Az elpusztított sziget
A következő három hely mágnesként vonzza az utazókat. Neked is látnod kell őket, mielőtt meghalsz!
A különleges szépséggel rendelkező helyszínek kitörölhetetlen nyomot hagynak az utazók emlékei között, varázsuk lenyűgözi és bámulatba ejtik őket. A következő három helyre ez különösen igaz. Íme, a főnixként újjászülető sziget, a világ egyik legmisztikusabb palotája és egy kultikus színház.
Az elpusztított és újjászületett szigetek: Florida Keys, USA
A Floridai-félsziget délkeleti csücskénél fekvő, szubtrópusi éghajlatú Florida Keys 1700 tagból álló szigetvilág, melynek legtávolabbi szigete, a Key West alig több mint száz kilométerre található Kuba partjaitól. A kis korallszigetek a festői Overseas Highway közvetítésével érhető el, mely kétsávos hídként köti össze ezeket az egyedi jelleggel rendelkező helyeket.
A szigetek története az egzotikus környezet ellenére igen szomorú, köszönhetően annak, hogy az egyik legveszélyesebb viharzónában foglalnak helyet.
Számos hurrikán pusztított a térségben - többek között a George és a Katrina hurrikán -, így a lakosságot már számtalanszor evakuálták a szárazföldre, a legnagyobb rombolást azonban ezek közül is az 1935-ös vitte véghez. Az elpusztított szigetek azonban minduntalan újjászületnek poraikból.
A szigetek közül a legismertebb a Key West, mely kikötőként szolgál a térséget bejáró kirándulóhajók számára. A képeslapra kívánkozó koloniális épületek, a bárokkal és kávézókkal teli, pálmasorral szegélyezett utcák páratlan szórakozást nyújtanak, emellett nem szabad kihagyni Ernest Hemingway házát, illetve a Tennessee Williams Színházat. A szigeten lévő botanikus erdő, Nancy Forrester Secret Garden-je szintén megér egy hosszabb sétát.
A buddhista építészet csodája: a Nagy Palota, Thaiföld
Egy bangkoki látogatás során nem szabad elmulasztani a Nagy Palota együttesét, mely legkönnyebben a Csaophraja folyó felől közelíthető meg. A palota és a Vat Pra Keo, a Smaragd Buddha Temploma egy olyan közel tízhektáros sík területen fekszik, melyet a 18. század folyamán szenteltek fel. A Nagy Palotában nem lakik uralkodó, csakis ünnepi alkalmakkor veszik használatba. A komplexum négy épülete ugyan belülről nem csodálható meg, de a homlokzat szépsége kárpótolja a látogatókat mindezért.
A Nagy Palota látványával még nem érhet véget az ámulat, hiszen semmi sem készítheti fel az utazókat arra a pillanatra, amikor megpillantják Vat Pra Keo templomát, Thaiföld legszentebb helyét. A théraváda buddhizmus építészeti csodája ez az épület, mely élénkvörös, zöld, narancs és sárga színekben pompázik, emellett pedig gazdag aranyozás jellemzi. A lótuszrügy-motívumokkal díszített, csillogó mozaikokba öltöztetett oszlopok olyan elevenséget kölcsönöznek az építménynek, hogy szinte el sem lehet eldönteni, hol merüljön el a tekintet.
A templomba lépve a belső falakon lévő illusztrációkon a Rámájana thai változatát tekinthetik meg az ideérkezők. A Vat Pra Keóban látható Smaragd Buddha jelentősége óriási, mivel eredetét rejtély övezi: csak annyi bizonyos, hogy először 15. századi feljegyzések említették. A szobor nagy utat járt be a világban Thaiföld megszállóinak köszönhetően, de végül a ma uralmon lévő Csakkri-dinasztia alapítója révén visszakerült saját földjére.
Az olasz opera jelképe: milánói Scala, Olaszország
A milánói Scala azon egyedi épületek közé tartozik, melyek az egész világon híresek, mind külső szépségük, mind az általuk közvetített kulturális tartalom révén. A Scala elődje, a Regio Teatro Ducale egy 18. századi tűzvészben elpusztult, ezért Mária Terézia megbízta a híres neoklasszicista építészt, Giuseppe Piermarinit, hogy emeljen egy új színházat.
Piermarini a lebontott Santa Maria alla Scala helyét választotta, majd alig két év alatt létrehozta a világ egyik legnagyszerűbb színházát, a Teatro alla Scalát. A színház története Salieri művének bemutatásával vette kezdetét, majd később Puccini és Rossini neve fémjelezte előadásait.
A milánói operaház pár évvel ezelőtt felújításon esett át, így ma már teljes pompájában ragyog: a vörös bársonyülések, a kristálycsillárok lenyűgöző látványt nyújtanak az idelátogatóknak. Semmiképp nem szabad elmulasztani egy előadás meglátogatását, mely egész életre szóló akusztikai és építészeti élményt jelent.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk az Alexandra Kiadó gondozásában megjelent, 501 kihagyhatatlan látnivaló a világ minden tájáról című könyv alapján készült. Képek: en.wikipedia.org, BetacommandBot; Stevage.
OLVASD EL EZT IS!
- horvátország
- város
Így néz ki a világ legkisebb városa
- afrika
- világjáró
Ilyen a Paradicsomba vezető út: tényleg létezik az eldugott csoda
- ausztrália
- világjáró