. Így jöttek létre a sokszögletű oszloptömbök. A megkövült anyagról az évmilliók során lekoptak a lágyabb kőzetek, és lassan kialakult az Ördögtorony mai formája.

Az UFO-k leszállóhelye
1977-ben milliók ismerhették meg a tornyot Spielberg Harmadik típusú találkozások című filmjéből, ugyanis itt szállt le az idegen lényeket szállító űrhajó. Azóta a hely még nagyobb népszerűségnek örvend, és misztikus voltát is részben ennek köszönheti.

A rossz isten tornya

A Devils Tower környezetétől oly elütő tömbje már 160 kilométerről jól látható. Zuzmóval borított oldalai a fényviszonyoktól és napszakoktól függően változtatják színüket. Az első európai telepeseknek ezért, akik szarvasmarháiknak legelőket kerestek, kitűnő tájékozódási pontként szolgált a torony. „Szárnyak nélkül megközelíthetetlen”- állapította meg a torony csúcsáról Richard Irving Dodge ezredes 1875-ben, amikor amerikai földmérőkkel járt a környéken.

A világ 15 legbizarrabb természeti formája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ő keresztelte el a tornyot, miután hallotta, hogy a cheyenne indiánok a rossz isten tornyának nevezik egy gonosz istenség miatt, aki a torony tetején él, és mennydörgés hallatszik, ha dobol.

Nem sokkal később azonban valaki bebizonyította, hogy Dodge tévedett. 1893. július 4-én legalább ezer ember nézte végig, amíg William Rogers, helyi marhatenyésztő saját létráján jutott fel a csúcsra: faékeket ütött egy függőleges repedésbe, majd azokat egymáshoz erősítette.

Mi van a tetején?

A sziklatömb tetejéről öt állam - Wyoming, Montana, Észak-Dakota, Dél-Dakota és Nebraska látható.

A Devils Tower tetején medvetalpkaktusz és zsálya nő - a magvakat valószínűleg madarak vitték oda, ahová egyébként csak csörgőkígyóknak és mókusoknak sikerült feljutni.

Egy ejtőernyős, aki a negyvenes években éppen ott ért földet, elvesztette a kötelét, így hat napot töltött el a csúcson, amíg a segítség megérkezett.

Ma a torony csúcsa közel sem megközelíthetetlen, sőt, a hegymászók valóságos paradicsoma, épp úgy, ahogy a kirándulni vágyókat is csábítja környéke, ahol a prérikutyák különleges világa mellett az indián hagyományokat is megismerhetik az utazók.

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

bosznia
  • misztikus hely
  • különleges épület

Mi ez, és hogy került ide?

gosse
  • ausztrália
  • világjáró

Hatalmas seb a Föld felszínén

Ezt is szeretjük