Amikor a munkáltató köteles kifizetni az utazási költségeidet

3 eset, amiről jó tudnod

Változóban a szabályok, ismerd meg a részleteket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Változnak a munkába járással kapcsolatos utazásiköltség-térítés szabályai 2012-től: az új személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvényjavaslat még elfogadásra vár, a költségtérítés feltételeinek részleteit pedig a kormány rendeletben szabályozza majd.

A korábbi szabályozás szerint még más-más százalékban térítették a vonattal és busszal utazók költségeit, 2010-től azonban ez egységes lett: a munkáltatók jelenleg kötelesek a helyközi bérletek költségének 86%-át megtéríteni, de ezt akár ki is egészíthetik 100%-ra. Íme, három eset, amikor ezt te is kérheted a munkáltatódtól.

Napi ingázás

A 2010-es kormányrendelet szerint jogosult vagy munkáltatói utazásiköltség-térítésre abban az esetben, ha a munkahelyed és a lakóhelyed nem egyazon településen található, vagyis a közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból helyközi - távolsági - utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel történik a napi munkába járás.

A napi munkába járás fogalma is pontosan meghatározott a rendelet szerint: a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazást jelenti hivatalosan. Ha tehát például vidékről jársz fel Budapestre dolgozni, a jelenlegi szabályok értelmében a munkáltatód köteles megtéríteni a főváros közigazgatási határáig az útiköltséged 86%-át.

Hétvégi hazaút

Akkor is jár neked az útiköltség-térítés, ha nem napi, hanem mondjuk heti rendszerességgel teszed meg az utat a munkahelyed és a lakóhelyed között: vagyis, ha az állandó lakhelyed például Miskolcon van, de Budapesten vállaltál munkát.

10 hely itthon, amire a magyarok a legbüszkébbek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez esetben minden hazalátogatás alkalmával kérheted az útiköltséged 86%-ának megtérítését a munkáltatótól. Mindkét formát igénybe veheted, ha az eredeti példánál maradva miskolci állandó lakhellyel, budapesti munkahellyel és mondjuk monori ideiglenes címmel rendelkezel, ekkor ugyanis a hétvégi hazautakon kívül napi ingázás címén is igényelheted a költségtérítést.

Nem tudod igénybe venni a közösségi közlekedést

A közlekedési eszköz kiválasztása nem okozhat többletterhet a munkáltatónak, de a cég költségeinek a csökkentése érdekében tőled sem várhatják el, hogy indokolatlanul hosszú ideig várakozz a megállóban a közlekedési eszköz indulásáig, vagy ezért akár órákkal a munkakezdés előtt érkezz a munkahelyedre.

Ezért, ha a lakóhelyed vagy a tartózkodási helyed, valamint a munkahely között nincs közösségi közlekedés, vagy a munkarended miatt azt nem tudod igénybe venni, illetve csak hosszú várakozással, akkor is jogosult vagy költségtérítésre a munkáltatód részéről. Ide tartozik az az eset is, amikor a munkavállaló súlyos fogyatékossága miatt nem tudja igénybe venni a közösségi közlekedést, ekkor a szabályok értelmében a közigazgatási határon belül történő munkába járás is átminősül, vagyis jár a költségtérítés.

Mi lesz a helyi bérlettel?

A személyszállításról szóló törvényjavaslatban szerepelt az is, hogy július 1-jétől a közigazgatási határon belül lakók munkába járási költségeit is kötelesek majd fizetni a munkáltatók, ami azt jelentené, hogy megkaphatnád a helyi bérlet árának 86%-át is a cégtől.

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár módosító javaslata ugyanakkor kiszűrte az eredeti törvényjavaslat szövegéből azt a részt, hogy milyen hatályú munkavállalói jogviszonyra terjed ki a munkáltatói költségtérítés, illetve annak meghatározása is, hogy mi minősül munkába járásnak, illetve hétvégi hazautazásnak.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A munkáltatók az eredeti javaslat kapcsán korábban kifejtették, hogy ez a változás túlzott terhet jelentene számukra, hiszen így akár egymillió munkavállaló utazási költségeit kellene átvállalniuk. A javaslat jelenleg a parlament előtt van.

A te munkahelyeden térítik az utazási költségeket?

Ezt is szeretjük