Íme, a világ legrejtélyesebb tárgya! A tudósok állítják, nincs olyan gép, ami megmozdítaná
Nézd meg a titokzatos kődarabot!
Az asszuáni obeliszk, vagy ahogy szintén előszeretettel nevezik, a befejezetlen obeliszk egyike a világ azon történelmi emlékeinek, amelyek a legtöbb fejtörést jelentik a kutatók számára, számos elmélet létezik ugyanis azzal kapcsolatban, miként mozdították volna meg, illetve állították volna fel, ha valaha elkészül.
A világ legnagyobb obeliszkje lehetett volna
Az asszuáni kőfejtőben hagyott, hatalmas gránittömb jelenleg a világ legnagyobb ismert obeliszkje az ókorból, amelyet a feltételezések szerint a női fáraó, Hatshepsut megbízásából kezdtek el kifaragni - ez annyit tesz, hogy a kődarab akár több mint háromezer éves is lehet.
A munkálatok során azonban repedések jelentek meg a grániton, vélhetően ezért maradt befejezetlen az obeliszk, így is kérdéses azonban, hogyan tudták volna elszállítani, illetve felállítani a kőtömböt, amely 42 méteres magasságával, valamint csaknem 1200 tonnás súlyával nagyobb lett volna bármelyik ismert, már felállított egyiptomi obeliszknél.
Ma sem lenne egyszerű felállítani
Pontosan azt sem lehet tudni, hová helyezték volna az elkészült monolitot, feltételezések azonban léteznek azzal kapcsolatban, milyen módszerekkel kísérelték volna meg a kivitelezést.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kutatók, illetve korábbi obeliszkfelállítási kísérletek szerint - amelyek jellemzően kevésbé súlyos darabokra koncentráltak - fasínek, szán, úsztatás, illetve homokkal teli üregek révén, lassan és számos ember erejét megkívánva elviekben kivitelezhető egy kisebb obeliszk egyben való szállítása és felállítása, a befejezetlen kőtömb esetében azonban számos kétség felvetődik.
Így néz ki a bolygó szeme: plusz 5 hely, amire még máig nincs pontos magyarázat
Nézegess képeket!
ElolvasomSőt, jelenleg sincs olyan gép, illetve daru, amellyel egyszerűen oda lehetne állni a helyszínre, majd felállítani az obeliszket, egy ilyen eszköz létrehozásához speciális tervekre, illetve komoly anyagi forrásra lenne szükség.
Idegen technológiákat emlegetnek
Mindezek miatt - vagyis a nagyobb obeliszkek felállításához szükséges technológiai tudás okán - nem véletlen, hogy a piramisokhoz hasonlóan előbbiek kapcsán is ősi idegenek, illetve földöntúli vagy letűnt civilizációk tudásáról beszélnek az összeesküvés-elméletek hívei, amivel párhuzamba állítható az is, hogy az obeliszkek is a napkultusz szimbólumainak számítottak az ókori Egyiptomban. Csúcsaikon először csillant meg a reggeli napfény, és sokan úgy tartják, egykor azt gondolták, segítségükkel könnyebben el lehet érni az eget, illetve isteneiket.
Tartozzanak azonban akár a történelem, akár a rejtélyek szerelmesei közé, az asszuáni kőfejtőt nem érdemes kihagyni turistaként: a védelem alatt álló régészeti helyszín szabadtéri múzeumként funkcionál, az obeliszket pedig - amelyen például a szerszámok nyomai is jól kivehetők - egészen közelről is meg lehet tekinteni.
Kép: ashtronort.wordpress.com; mobilon megjelenő kép - ollidescopes.wordpress.com.
OLVASD EL EZT IS!
- rejtély
- világjáró